Bolo by to pekné, keby sa na Slovensku podarilo obnoviť podobnú lokalitu, ako je Schloss Hof v Rakúsku či lednicko-mikulčický areál na Morave hneď za hranicami. Máme na to. Napríklad v Holíči.

Indiana Jones znie dobrodružnejšie než archeológ a metodik obnovy torzálnych architektúr Krajského pamiatkového úradu Trnava. S Petrom Grznárom som sa vybral za barokovým dobrodružstvom na Záhorie.

FOTOGRAFIE Z DOBRODRUŽSTVA S PETROM GRZNÁROM NÁJDETE V GALÉRII

Vodný hrad

Začali sme v Holíčskom kaštieli, ktorý ľudovo volajú Holíčsky zámok či hrad. Impozantná stavba leží na mieste niekdajšieho pohraničného stredovekého hradu. „V písomnostiach sa hrad prvýkrát spomína v polovici 13. storočia. Archeologické výskumy Štefánie Tóthovej však ukázali, že hrad je starší a pochádza už z 12.  storočia. Umiestnenie bolo strategické na hranici Uhorska s Českým kráľovstvom,“ vysvetľuje archeológ. Hranice nielen rozdeľovali kráľovstvá, ale vytvárali aj možnosti na rozvoj diaľkového obchodu. Popri Holíčskom hrade prechádzala známa česká cesta, ktorú bolo treba chrániť, keďže bola zdrojom príjmov z platenia mýta.

„Spočiatku to bola veľmi jednoduchá kamenná stavba obohnaná vodnou priekopou. Preto sa nazýva aj vodný hrad. Počas stáročí už jeho veľkosť nestačila, a tak pribúdali ďalšie stavby. O pár storočí, počas renesancie, bola z niekdajšej jednoduchej stavby veľká štvorkrídlová budova s nádvorím. Aby zlepšili obranu, hrad ešte obohnali hradným múrom. Žiaľ, o vzhľade zámku v skoršom období toho veľa nevieme. Za Coborovcov v 17. storočí počas tureckých nájazdov nahrádzali nevyhovujúce stredoveké opevnenia modernejšími a odolnejšími bastiónovými stavbami.“

Archeológ a metodik obnovy torzálnych architektúr Krajského pamiatkového úradu Trnava Peter Grznár.
Archeológ a metodik obnovy torzálnych architektúr Krajského pamiatkového úradu Trnava Peter Grznár.
Zdroj: Vladimír Kampf

Bola to radikálna modernizácia. „Túto zmenu si vyžiadal nástup delostrelectva. Gule kolmo narážali do starších stredovekých múrov a rúcali ich. Vojenskí inžinieri si však poradili, keď vymysleli systém mierne nakloneného tehlového múra, za ktorým bol mohutný zemný násyp. Delové gule, ktoré prerazili múr, sa len zavŕtali do násypu a nič sa nestalo. Stavba vydržala.“

V Holíči tak postavili bastiónovú pevnosť hviezdicového pôdorysu, ktorá sa zachovala až do dnešných čias. Takáto modernizácia sa oplatila nielen v časoch nájazdov Turkov, ale aj počas stavovských povstaní. Archeológ Peter Grznár vybavil, aby nám mestský policajt prišiel otvoriť hlavný vchod do zámku. Zatiaľ je neprístupný a dá sa obdivovať iba zvonka. Rekonštrukčné práce sa však začali. Prázdne miestnosti, v múroch a v podlahách diery, ale predstava, čo všetko tu bolo či mohlo byť, je úžasná.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pezinok je okresné mesto, ktoré sa pre blízkosť Bratislavy stáva jej nocľahárňou.

Víno a ponožky pod Karpatmi: Pezinku chýba oceán. Uličky, ktoré by k nemu mohli viesť, má

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Zabavte sa s týždenníkom ŽIVOT :) Prinášame pondelkovú dávku humoru

Jon Cryer

JON CRYER zažil situáciu hodnú smoliara Alana z Dva a pol chlapa: Neuveríte, čo sa mu stalo

Nelipla na úspechu. Svoje povolanie v skutočnosti nechcela vykonávať a možno preto sa jej tak darilo.

Prvá dáma divadla EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ sa pretĺkla búrlivým manželstvom. V kom našla ideál muža?

Celderovcov pohltilo umenie v akejkoľvek podobe.

Doma majú galériu: Precestovali polovicu sveta, aby si z každého kúta priniesli kúsok domov

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia