Padli si do oka. Svätý Otec mal síce s prezidentkou Zuzanou Čaputovou oficiálne naplánované stretnutie až na pondelok, chvíľu na krátke stretnutie si však našli už v nedeľu v salóniku na bratislavskom letisku. 

Bolo to krátko po jeho prílete a oficiálnom privítaní na letiskovej ploche. Na zdvorilostnú otázku, ako sa pápež František má, odpovedal prvej Slovenke, že sa cíti, akoby omladol, a táto cesta mu vlieva energiu. Zdá sa, že obaja si padli do oka už počas oficiálnej návštevy vo Vatikáne v decembri minulého roka.

Odraziť sa

Pápež ocenil, že máme neustále v pamäti úslovie hosť do domu – Boh do domu. Pre dobrého hostiteľa je o to cennejšie, keď sám hosť môže prispieť k zmiereniu. „Pozvali ste ma v decembri na Slovensko a dnes plním tento sľub,“ boli prvé slová pápeža Františka. Na Slovensku nikdy predtým nebol. „V časoch, v ktorých žijeme, poznačených bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný stmeleniu, zmiereniu a pokoju,“ povedala prezidentka Čaputová.

Nádej, že Svätý Otec bude pre našu krajinu prínosom, vyjadril aj premiér Eduard Heger. „To, čo chcem, aby pápež zanechal na Slovensku, je pokoj a verím, že ho prinesie aj do politiky a hlavne nám to pomôže odraziť sa a pozerať dopredu,“ vyjadril sa pred príletom. Pár slov na letisku povedal aj ďalší z trojice najvyšších predstaviteľov štátu. Predseda parlamentu Boris Kollár verí, že pápež František na svojej návšteve Slovenska upokojí spoločnosť, ktorá je veľmi rozoštvaná.

„Ďakujem vám za vašu prítomnosť. Mierna a pohostinná povaha, typická pre slovenský ľud, tradičné pokojné spolunažívanie medzi vami a vaša spolupráca pre dobro krajiny sú vzácne,“ vyznal sa pápež. Zároveň účastníkov stretnutia vyzval, aby si navzájom nezabudli pomáhať a nepadli do pasce sebauspokojenia. Svätý Otec upozorňuje aj na možnú stratu jednoty, ktorú ohlasoval Ježiš Kristus: „Tu v srdci Európy ma to núti pýtať sa, či sme my kresťania nestratili horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva.“

„Som rád, že prvé stretnutie na Slovensku je s vami. Je dôkazom, že kresťanská viera je a chce byť v tejto krajine semienkom jednoty a kvasom bratstva,“ vysvetlil v príhovore pápež František.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia