Zblížil ich koláč

Prvé úspechy sa dostavili v sedemnástich rokoch. Na majstrovstvách Európy v Krakove stála na víťazných stupienkoch dvakrát: za cvičenie na kladine získala zlatú medailu a za preskok striebornú. Počiatočné víťazstvá dosiahla pod vedením olympijskej medailistky Evy Bosákovej, u ktorej s gymnastikou začínala. Prvýkrát sa stretli v roku 1957 pred Vianocami. S ďalšími deťmi z baletnej školy Věra vystupovala v televíznom vianočnom programe. Krátke vystúpenie na kladine predviedla aj Eva Bosáková. S mladou baletkou mali spoločnú šatňu a pani Čáslavská jej cez prestávku ponúkla slivkový koláč: „Mala som strach, nevedela som, ako Eva zareaguje. Ale ona ho s chuťou zjedla,“ spomínala Věra. Potom sa úspešná gymnastka obrátila k jej mame: „To vaše dievča je pekné číslo, priveďte ho ku mne do telocvične.“

Keď zakrátko skutočne navštívila Evu Bosákovú a vyskúšala si bradlá, gymnastika jej učarovala. Pre ňu to nebol iba šport, ale aj príjemný rituál. Zamilovala sa do prostných, kde mohla uplatniť akrobatické prvky. Bravúrne však zvládla i ďalšie disciplíny: kladinu, bradlá a preskok. Slovo dalo slovo a Eva Bosáková sa stala prvou gymnastickou trénerkou nadanej 15-ročnej dievčiny. Táto dovtedajšia prvá dáma kladiny v nej nevidela rivalku, ale dôstojnú nástupkyňu. Věra sa gymnastike venovala naplno, tréningovou drinou a nesmiernou húževnatosťou mierila na vrchol. Popritom stíhala štúdium na strednej ekonomickej škole a úspešne ho zavŕšila maturitou.

Tichý protest

Svoje najslávnejšie časy zažila v 60. rokoch 20. storočia. Olympijské hry v Ríme v roku 1960 pre ňu znamenali zisk striebornej medaily v súťaži družstiev. A prišlo aj k striedaniu na špičke – v rímskej metropole ukončila aktívnu kariéru Eva Bosáková a začínala sa zlatá éra Věry Čáslavskej. O štyri roky na olympiáde v Tokiu triumfovala, odchádzala s tromi zlatými a jednou striebornou medailou. Počas tokijskej olympiády stretla svojho životného druha atléta Josefa Odložila, držiteľa striebra v behu na 1 500 metrov. V Mexiku v roku 1968 zažila vrchol svojej kariéry, vybojovala si štyri zlaté olympijské kovy za cvičenie na bradlách, vo viacboji, za prostné a preskok. K nim pridala ešte dve strieborné medaily. Celkovo počas športovej kariéry získala 140 medailí vrátane olympijských, majsterkou sveta bola štyrikrát a jedenásť ráz dosiahla titul majsterky Európy.

Kráľovná svetovej gymnastiky s jedným z ocenení.
Zdroj: Profimedia

V Mexiku sa Věra Čáslavská preslávila aj gestom na protest proti okupácii Československa. Na víťaznom stupni vedľa nej stála sovietska gymnastka Larisa Petrikovová, ktorej porotcovia dodatočne pridelili ďalšie body. Keď zazneli prvé tóny sovietskej hymny, Věra odvrátila hlavu od súperky a namiesto na jej vlajku pozerala do zeme. „Nemala som to vopred premyslené, len som chcela z najvyššieho stupňa poslať nejaký odkaz. Mexičania uprednostnili našu hymnu, potom nasledovala sovietska. Keď som začula jej prvé tóny, mala som husiu kožu, ostentatívne som odvrátila zrak od ich vlajky.“

Z Mexika sa Věra vrátila do Československa ako Čáslavská Odložilová. Gymnastická ikona a úspešný atlét si povedali áno v barokovej katedrále hlavného mesta Mexika. Ich rozprávkovú svadbu sledovalo na námestí El Zócalo vyše stotisíc ľudí. „Ak vám želá šťastie desať-dvadsať ľudí, cítite ozajstné šťastie. Ale keď ich je päťsto a viac, to už je príliš veľa šťastia a zo šťastia môže byť nešťastie,“ vyjadril sa Josef Odložil. Jeho slová sa, bohužiaľ, vyplnili. Manželstvo dvoch olympionikov nebolo šťastné.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia