Mnohí rodičia zalamujú rukami, keď s dieťaťom „šijú“ všetci čerti oveľa skôr, než by mali. Následky predčasnej puberty však môžu byť oveľa vážnejšie ako ich rozhádzané nervy.

O predčasnej puberte hovoríme vtedy, ak prvé známky dospievania nastúpia u dievčat pred dovŕšením ôsmeho a u chlapcov deviateho roku. So všeobecne známym faktom, že ľudstvo rastie do výšky, ide ruka v ruke skutočnosť, že puberta dnes zďaleka nie je tínedžerskou výsadou. Jej znaky vidno v porovnaní s predchádzajúcou generáciou oveľa skôr.

Profesor pediatrickej endokrinológie z Londýna Peter Hindmarsh hovorí, že u dievčat je dôkaz presvedčivý. Vývoj ich prsníkov sa medzi rokmi 1958 až 2005 posunul vpred takmer o 9 mesiacov.

Rýchlejší pohlavný vývin takýchto detí spojený s psychickými dôsledkami v podobe ich vyčleňovania z kolektívu pritom môže byť len menšie z rizík, ktoré toto ochorenie prináša.

Pôvodca známy aj neznámy

Aj keď väčšina z nás si pod fenoménom puberta predstaví drzého nespratníka, s ktorým si doma nevieme poradiť, ide len o širšie chápanie procesu, ktorý je vo svojej podstate spojený s nástupom pohlavných znakov mladého človeka.

„Spadá doň, samozrejme, aj psychosomatický vývoj spojený s obdobím striedania nálad a zmien v správaní, my sa však zameriavame na pohlavné znaky. Len to, že dieťa odvráva, určite nie je dôvodom na návštevu mojej ordinácie,“ hovorí s úsmevom detská endokrinologička MUDr. Svetlana Bieliková.

Detská endokrinologička MUDr. Svetlana Bieliková má s predčasnou pubertou svojich pacientov pomerne bohaté skúsenosti.
Detská endokrinologička MUDr. Svetlana Bieliková má s predčasnou pubertou svojich pacientov pomerne bohaté skúsenosti.
Zdroj: Martin Mázor

Predčasnú pubertu ako chorobu možno rozdeliť na 2 základné skupiny. Prvou je pravá alebo centrálna predčasná puberta, ktorá vzniká ako normálna puberta, ale skôr. Dochádza k aktivácii po osi hypotalamus (časť mozgu nad podmozgovou žľazou) – podmozgová žľaza – pohlavná žľaza.

Keď je príčina neznáma, čo je väčšina prípadov z tejto kategórie, hovoríme o idiopatickej predčasnej puberte. Na vine však môže byť aj ochorenie mozgu, vrodené anomálie, cysta, nádor či prekonané ochorenie centrálneho nervového systému – takzvaná organická forma. Kým tá je častejšia u chlapcov, idiopatická je doménou dievčat.

Druhú skupinu predstavuje periférna puberta alebo pseudopuberta, keď sa hormóny začnú tvoriť v pohlavných žľazách bez vplyvu mozgu. Príčinou býva ochorenie pohlavných žliaz alebo nadobličiek.

Predčasne ukončený rast je najväčší problém

Nástup prichádzajúcej ženskosti do tiel dievčatiek signalizuje rast prsníkov, ochlpenia, zväčšujúca sa maternica, vaječníky, neskôr nástup menštruácie, u chlapcov je pohlavné dospievanie spojené s rastom semenníkov, údu, ochlpenia a vývinom svalstva.

„Sprievodným javom predčasnej pu­berty je aj takzvaný rastový výšvih alebo pubertálny rastový špurt, pri ktorom dochádza k veľmi rýchlemu nárastu výšky. Dievčatá vyrastú najviac v prvej polovici puberty, chlapci až v druhej. Práve pri takomto skoršom nástupe rastového výšvihu pri predčasnej pu­berte dochádza k rýchlejšiemu uzavretiu rastových štrbín.

Jedna z príčin predčasnej puberty sa skrýva aj v zmene výživy v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami.
Jedna z príčin predčasnej puberty sa skrýva aj v zmene výživy v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami.
Zdroj: Shutterstock

U dieťaťa sa môže predčasne zastaviť rast a jeho definitívna výška je nižšia, ako má geneticky dané po svojich rodičoch. Toto je z môjho pohľadu najväčšie riziko a zároveň dôvod, prečo je dôležité túto chorobu včas diagnostikovať a liečiť,“ upozorňuje Svetlana Bieliková.

Pri nádorových ochoreniach, kde už primárna liečba spadá pod príslušné onkologické zariadenie, je podľa nej dôležité všímať si aj poradie znakov nástupu predčasnej puberty.

„Ak sa začne napríklad rastom ochlpenia (platí pre dievčatá aj chlapcov), treba vyšetrovať, lebo to môže byť spojené s nádorom v nadobličke či na vaječníku. Bolesti hlavy dieťaťa či zhoršenie zraku sú z tohto hľadiska ďalšie signály, keď treba okamžite konať,“ dodáva.

Strava, vitamíny, genetika...

V prípade centrálnej idiopatickej puberty sa používajú lieky blokujúce tvorbu hormónov. Zvyčajne sa aplikujú raz za jeden až tri mesiace injekčnou formou, kým mladý pacient nedovŕši vek 12 až 13 rokov. Vedľajšie účinky nie sú známe a liečba neovplyvní ani plodnosť.

Príčin, prečo sa z dievčat stávajú skoršie fyziologicky vyspelé ženy a z chlapcov muži, je podľa Svetlany Bielikovej viacero – zmena výživy a životného štýlu oproti predchádzajúcim generáciám, prísun vitamínov, výživových doplnkov aj enviromentálne faktory.

Aj bolesti hlavy a zhoršenie zraku sú signály, že treba okamžite konať.
Aj bolesti hlavy a zhoršenie zraku sú signály, že treba okamžite konať.
Zdroj: Shutterstock

Významnú úlohu, samozrejme, zohráva otázka genetiky, respektíve rasy. Výskum medzi 1 200 americkými dievčatami publikovaný v roku 2010 časopisom Pediatrics preukázal, že až u 23 percent afroamerických, 15 percent latinskoamerických a 10 percent bielych dievčatiek sa puberta začína vo veku 7 rokov.

Doktorka Bieliková má pomerne bohatú skúsenosť s touto skupinou detí vrátane raritných prípadov. Najmladšie dievčatko, ktoré mala v opatere pre extrémne skorú menštruáciu, nedovŕšilo ani 3 roky.

„Medzi pacientmi s predčasnou pubertou prevažujú dievčatá s neznámou príčinou. Vo svojej praxi som sa však stretla aj s prípadmi, keď bolo na vine vážne ochorenie mozgu či porucha tvorby enzýmov v nadobličke,“ vysvetľuje skúsená odborníčka.

Nie sestra, ale matka!

Ďalším z rizík predčasnej pu­berty je pohlavná vyspelosť v čase, keď dieťa ešte zďaleka nie je mentálne zrelé. V kombinácii so sexuálnym stykom môže prísť obrovský šok, o čom svedčia príbehy najmladších matiek sveta.

Bezkonkurenčnou jednotkou v pomyselnom rebríčku je od 14. mája 1939 Lina Medina z Peru. Zdravého chlapčeka s váhou 2700 gramov porodila cisárskym rezom vo veku 5 rokov, 7 mesiacov a 21 dní!

Aj Lina sa narodila s predčasnou pubertou. Prvú menštruáciu dostala, keď mala 2,5-3 roky, ako 5-ročná bola fyziologicky a pohlavne úplne vyspelá. Keď jej začalo rásť bruško, rodičia ju zobrali do nemocnice s podozrením na nádor, v skutočnosti bola už v 7. mesiaci tehotenstva.

Lina Medina je najmladšia mama na svete. Zdravého syna porodila v čase, keď ešte nemala 6 rokov.
Lina Medina je najmladšia mama na svete. Zdravého syna porodila v čase, keď ešte nemala 6 rokov.
Zdroj: Youtube

Chlapec dostal meno Gerardo po jednom z lekárov, ktorí boli pri pôrode, a až v desiatich rokoch sa dozvedel, že v prípade Liny nejde o jeho staršiu sestru, ale o matku. Tá sa v roku 1972 vydala a 33 rokov po prvom pôrode sa jej narodil druhý syn. Otec toho prvého, splodeného po znásilnení, ostal neznámy.

Za dodnes žijúcou Linou Medinovou nasleduje skupina dievčat, ktoré porodili vo veku medzi 8. a 11. rokom. Neuveriteľný prípad pochádza ešte z roku 1884 z Nigérie.

Osemročná Zi tam porodila dcéru, ktorá potom „vykročila v jej šľapajach“ a vo veku 8 rokov a 8 mesiacov priviedla na svet ďalšie dievčatko. Zi sa stala v sedemnástich rokoch najmladšou babkou na svete.

Dve najmladšie matky zo Slovenska porodili v rokoch 2000 a 2009 zdravých potomkov ako 12-ročné.

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac