Pre Slovensko, ako aj pre celú východnú Európu bol 15. jún 2019 výnimočný. V našom regióne nebolo doposiaľ bežné, že by v čele štátu stála žena.

Bývalá advokátka ľudskoprávnych aktivistov, ktorá do úradu nastúpila so slovami „neprišla som vládnuť, ale slúžiť“, sa už počas svojej predvolebnej kampane snažila hľadať konsenzus a preklenutie rozdielnych táborov slovenskej spoločnosti. Práve preto bola v priestore V4 tak trochu zjavom a s nástupom do funkcie svoju osobitosť iba podčiarkla.

FOTOGRAFIE ZUZANY ČAPUTOVEJ NÁJDETE V GALÉRII

Zo Zuzany Čaputovej sa stal fenomén, ktorému, hoci to v slovenskej politike nebýva zvykom, popularita ešte stúpla. Práve tá je podľa sociologičky Silvie Porubänovej najvýpovednejším dôkazom o úspešnosti prezidentkinho ročného pôsobenia vo funkcii. „Obľúbenosť a nespochybniteľná dôveryhodnosť našej prvej prezidentky je podľa môjho názoru potvrdením a ocenením práve jej autentických vlastností a daností, ktoré ju vyniesli k víťazstvu. S odstupom času môžeme potvrdiť, že ide najmä o dôstojnosť, rozvážnosť, noblesu, pokoj a láskavosť. Azda ani netreba dodávať, že ženskosť je len veľmi príjemným bonusom, ktorý najmä v zahraničnom prostredí prispieva k reprezentativite a okamžitej zapamätateľnosti našej pani prezidentky,“ uvádza.

Politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov za stúpajúcou popularitou Zuzany Čaputovej vidí najmä to, že sa počas svojho doterajšieho pôsobenia v úrade správala predovšetkým ako štátnička. „Nie je to málo. Ona bola zvolená ako zástupkyňa istej časti politického spektra so skúsenosťami v mimovládnom sektore a čiastočne vo verejnej správe na nižšej úrovni, ale získala výraznú podporu verejnosti, dokonca aj od ľudí rôznych názorových orientácií.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

MIROSLAVU DUBAJOVÚ hodnotili v dedine ako ženu s agresívnou povahou.

Bezcitné vrahyne: Dubajová vraj retardovaného exmanžela na vraždu poštárky „iba“ nahovorila

Ilustračná snímka

V španielskej kráľovskej rodine to vrie: Bývalý kráľ odchádza z vlasti

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia