Cesta medi

„Môj starý otec Štefan Čillík mal ako poľovník a účastník SNP veľmi dobrý vzťah k prírode aj histórii. Už v útlom veku ma brával na prechádzky do okolitej prírody, ukázal mi staré banské diela v Richtárovej, Haliari, na Pieskoch a v Španej Doline. Spolu z otcom Ivanom Čillíkom, ktorý bol aj ocenený odznakom ministerstva hospodárstva Za zachovanie tradícií, sme sa stali členmi baníckeho bratstva Herrengrund v Španej Doline, čo nakoniec v roku 2013 vyústilo do založenia občianskeho združenia Haliar,“ začína rozprávanie Richard Čillík (49), ktorý v tomto združení zastáva funkciu podpredsedu.

„Po dlhej príprave sme v rodinnom dome v Starých Horách 4. decembra 2010 – v deň sviatku svätej Barbory, patrónky baníkov – otvorili malú expozíciu baníctva, zameranú na históriu starohorskej a severnej časti starohorsko-špaňodolinského banského revíru. Pomohli nám hlavne ľudia z obce, ale aj vedomosti odborníkov z oblasti geológie, archeológie a lesníctva. Za desať rokov sa nám tak spoločne podarilo vytvoriť dielo, na ktoré sme hrdí,“ hovorí Richard Čillík. Dnes tu nájdete vyše päťsto exponátov a každoročne sa tu zastaví vyše päťsto zahraničných návštevníkov z rôznych krajín.

Prvý muž obce Marián Gajdoš (64) pri novovybudovanom detskom ihrisku Permonik.
Prvý muž obce Marián Gajdoš (64) pri novovybudovanom detskom ihrisku Permonik.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Škola v objatí hôr

„Naša základná škola je podľa mňa rozprávková a jedinečná. Na prvom stupni sú ročníky spojené, na druhom oddelené. Malú dedinskú školu rodinného typu dnes navštevuje 61 žiakov, ktorých učí osem učiteľov a jeden kňaz. Kolektív zamestnancov školy je malý, ale veľmi súdržný. Nadobúdam dojem, že priateľská atmosféra v kolektíve pomáha k lepším výkonom, nápadom či realizácii rôznych plánov, čo je veľmi fajn. Škola má vlastný školský klub, vlastnú jedáleň, množstvo záujmových krúžkov a priamo v nej realizuje činnosť základná umelecká škola,“ predstavuje školu Jana Lovásová (41).

Azda najväčším darom tejto školy je prostredie a možnosti exteriéru, ktoré ponúka. Potenciál okolia je obrovský, v tesnej blízkosti školy je krásny lesný chodníček, ekoučebne, oddychové zóny, hracie prvky. „Snažíme sa do procesu zapájať zručnosti, ktoré absentujú v dnešnom školskom systéme, a vytvárať deťom podmienky. Zriadili sme novú učebňu techniky, v súčasnosti budujeme cvičnú kuchynku a v nasledujúcich týždňoch sa chystáme pestovať kvety či priesady zeleniny.

Veľmi obľúbený je poľovnícky krúžok pod vedením pána školníka, skúseného poľovníka, ktorý deťom lásku k zvieratám a k prírode priam vštepuje, na súťažiach sú takmer vždy úspešné. Ďalším krúžkom je krúžok varenia, včelársky, novinársky, pohybové hry, spoločenské hry, aranžovanie. Privítali by sme vyšší počet žiakov, keďže financovanie školstva sa odvíja od počtu žiakov. Sme síce spádová oblasť pre obce Turecká, Motyčky a Donovaly, no počet detí stále nestačí. Trápi nás, že mnohí o nás nevedia, a keď prídu navštíviť školu, sú veľmi milo prekvapení. Preto sa snažíme školu viac zviditeľniť,“ hovorí pani zástupkyňa.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Brooke Burke

Závideniahodná postava: Herečka Brooke Burke si kráti čas v karanténe cvičením

Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia