Najkrajšie sviatky roka majú mnoho podôb. Spoznať tradície v jednotlivých regiónoch môžete vďaka nášmu seriálu z rôznych častí Slovenska. Tentoraz cez spomienky pamätníkov priblížime ľudové zvyky a tradície v tekovskej dedine IHRÁČ a v turčianskej obci TURČEK.

Vianoce mali v minulosti na Slovensku tradične kresťanský základ a boli sviatkami rodiny. Tak to bolo aj v hornom Tekove, v rázovitej obci Ihráč. Aj tu fungovali v minulosti rodiny viacgeneračne, staršie deti sa starali o tie mladšie, starí rodičia sa starali o vnúčatá. V takejto sociálnej atmosfére bolo napríklad nemysliteľné, aby starý človek nedožil v rodine a nebolo o neho postarané. V rodine, ale aj v dedinskom spoločenstve či pracovnom kolektíve fungovala vzájomná úcta, ktorá sa dnešnému človeku môže zdať až nepochopiteľná. Kedysi deti rodičom vykali a starým rodičom sa onikalo. Bol to štandard, jeden z prejavov úcty v rodine. „Rodičom aj starým rodičom som vykala. Aj ako dieťa, aj ako dospelá. Moja mamička umreli, keď som mala 61 rokov, ale nikdy som im nepovedala ty. Bolo a je to u mňa ešte aj dnes nepredstaviteľné, aby som rodičom tykala,“ hovorí Anna Spišiaková (85).

TEKOV
Územie Tekova je dnes rozdelené do dvoch krajov: Nitrianskeho a Banskobystrického. Má výrazne pretiahnutý tvar v smere zo severu na juh a susedí s Turcom na severe, s Horehroním na severovýchode, s Podpoľaním a Hontom na východe, s Podunajskom na juhu, s dolnou Nitrou na západe a s hornou Nitrou na severozápade.
TURIEC
Na začiatku 20. storočia bol tento región kultúrnym centrom Slovenska s významnou úlohou mesta Martin. Územie susedí na severozápade s horným Považím, na severovýchode s Oravou, na východe s Liptovom, na juhovýchode s Horehroním, na juhu s Tekovom a na juhozápade s hornou Nitrou.

Čas stíšenia

„Počas adventu sa už neplánovali svadby ani sa nekonali žiadne muziky, ľudia sa stíšili a žili pôstnejšie, takže Vianoce si potom naozaj vychutnali. Spomínam si na Vianoce svojho detstva, na to, ako sme sa na tieto sviatky tešili a pripravovali. Otec sa vybrali do blízkeho lesa v týždni pred Štedrým dňom vypíliť jedličku, tá sa ozdobovala tesne pred Vianocami. Ozdoby sme vyrábali, boli nimi jablká, orechy, z kúskov narezanej slamy navlečených na niti sme vyrábali reťaz, ktorá sa upevnila na vrchovci a ťahala sa zvislo po konárikoch.“

Tunajšie gazdinky piekli vianočné kysnuté koláče, ktoré boli posypané makom, tvarohom, lekvárom a orechmi. „Naša starká pálili cukor, na mokrej drevenej doske ho roztopený vyliali, vyvaľkali a po stuhnutí nasekali. To boli naše cukríky. Rozložili sme betlehem, prvý, ktorý si z detstva pamätám, vyrobili otec. Neskôr rodičia kúpili krásny betlehem v Nemecku, tam sme chodili v predvojnovom období na sezónne práce. Pol roka sme žili v Ihráči a pol roka v nemeckej dedine Wetzhauzen severne od Norimbergu. Tam sme s bratom navštevovali materskú školu a naučili sme sa po nemecky,“ hovorí pani Spišiaková.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Grófka Sophie

Vychádzajúca hviezda na kráľovskom nebi: Briti GRÓFKU SOPHIE zbožňujú

Ilustračná snímka

KĽÚČOVÉ SLOVÁ podľa znamenia zverokruhu: Ktoré sú tie vaše?

Rodina LADISLAVA STRÍŽA podniká v pohrebníctve od 40. rokov minulého storočia.

Šéf pohrebných služieb: Pripravme sa na to, že v jednej rodine zomrú na kovid viacerí

Dorota Nvotová

DOROTA NVOTOVÁ má nekonečného sporu Matoviča so Sulíkom plné zuby: Drsný odkaz politikom

Eva Varholíková Rezešová

Okázalý luxus jej nič nehovorí: EVA VARHOLÍKOVÁ RAZAŠOVÁ si našla nové bývanie

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia