Vojnové obdobie bolo kruté a mimoriadne zložité. Poznačilo veľa ľudských osudov. S jeho dôsledkami sa museli vyrovnať mnohé známe osobnosti.

Slovenské národné povstanie vypuklo pred 76 rokmi, presne 29. augusta 1944, ako ozbrojená vzbura proti nacizmu a fašizmu. Napriek zlým strategickým rozhodnutiam dokázali povstalci nemeckým vojskám odolávať 60 dní a práve vďaka SNP sa Slovensko v druhej svetovej vojne zaradilo na stranu víťazných mocností. Toto obdobie aj roky pred ním však poznačili nespočetné množstvo rôznych životov. Jedným z najinšpiratívnejších bol osud divadelnej herečky Dalmy Špitzerovej (95), ktorú ako 16-ročnú mladú Židovku odviedli do pracovného tábora v Novákoch.

Strávila tam dva roky. Počas tohto obdobia v sebe objavila herecký talent a na kolená ju nepoložilo ani to, keď jej týždeň pred koncom vojny nacisti zavraždili rodičov a mladších súrodencov. Nezlomná mladá žena sa po oslobodení tábora počas SNP dokonca pripojila k partizánskej skupine.

Zaujímavosťou je, že svoj životný príbeh porozprávala v trojhodinovej nahrávke svetoznámemu režisérovi Stevenovi Spielbergovi (73), ktorý jej za to poslal ďakovný list. Napriek ťažkým životným skúškam a pokročilému veku je to stále veľmi vitálna a pozitívna dáma. Okrem pravidelného cvičenia a plávania sa celý život venovala herectvu. Talent po nej zdedil aj jej vnuk, dnes známy standupový komik a bývalý markizák Michael Szatmary (45).

Počas SNP sa priamo smrti do očí pozeral herec, ale aj bývalý vojak, partizán a prvý povojnový predseda miestneho národného výboru Elo Romančík (†89). SNP ho zastihlo vo Vyšnej Radvani, kde pôsobil ako kreslič na veliteľstve divízie.

„Padol rozkaz zložiť zbrane. Lenže mnohí ho neposlúchli. Ja som patril medzi nich. Nedali sme sa odzbrojiť a pobrali sa do blízkych hôr. Grupovali sme sa do skupín a snažili sme sa dostať domov na povstalecké územie. Ja do svojej Podturne pri Liptovskom Mikuláši. Cestou sme sa dostávali do prestreliek,“ povedal herec v pamätnom rozhovore s redaktorom Vladimírom Mikundom zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

„V Tatrách či pri Pribyline, všade tam už boli Nemci. Keď pochodovali, tak s bubnami a so spevom. Raz si skracovali cestu a pustili sa rovno cez dozrievajúce žito, čo našincov prekvapilo. Nemci na nich vytiahli dýky a kričali: Slawische Schweine!“ uviedol herec, ktorý mal podobných zážitkov v pamäti mnoho. Celý život si pritom kládol otázku, ako je možné, že toľkí ľudia slepo podľahli víziám jedného človeka. Až do smrti nezabudol na svojich umierajúcich kamarátov.

„Smrti som sa díval do tváre niekoľkokrát. Bol zázrak, že som v tom Povstaní zostal nažive. Okolo mňa vybuchovali míny, granáty, pískali strely. V náručí mi na fronte umieral kamarát. Zažil som strašné veci,“ povedal umelec v minulosti. Po vojne stvárnil viacero charakterových postáv vo filmoch s touto tematikou. Režiséri si ho vybrali práve preto, že vojnové hrôzy prežil na vlastnej koži.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Aj jeden zo zakladateľov SND a zároveň prvý profesionálny herec Andrej Bagar (†65) bol súčasťou SNP. V roku 1939 ho zatkli pre ilegálnu protifašistickú činnosť. Keď sa po roku z väzenia vrátil, pôsobil ako režisér Slovenského rozhlasu v Bratislave pod pseudonymom Ján Minárik. V roku 1944 spoluzaložil Slovenské komorné divadlo v Martine.

Režíroval tam prvú inscenáciu tohto mladého súboru, a to Filipa II. od belgického dramatika Emila Verhaerena, kde zároveň vytvoril hlavnú rolu. Protitotalitná hra však vyvolala nepriaznivú reakciu úradov a Bagar bol nútený z Martina odísť. V období SNP sa stal zakladateľom a vedúcim zájazdového Frontového divadla, ktoré pracovalo pri Veliteľstve Československej armády v Banskej Bystrici. Po ústupe povstalcov do hôr pomáhal vydávať povstalecké noviny.

S Povstaním bola spätá aj nebohá herečka Eva Kristínová (†91), ktorej mladosť poznačil otcov osud. Ako československý príslušník Štefánikových francúzskych légií v roku 1939 odmietol vydať vojenské sklady nemeckým vojakom, preto ho vojenský súd najskôr odsúdil na trest smrti, potom na doživotie. Jeho 16-ročná dcéra Eva sa počas SNP pridala k povstalcom. Stala sa spojkou, za čo si neskôr vyslúžila vyznamenanie.

Po skončení vojny herečkinho otca Jozefa Martina Kristína rehabilitovali a povýšili na brigádneho generála, ale keď sa k moci dostali komunisti a on odmietol vstúpiť do strany, stal sa pre nastolený režim nepohodlným. Najprv ho degradovali na radového vojaka a o niečo neskôr prepustili z armády. Rodina sa navyše musela presťahovať z Prahy späť na Slovensko, kde herečkin otec za nízky plat pracoval ako obyčajný robotník.

Uvedomoval si však význam vzdelania a trval na tom, aby Eva študovala. Tá najskôr túžila po štúdiu jazykov, neskôr plánovala odcestovať k príbuzným do USA, lenže zatvorenie hraníc jej plány zmarilo. Asi to tak malo byť, pretože po zvažovaní rôznych možností sa napokon rozhodla upísať život divadlu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia