Ak nemáte vedomosti na to, aby ste napísali záverečnú prácu, úplne beztrestne to za vás urobí niekto múdrejší. Redakcia Života takýchto ľudí poľahky našla. Naša spoločnosť tento NEETICKÝ BIZNIS celé roky toleruje.

Pred niekoľkými rokmi som ako novinárka navštívila malú základnú školu v príjemnej horskej dedine. Vďaka inovátorskej učiteľke sa žiaci zapájali do zaujímavých projektov. Pedagogička mi porozprávala svoj príbeh. Najprv učila vo veľkom krajskom meste, dostavila sa však únava (pojem syndróm vyhorenia sa vtedy ešte nepoužíval), dala si preto na rok pauzu. Potom sa rozhodla, že opustí rušné mesto, presťahuje sa na vidiek a vráti sa k svojej práci. S novinárskou prostorekosťou som sa jej pýtala, z čoho ten rok vlastne žila. Najprv sa ošívala, potom z nej vypadlo, že písala diplomové práce.

Novela zákona

Na podnikavú učiteľku som si spomenula po dlhých rokoch, keď na povrch vyplávali sporné záverečné práce niektorých politikov a naša spoločnosť apeluje, aby sa skvalitnilo vysokoškolské vzdelávanie. Tento druh podnikania, keď za študentov niekto iný vypracuje za finančnú odmenu akúkoľvek záverečnú prácu, prekvitá na Slovensku celé roky. Ide o podvod, ale je to „iba“ morálny problém, paradoxne, zákon nikto neporušuje. Aktuálne je v parlamente v prvom čítaní novela zákona o vysokých školách. S týmto problémom sa vyrovnáva iba do istej miery.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

„Vyrobili“ sme študenta

Stačí si kliknúť na najznámejší slovenský webový inzertný portál a vyskočí dosť ponúk na to, aby si študent dokázal objednať vypracovanie záverečnej práce. Redakcia Života reagovala na osem takýchto inzerátov, pričom sme situáciu konzultovali s rektorom Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore Tomášom Koziakom. Naším cieľom bolo vystupovať ako fiktívny študent tak dôveryhodne, aby sme z ľudí, ktorí stoja za inzerátmi, dostali čo najviac informácií. Nakoniec sme spoločne vytvorili modelového študenta – išlo o muža, ktorý externe študuje politológiu na konkrétnej slovenskej vysokej škole. Podniká, je preto zaneprázdnený a hľadá niekoho, kto mu vypracuje kvalitnú diplomovú prácu v rozsahu 60 strán na tému Politické strany na Slovensku po roku 1989. Prácu potrebuje odovzdať štandardne v apríli, pred začatím zimných prázdnin chce však školiteľ vidieť prvé dve kapitoly.

Živú komunikáciu sa nám podarilo udržiavať do bodu, keď sme sa dozvedeli, čo sme potrebovali, s piatimi takýmito ľuďmi, pričom v jednom prípade išlo o spoločnosť, ktorá má aj vlastnú webovú stránku. V maile tvrdili, že takto podnikajú od roku 2013. Komunikácia s ľuďmi, ktorí sa dali na biznis so záverečnými prácami, je ako dialóg a agentmi v utajení. Neposkytujú svoje telefónne číslo, o osobnom stretnutí nemôže byť ani reči, prezradia nanajvýš svoje krstné meno, komunikujú pomocou mailov. Niektorí sa predstavia krstným menom, iní zase používajú značku, napríklad „záverečné práce“. Výsledná suma za celú prácu sa pohybuje na úrovní 360 až 460 eur, závisí od počtu strán.

Narazili sme však aj na drahšie ponuky. „Čo sa týka platieb, je to dvanásť eur za stranu, platí sa po častiach, nie naraz, aby sme si mohli navzájom dôverovať,“ napísala nám jedna z oslovených. Obchod prebieha poväčšine tak, že inzerent posiela záverečnú prácu záujemcovi po častiach, pričom ten musí vopred na konkrétny bankový účet poukázať konkrétnu sumu. „Ukážku posielam zadarmo a až potom, keď budete spokojný, po zaslaní odmeny pokračujem v ďalšom spracovávaní,“ vysvetlila nám jedna z inzerentov.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia