Máme to dobré

Na zmierenie s pápežovým požehnaním Slovensko čaká už osem rokov. Toľko času ubehlo odvtedy, čo ho k nám pozval vtedajší prezident Ivan Gašparovič. Bolo to krátko po jeho nástupe na pápežský stolec. Od roku 2013 pozvanie zopakovali rôzni predstavitelia Slovenska vo Vatikáne ešte niekoľkokrát. Zdá sa, že ho presvedčila až prezidentka Čaputová. Podľa znalcov pomerov vo Vatikáne priletel veľmi rýchlo. Svätá stolica návštevu oficiálne potvrdila 4. júla.

Hlava katolíckej cirkvi je na Slovensku po štvrtý raz. Trikrát navštívil Slovensko pápež Ján Pavol II. Prvý raz v roku 1990, keď sme boli súčasťou Česko-Slovenska. V rokoch 1995 a 2003 priletel už na samostatné Slovensko.

Svätý Otec František je iniciátorom zmierení, tolerancie a vzájomnej spolupráce. Hneď po odchode z letiska sa na bratislavskej nunciatúre stretol so zástupcami Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike. Vyzval ich, aby pokračovali v ekumenickej ceste, ktorá je vzácnym pokladom, ktorého sa netreba vzdať. Adresoval im aj dve bratské rady pre šírenie evanjelia slobody a jednoty.

VIAC FOTOGRAFIÍ Z NÁVŠTEVY SVÄTÉHO OTCA NA SLOVENSKU NÁJDETE V GALÉRII

Pred príletom na Slovensko z Budapešti z medzinárodného eucharistického kongresu sa pápež stretol aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom napriek tomu, že niektoré médiá sa hrali s dohadom, že stretnutie s V. Orbánom nebude alebo bude veľmi strohé. Stretol sa s ním hneď po rannom prílete do maďarskej metropoly.

Debata prebehla v priateľskej atmosfére a trvala dlhšie, než protokol očakával, vyše 40 minút. To je nadštandard. Nie je umenie nestretnúť sa s niekým, kto má v niektorých veciach rozdielne názory. Stretnutie znamená vzájomnú ústretovosť a tou inak veľmi skromný František nešetrí.

Vo vyhlásení Vatikánu stojí, že medzi témami, o ktorých s V. Orbánom hovorili, bola úloha cirkvi v krajine, záväzok chrániť životné prostredie a chrániť a podporovať rodinu. Žiadne výčitky ani nesympatie.

Zuzanu Čaputovú si však pápež František obľúbil. Na pondelkové súkromné stretnutie s ňou si naplánoval dlhší čas, než je počas oficiálnych návštev zvyčajné. K tomu si vymenili zopár pekných slov už na letisku po prílete. Zdá sa, že vo Vatikáne to máme dobré. „Len keď budeme stáť na strane najslabších, zvlášť v tomto bolestivom období, dostaneme sa z pandémie skutočne všetci,“ odovzdal nám pápež František posolstvo počas návštevy Slovenska.

Jorge Mario Bergoglio
Arcibiskup z Buenos Aires v Argentíne sa stal pápežom 13. marca 2013. Vystriedal Benedikta XVI., ktorý sa pre vek a zdravotný stav pápežského stolca vzdal. Novozvolený pápež Bergoglio prijal meno František na počesť svätého Františka z Assisi. Je prvým mimoeurópskym pápežom po viac ako tisícročí a vôbec prvou hlavou katolíckej cirkvi z amerického kontinentu. Zároveň je prvým Svätým Otcom pochádzajúcim zo Spoločnosti Ježišovej rádu jezuitov.
Diskusia