Po nekonečnej drine izolovaný od rodiny a bez potlesku divákov dokonal to, čo sľuboval. Chodec Matej Tóth (37) urobil v Dudinciach prvý krok k snu o obhajobe olympijského zlata. Dnes je takmer presvedčený, že v Tokiu na to dostane príležitosť už najbližšie leto.

Prišiel, videl, zvíťazil a svetovým výkonom roka s prehľadom splnil olympijský limit v najkurióznejších pretekoch, aké v živote absolvoval. Asi tak možno charakterizovať vystúpenie Mateja Tótha na 50-kilometrovej trati populárnej Dudinskej päťdesiatky. Za prísnych bezpečnostných opatrení a v netradičnom termíne tam s veľkou rezervou prekonal hranicu tri hodiny 50 minút a v Tokiu tak dostane šancu obájiť olympijské zlato. „Keď si odmyslím všetky opatrenia, spočiatku som si za sychravého, hmlistého počasia a rannej tmy ani nepripadal, že idem na preteky. Ako sa však rozvidnelo a zbadal som, že organizátori pripravili výborné podmienky, pohoda stúpala,“ opisoval člen VŠC Dukla Banská Bystrica zvláštnu atmosféru v kúpeľnom mestečku.

Namiesto divákov povzbudzovali pri trati organizátori, a ako sa blížil záver, ľudia idúci z obchodu aspoň na chvíľu zastali a zakývali. Aj vďaka tomu sa Matej pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení cítil ako na pretekoch. „Veľakrát som už verejne poďakoval organizátorom, predstaviteľom Slovenského atletického zväzu aj mesta Dudince za enormné úsilie, keď museli bojovať, vysvetľovať a argumentovať. Keď asi tridsať hodín pred štartom vyšlo nariadenie o zákaze vychádzania, nebolo nám všetko jedno, ale štátne orgány situáciu našťastie pochopili. Myslím, že Dudince boli v čase pretekov epidemicky jedným z najbezpečnejších miest na Slovensku,“ nepochybuje Matej Tóth.

Dobrovoľná samotka

V prípade neúspechu v Dudinciach by zrejme dostal šancu splniť olympijský limit aj na jar, ale vzhľadom na dané okolnosti by to bola veľká škoda. „Najviac by mi bolo ľúto nevyužitej výbornej formy a tvrdej driny, ktorú som s trénerom absolvoval počas celého roka. ‚Makali‘ sme veľmi tvrdo a urobil som dokonca osobný rekord v počte nachodených kilometrov,“ bilancuje. Aby nenechal nič na náhodu, strávil niekoľko dní pred Dudinskou päťdesiatkou izolovaný od rodiny v byte svojich známych. „Bolo to de facto ako na sústredení, len bez kolegov a aj tréningu už bolo menej, nechodil som ani na rehabilitácie. Trocha nuda, ktorú som si však vedel skrátiť telefonátmi s rodinou, čítaním kníh a pozeraním filmov. Bol som v pokoji a šetril som energiu,“ hovorí Matej a s úsmevom odpovedá aj na otázku, či mu dobre padol oddych od detí. „Prvý deň to bol naozaj taký príjemne bezstarostný stav, ale na ten druhý deň už človeku dôjde, že je zvyknutý na iný režim. Uvedomil som si, aký je ten náš život úžasný. Naozaj si neviem predstaviť fungovanie bez rodiny a bez cieľa, keď robíte niečo pre svoje deti. Našťastie pre mňa som vedel, že je to len na niekoľko dní, a čas som si mohol odrátavať. Inak by to bolo oveľa náročnejšie,“ nepochybuje.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE NÁŠHO ZLATÉHO OLYMPIONIKA NÁJDETE V GALÉRII

Z chodca ocko v domácnosti

Momentálne je opäť doma a naplno si užíva rodinné prostredie. „Manželka ako učiteľka v škôlke chodí do práce, a keďže dcéry Emma a Nina sú na druhom stupni základnej školy, učia sa doma. Som teda v pohotovosti, keby sa vyskytol nejaký technický problém alebo keby potrebovali pomoc s učivom. Popritom oddychujem a regenerujem. Včera (tri dni po pretekoch v Dudinciach, pozn. red.) som sa v podstate nepohol z domu, zákaz vychádzania pre mňa prišiel v relatívne dobrom čase. Potrebujem nachvíľu prestať myslieť na chôdzu. Myslím, že v rodinke mám čo doháňať a vraciam manželke s deťmi to, čo mi v poslednom období museli tolerovať. Postupne sa chcem začať hýbať v rámci všeobecnej prípravy. Pokiaľ to počasie umožní, pôjdem si zabehať, na bicykel alebo na kolieskové korčule, koncom novembra už čaká zimná príprava. Vďaka splnenému limitu nemusím nikam cestovať a môžem ostať v domácich podmienkach,“ pochvaľuje si Matej. Keďže nemôže absolvovať naplánovanú ambulantnú kúpeľnú liečbu v Kováčovej, zintenzívni individuálnu regeneráciu v banskobystrickej Dukle.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia