Niekdajšia banícka obec STARÉ HORY, známa najmä vďaka mariánskemu pútnickému miestu, ponúka návštevníkom pokojnú atmosféru, skvelé podujatia a neobmedzené možnosti turistiky.

Hoci sa odhaduje, že banícka osada na tomto území vznikla až na prelome 13. a 14. storočia, začiatky baníckej činnosti v severnej časti chotára sa datujú už do roku 1006. Medzi historické názvy obce patrí Altgepürg (1536), Altengepürg (1563), neskôr Altgebirg, Veteres Montes a Altgebirge. V obci sa nachádza mnoho zaujímavých technických pamiatok, ale nielen tie sú dôvod, pre ktorý by ste si návštevu tejto krásnej obce nemali nechať ujsť.

Staré Hory

Prvá písomná zmienka: 1536

 

Lokalizácia: okres Banská Bystrica, Banskobystrický kraj

 

Počet obyvateľov: 551 (275 mužov, 276 žien)

 

Obyvatelia nad 60 rokov: 135

 

Obyvatelia do 18 rokov: 105

 

Vývoj nezamestnanosti – okres Banská Bystrica (vždy ku koncu roka): 

  • 2015 8,00 %
  • 2016 6,25 % 
  • 2017 4,28 % 
  • 2018 3,38 % 
  • 2019 3,30 %

Pekná budúcnosť obce

Plány na rozvoj obce, riešenie odpadu, materská a základná škola, kultúrny život, aktivity v obci a športoviská, cintorín, priechody pre chodcov... To je len základný výpočet tém, ktoré sa po príchode do funkcie podujal riešiť prvý muž obce Marián Gajdoš (64). Do starostovského kresla zasadol po úspešnom pôsobení v IT sektore. Dnes svoje schopnosti a ľudské kvality ponúka miestnym obyvateľom.

„Obec nemá plniť len základné funkcie a služby. Chcem, aby ľudia, ktorí tu žijú, mali kde tráviť voľný čas, a chcem im poskytnúť aj možnosť a priestor na zapájanie do života v obci. Starostovanie nie je len úradnícka práca, vyžaduje si celého človeka. Je to práca s ľuďmi, medzi ľuďmi, pre ľudí. Treba mať myšlienky, plány, vízie a tie vedieť následne zrealizovať. Je to hľadanie finančne prijateľných, ale funkčných riešení. Je to pekná práca, ktorá ma teší a napĺňa,“ hovorí sympatický pán starosta.

„Okrem histórie, technických pamiatok, nádhernej a pôsobivej prírody žijú v obci ľudia ochotní a šikovní, odborne zdatní v rôznych profesiách, ktoré v obci vedia a sú ochotní uplatniť,“ dodáva na záver.

˃˃˃ Fotografie malebnej obce Staré Hory nájdete v galérii. ˂˂˂

Milostivé miesto

Okrem množstva iných záľub sa Ján Lepko (67) venuje zborovému spevu. Desať rokov je zbormajstrom Starohorského baníckeho spevokolu. Medzi jeho najväčšie zážitky patrí spievanie v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne a v gréckom amfiteátri Epidauros.

„Popri mojej dlhoročnej pomoci v aktivitách pri starohorskej bazilike je najvýznamnejšia príprava a realizácia vianočného koncertu, zostaveného z ľudových aj umelých kolied, za účasti Starohorského baníckeho spevokolu a mládežníckeho zboru, ktorý sa koná už desať rokov 25. decembra,“ hovorí zbormajster. Obec Staré Hory je významné mariánske pútnické miesto nielen v rámci Slovenska, ale aj Európy. Banská činnosť v pôvodne baníckej osade ovplyvnila jej cirkevné dejiny.

„V 15. storočí tu už stál menší kostol. ‚Magnetom‘, ktorý sem dodnes priťahuje ľudí, je však milostivá socha Panny Márie, umiestnená na hlavnom oltári. Počas poslednej fázy kuruckej vojny, okolo roku 1700, ju obyvatelia v strachu pred zničením približujúcimi sa vojskami sňali z oltára, zabalili a zakopali. O rok, po skončení hrozby, ju opäť vykopali a slávnostne preniesli na oltár. Na mieste, kde ju zakopali, vytryskol prameň čistej vody. Existuje množstvo doložených svedectiev o zázračných uzdraveniach pútnikov, ktorí tu prosili. Toto miesto napĺňa nesmierny pokoj a materinská láska,“ odhaľuje dejiny milostivého miesta Ján Lepko.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Ilustračná snímka

Gröhling nemal na tlačovke rúško. Matovič sa s ním nebabre: Žiada najvyššiu pokutu!

Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia