V čase, keď sa jeho vrstovníci ešte len hľadali, on už mal vlastnú reštauráciu v Amsterdame. Dnes manažuje hotelový biznis na Zanzibare. Chlapec z dedinky pri Lučenci Július Olšiak (42) razí teóriu, že sny sú na to, aby sa plnili.

Otom, že odíde spoznávať svet, sníval odmalička. V devätnástich odišiel do Talianska a krátko nato do Amsterdamu, kde si už ako 24-ročný otvoril vlastnú suši reštauráciu. V pozadí tohto pomerne bizarného slovensko-holandsko-japonského prepojenia stál izraelský podnikateľ, ktorému mladý Július kosil trávnik pri dome. „Tento človek mal viacero podnikateľských aktivít a medzi nimi aj suši reštauráciu, kde som sa naučil všetko potrebné ako jeho asistent. Vďaka tvrdej práci som si za tri roky našetril slušné peniaze, ktoré potom išli do rozbehu môjho vlastného biznisu,“ spomína rodák z Podrečian pri Lučenci.

Mal pod sebou dvadsať ľudí, ktorí mu boli ako rodina, zarábal okolo 20-tisíc eur mesačne. Hoci jeho podnikanie bolo úspešné a navyše ho bavilo, po jedenástich rokoch sa rozhodol podnik predať. Mal na to dva hlavné dôvody. „Keď som prišiel do Amsterdamu, bolo to príjemné liberálne mesto, lenže postupne ho ‚požral‘ masový turizmus. Všetko bolo drahé a zamerané na komerciu, s čím som sa nevedel stotožniť. Druhou pohnútkou môjho odchodu z Holandska bola túžba bližšie spoznať aj život v iných krajinách,“ vysvetľuje. Na necelý rok odišiel do Los Angeles, býval v meste West Hollywood a túlal sa po západnom pobreží na požičanom aute. Odtiaľ zamieril do juhovýchodnej Ázie, ktorá je jeho ďalšou srdcovou záležitosťou.

Zatiaľ nesplnená túžba

Kúpil si malý byt vo filipínskej Manile a precestoval viaceré z celkovo 7 641 ostrovov, ktorými táto krajina disponuje. Očarili ho však aj ďalšie okolité štáty – Thajsko, Kambodža či Vietnam, kam napokon zacielil s ambicióznym plánom otvoriť si vlastný pivovar. „Toto bol vždy môj veľký sen. V Hočiminovom Meste som už mal dohodnutého pivovarníka, technológiu z Číny, ale doslova pár dní pred spustením mi vycúval investor, takže som nemal dosť financií,“ vysvetľuje.

S jedným kamarátom zo Slovenska a s miestnym Vietnamcom si teda otvoril nemeckú piváreň, ale po štyroch mesiacoch to vzdal. Nedokázal ustrážiť finančné toky, ani prostredie 16-miliónového veľkomesta celkom nesplnilo jeho očakávania. „Vždy som tam veľmi túžil ísť, lebo Hočiminovo Mesto, respektíve celý Vietnam, predstavuje neskutočne veľký trh a obrovské možnosti. Napríklad pivo majú miestni veľmi radi. Odvrátenou stránkou je však smog a ukrutné teplo. Mňa navyše postretla ešte tá smola, že som si po páde na motorke privodil nepríjemné zranenie pleca,“ vracia sa do obdobia sprevádzaného dilemou, ako ďalej.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE ZO ŽIVOTA SLOVENSKÉHO SVETOBEŽNÍKA NÁJDETE V GALÉRII

Lockdown, ako sa patrí

Keď telefonoval s kamarátkou, ktorá v tom čase žila na Zanzibare, a dostal od nej pozvánku na návštevu, neváhal. Dal sa vyplatiť od spoločníkov a v apríli minulého roka zamieril k africkému kontinentu. Mal sa zamestnať ako manažér jedného veľkého hotela na severe ostrova, ale v čase jeho príchodu naplno prepukla prvá vlna pandémie koronavírusu. Okolitý svet sa uzavrel a Zanzibar tak ostal bez turistov. „Prácu mi dať nemohli, ale ponúkli mi aspoň to, že môžem zostať bez výplaty v luxusnom hoteli s 38 izbami a dávať pozor na miestnych zamestnancov. Boli sme tam len traja spolu s deviatimi Masajmi, ktorí hotel strážili. Na tomto takmer prázdnom nádhernom tropickom ostrove to bol naozaj lockdown, ako sa patrí,“ spomína. Po piatich mesiacoch však predsa len povedal dosť leňošeniu a presunul sa do Nemecka, kde pomáhal zámožnému nemeckému podnikateľovi s múzeom starých stíhačiek, helikoptér či satelitnej techniky.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Iba týždeň chodili deti do školy a potom si užívali jarné prázdniny.

Oravčania píšu premiérovi: Pustite naše deti do škôl

Jozef Iľko, meteorológ

Tragédia v živote nášho najznámejšieho meteorológa: JOZEF IĽKO sám vychoval dve dcéry

Ilustračná snímka

Kráľovská rodina plánuje nahradiť Meghan: Divadlo sa svojej patrónky nechce vzdať

Daniela mala Po očkovaní vakcínou SPUTNIK mierne vedľajšie účinky, čaká na ďalšiu dávku.

VIDEO: Slovenku Danielu v Moskve zaočkovali Sputnikom V. Ako to zvládla?

Hokejista má s Kanaďankou Lindsey (†35) malého syna.

Tragédia! Známy hokejista prišiel o manželku (†35). Osudným sa jej stal pokus o záchranu psíka

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia