Zamlčaná ponuka

Dodnes nemôže pochopiť, prečo pred nimi vedenie mestského úradu zamlčalo ponuku konateľa bratislavskej firmy Kami Profit Ing. Milína Kaňuščáka, ktorú poslal už desať dní po výbuchu plynu. Firma prešovského rodáka sa ponúkla, že popri participácii na búraní paneláka a odvoze sutiny postaví nový obytný dom. „Ponuka znela na sedemsto eur plus daň z pridanej hodnoty za štvorcový meter zastavanej plochy, takže byty by nás boli vyšli na 70-tisíc eur, pri rapídnom raste cien stavebných prác a materiálov dnes suma za byt s rozlohou 70 štvorcových metrov vychádza na 165-tisíc eur. A už sme mohli bývať. Lenže mestský úrad nás o tejto ponuke neinformoval. Pýtam sa nahlas: Prečo?“ kladie relevantnú otázku zástupca rodín, ktoré sa rozhodli obnoviť svoj bytový dom.

FOTKU PLÁNU EKOGOLICKEJ BYTOVKY NÁJDETE V GALÉRII...

Pri jednom rokovaní dokonca od bývalej vedúcej odboru výstavby zaznela veta: „Dosť bolo citového vydierania, ideme podľa platných zákonov a územného plánu.“ Lenže presne to isté – postupovať podľa zákonov a v súlade s územným plánom mesta – si želajú aj nájomníci usilujúci sa o obnovu svojho bytového domu. „Paradoxne, práve mestský úrad v súlade so zákonom ani s územným plánom nekoná. Stavebný úrad mesta napríklad podmieňuje vydanie stavebného povolenia súhlasom poslancov z výboru mestskej časti číslo 1 s touto stavbou. A to rozhodne nie je v súlade so žiadnym zákonom, naopak, náš projekt je v absolútnom súlade s platným územným plánom mesta. Dovolím si povedať, že tu ide o zneužívanie právomocí úradníkov mesta, ba až o prejav ich zlovôle…“ tvrdí Mojmír Květoň po svojich zlých skúsenostiach s niektorými úradníkmi prešovskej radnice.

Miesto tragédie dnes pripomínajú základy zbúraného paneláka.
Zdroj: Peter Ličák

Podľa našich informácií z dôveryhodných zdrojov sú členkami výboru mestskej časti 1 na Sídlisku III dokonca aj dve poslankyne za Smer-SD a KDH, ktoré budú v októbrových komunálnych voľbách kandidovať na post primátorky Prešova... Vysokú mienku o práci odboru výstavby a stavebného úradu nemá po viacerých skúsenostiach ani architekt Marián Ferjo. Keď nedávno chcel pri svojej novej galérii Múr zriadiť na vlastné náklady malý park, požiadal odbor výstavby o súhlas. Odpoveď ho šokovala, vraj žiadosť o postavenie parkoviska mu zamietajú. Pre slušne platených úradníkov tohto odboru je park a parkovisko to isté. Niet nad odbornosť...

„Veď ľudia z okolitých blokov na Mukačevskej ulici priamo priznali, že chcú mať pokoj od stavebného ruchu. Obrátili sa teda na poslancov z výboru mestskej časti číslo 1 a tí vydali zamietavé rozhodnutie, na ktoré im žiadny zákon nedal kompetenciu, dokonca nerešpektujú ani platný územný plán mesta! Ale idú voľby, opäť by sa chceli dostať do mestského zastupiteľstva, preto sa chcú zapáčiť voličom, ktorí s obnovou bytového domu na Mukačevskej ulici nesúhlasia. Tak sa hľadajú spôsoby a nezmyselné dôvody, ako týmto voličom ulahodiť. Ale som presvedčený, že obytný dom sa podarí obnoviť, lebo nieto jedného jediného zákonného dôvodu na stopnutie tohto projektu,“ nestráca optimizmus jeho autor Marián Ferjo.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...

Zákazník – náš pán? Nie! Gastro čelí personálnej kríze. Prečo je voľných 10-tisíc miest? 
Diskusia