Niekdajšia banícka obec STARÉ HORY, známa najmä vďaka mariánskemu pútnickému miestu, ponúka návštevníkom pokojnú atmosféru, skvelé podujatia a neobmedzené možnosti turistiky.

Hoci sa odhaduje, že banícka osada na tomto území vznikla až na prelome 13. a 14. storočia, začiatky baníckej činnosti v severnej časti chotára sa datujú už do roku 1006. Medzi historické názvy obce patrí Altgepürg (1536), Altengepürg (1563), neskôr Altgebirg, Veteres Montes a Altgebirge. V obci sa nachádza mnoho zaujímavých technických pamiatok, ale nielen tie sú dôvod, pre ktorý by ste si návštevu tejto krásnej obce nemali nechať ujsť.

Staré Hory

Prvá písomná zmienka: 1536

 

Lokalizácia: okres Banská Bystrica, Banskobystrický kraj

 

Počet obyvateľov: 551 (275 mužov, 276 žien)

 

Obyvatelia nad 60 rokov: 135

 

Obyvatelia do 18 rokov: 105

 

Vývoj nezamestnanosti – okres Banská Bystrica (vždy ku koncu roka): 

  • 2015 8,00 %
  • 2016 6,25 % 
  • 2017 4,28 % 
  • 2018 3,38 % 
  • 2019 3,30 %

Pekná budúcnosť obce

Plány na rozvoj obce, riešenie odpadu, materská a základná škola, kultúrny život, aktivity v obci a športoviská, cintorín, priechody pre chodcov... To je len základný výpočet tém, ktoré sa po príchode do funkcie podujal riešiť prvý muž obce Marián Gajdoš (64). Do starostovského kresla zasadol po úspešnom pôsobení v IT sektore. Dnes svoje schopnosti a ľudské kvality ponúka miestnym obyvateľom.

„Obec nemá plniť len základné funkcie a služby. Chcem, aby ľudia, ktorí tu žijú, mali kde tráviť voľný čas, a chcem im poskytnúť aj možnosť a priestor na zapájanie do života v obci. Starostovanie nie je len úradnícka práca, vyžaduje si celého človeka. Je to práca s ľuďmi, medzi ľuďmi, pre ľudí. Treba mať myšlienky, plány, vízie a tie vedieť následne zrealizovať. Je to hľadanie finančne prijateľných, ale funkčných riešení. Je to pekná práca, ktorá ma teší a napĺňa,“ hovorí sympatický pán starosta.

„Okrem histórie, technických pamiatok, nádhernej a pôsobivej prírody žijú v obci ľudia ochotní a šikovní, odborne zdatní v rôznych profesiách, ktoré v obci vedia a sú ochotní uplatniť,“ dodáva na záver.

˃˃˃ Fotografie malebnej obce Staré Hory nájdete v galérii. ˂˂˂

Milostivé miesto

Okrem množstva iných záľub sa Ján Lepko (67) venuje zborovému spevu. Desať rokov je zbormajstrom Starohorského baníckeho spevokolu. Medzi jeho najväčšie zážitky patrí spievanie v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne a v gréckom amfiteátri Epidauros.

„Popri mojej dlhoročnej pomoci v aktivitách pri starohorskej bazilike je najvýznamnejšia príprava a realizácia vianočného koncertu, zostaveného z ľudových aj umelých kolied, za účasti Starohorského baníckeho spevokolu a mládežníckeho zboru, ktorý sa koná už desať rokov 25. decembra,“ hovorí zbormajster. Obec Staré Hory je významné mariánske pútnické miesto nielen v rámci Slovenska, ale aj Európy. Banská činnosť v pôvodne baníckej osade ovplyvnila jej cirkevné dejiny.

„V 15. storočí tu už stál menší kostol. ‚Magnetom‘, ktorý sem dodnes priťahuje ľudí, je však milostivá socha Panny Márie, umiestnená na hlavnom oltári. Počas poslednej fázy kuruckej vojny, okolo roku 1700, ju obyvatelia v strachu pred zničením približujúcimi sa vojskami sňali z oltára, zabalili a zakopali. O rok, po skončení hrozby, ju opäť vykopali a slávnostne preniesli na oltár. Na mieste, kde ju zakopali, vytryskol prameň čistej vody. Existuje množstvo doložených svedectiev o zázračných uzdraveniach pútnikov, ktorí tu prosili. Toto miesto napĺňa nesmierny pokoj a materinská láska,“ odhaľuje dejiny milostivého miesta Ján Lepko.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Práca: Správca ostrova

Práca snov: Tento malebný ostrov hľadá nového správcu. Dokázali by ste na ňom žiť?

Populárne články
Beyoncé Giselle Knowles-Carter

BEYONCÉ proti rasizmu: Ako prišla známa speváčka k svojmu menu?

Milan Kňažko

MILAN KŇAŽKO má COVID-19: Neprajem ho ani tým, ktorí šíria bludy, že je to len ľahká chrípka!

Práca: Správca ostrova

Práca snov: Tento malebný ostrov hľadá nového správcu. Dokázali by ste na ňom žiť?

Daniela Kralevich

Smrť študentky pod kolesami luxusného auta: Kralevich už v minulosti mala opletačky s políciou!

Toto nerobí veľmi často alebo takmer vôbec. IGOR MATOVIČ nerád ustupuje, tentoraz urobil výnimku.

Zľakol sa Matovič neviest? Chaos okolo organizovania svadieb rozdelil Slovákov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia