Svätyne, gejše, na druhej strane šinkansen, najmodernejšie technológie a obrovský ekonomický triumf. Je Japonsko natoľko ovplyvnené západným svetom, že rozkvet jeho ekonomiky sa deje na úkor dlhodobých tradícií?

Horizont klesá, Boeing 787-8 vysúva podvozok a s ľahkosťou pristáva na dráhe najvýznamnejšieho japonského letiska Narita. V krajine vychádzajúceho slnka je ráno, obyvatelia hlavného mesta štátu s najdlhším pracovným časom si práve pripravujú japonskú omeletu tamagojaki. Začína sa deň, Japonsko sa prebúdza.

Kedysi malá rybárska osada Edo, dnes najväčšia metropolitná oblasť – Tokio. Počiatočné osídlenie mesta, ktoré leží v južnej časti regiónu Kantó na ostrove Honšú, sa datuje od roku 3 000 pred naším letopočtom. Prvé opevnenie sa tu objavilo v 12. storočí a v roku 1450 sa mesto stalo domovom hradu Edo, dnešného Cisárskeho paláca.

Rozkvet a dôležitosť Eda v rámci japonskej spoločnosti rástli pod vládou šógunátu Tokugawa, ktorý stál v čele krajiny viac ako 250 rokov a z Eda spravil svoju základňu. Na začiatku 18. storočia dosiahlo Edo vyše milióna obyvateľov a stalo sa jedným z najväčších miest sveta. V roku 1868, keď sa obdobie Eda končí a nový vládca cisár Macuhito prichádza k moci, bolo mesto formálne premenované na Tokio.

Taxíkom sa pomaly približujeme k siluetám mrakodrapov, očakávania potláčame, tešíme sa na realitu. Západ máme za chrbtom a nechávame sa pohltiť východným svetom kimona, suši a komiksov.


Šintoizmus

Náboženstvo japonského pôvodu, v súčasnosti ho vyznáva približne 5 miliónov ľudí. Vzniklo zo strachu starovekých ľudí z démonov a nadprirodzených síl. Šintoizmus nemá žiadnu spísanú náuku, je základným japonským náboženstvom, široko vyznávaným prostredníctvom rôznych obradov a festivalov. Vyznávajú ho najmä staršie generácie.


Známa križovatka v štvrti Šibuja je jednou z najrušnejších na svete. Vo vyhradených momentoch sa kompletne zastaví premávka áut a križovatkou prechádzajú všetkými smermi len chodci.
Známa križovatka v štvrti Šibuja je jednou z najrušnejších na svete. Vo vyhradených momentoch sa kompletne zastaví premávka áut a križovatkou prechádzajú všetkými smermi len chodci.
Zdroj: Barbora Belaníková

Dobre organizovaný chaos

Na širokých uliciach Tokia, po ktorých sa pohybujú milióny obyvateľov, do vás nikto nevrazí. Japonci sú veľmi organizovaní a riadia sa podľa striktnej etikety. Keď sa prechádzate mestom, do tváre vám svietia výklady obchodov s tovarom, ktorý ste pravdepodobne nikdy predtým nevideli. Prívlastok hlavné mesto nakupovania má odôvodnene, veď sú tu obchody, kde si môžete vybrať z 200 druhov vešiakov. Všímame si obrovské reklamné obrazovky, čistotu, ruch mesta vôbec nevnímame. Tokio je jeden veľký organizovaný chaos.

Tokio je oveľa viac ako len mekka nakupovania. Mesto si zachovalo svoju históriu rybárskej oblasti vo štvrti Asakusa. Tá je v kontraste so zvyškom mesta, ktorý je plný neónových svetiel a dizajnérskych obchodov, tradične japonská.

Takmer 12 metrov vysoká brána Kaminarimon je vstupom do Asakusy, pôvodná brána bola postavená v roku 941, no niekoľkokrát zhorela. Súčasná stavba, ktorú vidíme, pochádza z roku 1960.

Ideme ďalej a dostávame sa na Nakamise-dori, ulicu plnú starých obchodov s typickými japonskými potravinami, sladkosťami a suvenírmi. Považuje sa za jednu z najstarších nákupných ulíc v Japonsku.

Privádza nás k známemu chrámu Sensódži, najstaršiemu budhistickému chrámu v Tokiu. Postavený v roku 645 a zbombardovaný počas 2. svetovej vojny v súčasnosti predstavuje symbol znovuzrodenia. Jednou z obyvateliek hlavného mesta je Grace Galasso. Útla Japonka s bledou tvárou. Jej matka pochádza z krajiny, otec je Talian.

„Napriek tomu, že Tokio je jedno z najmodernejších miest sveta, medzi japonskými obyvateľmi prevláda striktná morálka. Už ako malá som vnímala, že som iná. Ľudia mi to dávali dostatočne pocítiť. Áno, Japonci sú zdvorilí, ale cudzincov v obľube nemajú,“ hovorí.

Štvrť Šindžuku, jedna z hlavných administratívnych a obchodných častí mesta, je centrom zábavy Tokia.
Štvrť Šindžuku, jedna z hlavných administratívnych a obchodných častí mesta, je centrom zábavy Tokia.
Zdroj: Barbora Belaníková

Ryba naša každodenná

Sú štyri hodiny ráno. Naším dnešným cieľom je začať deň raňajkami plnými proteínov. Onedlho nastupujeme do metra a čakáme, kým vlak zastaví na stanici Cukidži, v štvrti známej najväčším rybím trhom na svete. Ten je však od októbra 2018 presunutý do východnej časti Tokia, štvrti Tojosu. My sme ho ešte stihli v starých priestoroch a mali sme možnosť nasať tradičnú atmosféru trhu a ochutnať to najkvalitnejšie, čo oceán ponúka.

Pach rýb, vlhký vzduch, žiadni turisti. Len miestny muž, ktorý kľučkuje medzi vonkajšími stánkami na malom autíčku. Pre turistov je vnútorná časť trhu otvorená až od deviatej. Jeden zo strážnikov na nás máva, nemáme tu čo hľadať.

Nie nadarmo sa hovorí, že Japonci sa snažia v každej situácii poskytnúť pomoc. Miestny obchodník nám zrozumiteľnými gestami ukazuje, aby sme ho nasledovali. Nerozpráva po anglicky, no stáva sa naším osobným sprievodcom. Máme šťastie a vnárame sa do srdca zdroja pokrmov michelinských reštaurácií.

Už viac ako 800 rokov tu veľkoobchodníci predávajú ovocie, zeleninu a, samozrejme, ryby. Slávna dražba tuniakov počas skorých ranných hodín láka nielen obchodníkov, ale aj turistov z celého sveta. Vonkajšia časť trhu pripomína obrovské bludisko. Ak chcete vyjsť von, musíte kľučkovať pomedzi stovky stánkov ponúkajúcich zeleninu, ovocie, čaj, morské plody, profesionálne kuchynské nože a rôzne kuchynské potreby.

Nachádzajú sa tu aj malé reštaurácie, kde vám pripravia na počkanie to najchutnejšie nigirizuši, makizuši, hakozuši či suši rolku. Vchádzame do jednej z nich. Nasávame jedinečnú atmosféru suši reštaurácie, pre ktorú japonskí obyvatelia používajú výraz edomaezuši – živosť a temperament.

Rybí trh pôsobil vo štvrti Cukidži 83 rokov. Nedávno bol presunutý do štvrti Tojosu.
Rybí trh pôsobil vo štvrti Cukidži 83 rokov. Nedávno bol presunutý do štvrti Tojosu.
Zdroj: Barbora Belaníková

„Pracoval som v New Yorku, Sydney, Singapure, no vždy som vedel, že sa sem raz vrátim, narodil som sa tu, Tokio je môj domov. Nechcem pripravovať suši v zadných priestoroch kuchyne elitnej reštaurácie, chcem ľuďom ukázať umenie, ktoré sa skrýva za prípravou tohto pokrmu, rozprávať sa s nimi, priblížiť im túto špecialitu,“ hovorí Takao, zatiaľčo dlaňou „uzemňuje“ živú krevetu, ktorú následne pokladá na shari, teda ryžu, a ponúka nám dokonalé nigirizuši. Lepšie sme doposiaľ neskúsili.

Čajové obrady

Čanoju, čajový obrad, sa do Japonska dostal z Číny a zdokonalil ho majster Sen no Rikjú v 16. storočí. Pre Japoncov je tento obrad mentálnou disciplínou. Vďaka nej dosahujú stav pokojnej mysle. Miestnosť s jednoduchou dekoráciou je veľká asi tri štvorcové metre, sadáme si na tatami rohože a čakáme, kým nás japonská učiteľka v kimone zasvätí do procesu čajového rituálu.

„Príprava a prezentácia zeleného práškového čaju matcha má špecifické kroky,“ vysvetľuje Acuko, Japonka s veľmi dobrou angličtinou.

Pri podávaní čaju najvyššej kvality nám rozpráva o histórii a zmysle tejto disciplíny, ktorá formuje japonskú kultúru. Čaj matcha pijeme čistý, bez mlieka alebo cukru, tak, ako ho kedysi pili samurajovia.

Matcha je tradičný japonský čaj v práškovej forme, do ktorej sa podrvia len tie najkvalitnejšie časti čajových lístkov. Čaj je slabozelenej farby, má jemne sladkú chuť a vysoký obsah vitamínu C.

Horské údolie Kamikochi je obklopené vysokými horami, ktoré vytvárajú nádherné scenérie.
Horské údolie Kamikochi je obklopené vysokými horami, ktoré vytvárajú nádherné scenérie.
Zdroj: Barbora Belaníková

Dva symboly Kjóta

Fushimi Inari-taisha je jednou z najznámejších svätýň Japonska, stala sa rovnako ako gejša ikonickým symbolom Kjóta. Stojíme pred zdanlivo nekonečnou arkádou brán nazývanou torii, pred vstupom do svätyne šintoizmu. Torii reprezentuje rozdelenie medzi dvoma svetmi – každodenným a božským.

Na predných stranách brán je čiernym atramentom napísané meno osoby alebo spoločnosti spolu s dátumom, kedy bola torii pamiatke darovaná. Ľudia a firmy ich miestu venujú, aby mali v budúcnosti šťastie. Tieto brány si v súčasnosti môže kúpiť verejnosť.

Prechádzame okolo jazierka Shin-ike, pokračujeme cez ďalšie brány torii. Na niektorých miestach sú brány vedľa sebe postavené tak nahusto, že svetlo sotva preniká do tunela, ktorý tvoria. Onedlho sa dostávame na Yotsu-tsuji, križovatku, kde sa nachádzajú dve malé čajovne. Odtiaľto je krásny výhľad na južné Kjóto.

Načerpáme sily a popri svätyniach Shimo-no-Yashiro a Naka-no-Yashiro pokračujeme k vrcholu. Hora Inari-san sa nachádza vo výške 233 metrov. Tu stojí svätyňa Kami-no-Yashiro. Celé miesto sa nesie v mystickom duchu. Všade vládne pokoj. Nakoľko sú ranné hodiny, je tu minimálne množstvo turistov.

Japonské Alpy

Automobily sú tu zakázané, a preto cestujeme asi hodinu a pol vlakom z naganského Matsumota do stanice Shinshimashima, odtiaľ ešte hodinu autobusom do Kamikochi, Severných Japonských Álp, ktoré boli na našom zozname na prvom mieste.

Od polovice apríla do polovice novembra je Kamikochi, odľahlé horské údolie v národnom parku Chubu Sangaku, zatvorené. Teraz je september, krásny slnečný deň a stromy žiaria nádhernými, prenikavými farbami. Výhľady na majestátne hory, krištáľovo čistá voda, rôznorodá krajina. Vieme, že toto miesto si určite zapamätáme.

Kopce a údolia boli sčasti formované aktivitou ľadovca. Jeho pozostatky vidno na najvýraznejších vrcholoch doteraz. Ďalšou dôležitou udalosťou pri formovaní údolia bol výbuch sopky Yake pred 14 000 rokmi. Zmenil tok rieky Azusa a je príčinou jej toku cez kotlinu, kde sa nachádzajú dnešné Matsumoto a Kamikochi. Ďalší výbuch sopky nastal v lete roku 1915 a spôsobil vznik jednej z najkrajších scenérií v národnom parku, jazera Taisho.

Tokijská Asakusa predstavuje tradičné historické Japonsko. Je domovom najstaršieho budhistického chrámu mesta Sensódži.
Tokijská Asakusa predstavuje tradičné historické Japonsko. Je domovom najstaršieho budhistického chrámu mesta Sensódži.
Zdroj: Barbora Belaníková

Hneď pri príchode si všímame ikonickú horu Yake, aktívny vulkán, z ktorého sa do dnešného dňa uvoľňujú sopečné plyny a dym. Príroda je očarujúca, most Kappa vedúci cez rieku Azusa je charakteristickým symbolom Kamikochi. Inšpiroval sa ním aj japonský spisovateľ Ryunosuke Akutagawa. Vo svojej satirickej novele Kappa z roku 1927 rozpráva príbeh, v ktorom protagonista, duševne chorý človek, cestuje a rozpráva skúsenosti zo zeme Kappa.

Keď sa postavíme na most a pozrieme sa smerom proti prúdu rieky, vidíme majestátnu horu Hotaka s vrchom Myojin. Približne po troch hodinách dosahujeme vrchol. Jedovaté plyny unikajú zo sopečného územia a sú súčasťou nezabudnuteľnej atmosféry. Z vrcholu sopky sa nám otvára pohľad na krásne kráterové jazero.

Rozlúčka, no nie navždy

Je ráno. Boeing 787-8 sa na dráhe najvýznamnejšieho japonského letiska Narita pripravuje na odlet. Obyvatelia krajiny na východnom pobreží Tichého oceána začínajú ďalší pracovný deň. My začíname stúpať a lúčime sa s unikátnou kultúrou, krajinou plnou tradícií, moderných technológií, úžasných ľudí a nádhernej prírody.

S krajinou, ktorej žiadna iná nie je podobná. Lúčime sa, ale určite nie navždy. Japonsko nechávame pod sebou, spomienky odlietajú s nami. Už teraz premýšľame, kedy budeme zas objavovať kúty tejto ostrovnej zeme.


Tri posvätné hory Japonska

Hora Fudži

Najvyššia japonská hora, tiež aktívny vulkán, ktorý naposledy vybuchol v roku 1707. V roku 2013 bola zapísaná na zoznam UNESCO. Týči sa do výšky 3 776 m. n. m. Súčasná ozdoba národného parku Fudži-Hakone-Izu sa skladá z troch vulkánov – Komitake, Ko Fudži (Nová Fudži) a Shin Fudži (Stará Fudži). Do roku 1 868 na ňu mohli vystúpiť len muži. Naokolo sú svätyne a chrámy, ktorých prítomnosť potvrdzuje, že výstup na horu bol a stále pre mnohých je posvätnou tradíciou. Dnes predstavuje národný symbol Japonska a počas roka na ňu vystúpia tisíce turistov či miestnych obyvateľov. Aj keď sa sopka nachádza približne 100 km od Tokia, za jasného dňa ju môžete vidieť z rôznych oblastí mesta.

Hora Fudži
Hora Fudži
Zdroj: Shuttesrtock

Hora Haku

Stratovulkán na hranici území prefektúr Gifu a Išikawa je obľúbenou turistickou destináciou. Týči sa do výšky 2 702 m. n. m. Tak, ako ostatné dve posvätné hory, aj Haku je asociovaná s duchovnosťou. V jej okolí sú svätyne a chrámy. Pri vrchole sa nachádzajú pôsobivé sladkovodné jazerá. Tiež môžete preskúmať rozľahlý bukový les a početné množstvo prírodných horúcich prameňov roztrúsených po krajine. Najjednoduchšie sa k hore dostanete šinkansenom do stanice Kanazawa a odtiaľ autobusom priamo k Haku.

Hora Tate

Mystická hora dosahuje výšku 3 015 m. n. m. a je súčasťou zážitkovej trasy, takzvanej Kurobe Alpine Route. Na vrchu je šintoistický chrám, z ktorého môžete obdivovať krásu okolitej japonskej prírody. V minulosti sa japonskí ľudia báli vysokých hôr. Verili, že duše mŕtvych cestujú na ich vrcholy. V budhizme sa hovorilo, že peklo je v horách. Tieto dve presvedčenia v kombinácii s dramatickou scenériou miesta hnali ľudí do tejto oblasti po mnohé roky. A presne tak to tu aj vyzerá. Obrovská rovina uprostred vysokých kopcov a sopečné plyny vytekajúce zo zeme dodávajú miestu tajuplný nádych. Na Tate sa dostane zo stanice Murodo.

Hora Tate
Hora Tate
Zdroj: Barbora Belaníková
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac