Najmenšia tatranská osada s najkrajším, najhonosnejším hotelom pre deti na Slovensku. Na prvý pohľad paradox ako vystrihnutý z kapitoly o logických protirečeniach z učebnice logiky alebo z vysokoškolských skrípt fyziky o javoch zdanlivo odporujúcich všeobecnej skúsenosti.

Hoci Tatranská Lesná s trinástimi stálymi obyvateľmi je na turistických mapách Vysokých Tatier v porovnaní so Štrbským Plesom, Smokovcami či Tatranskou Lomnicou iba miniosadou, má na svojom malom teritóriu skvost, ktorý by všetkými desiatimi brali aj najchýrečnejšie turistické strediská. Legendárny Detský raj.

Tatranská Lesná

Lokalizácia: Prešovský kraj, región Spiš, súčasť aglomerácie Mesto Vysoké Tatry

 

Historický región: Spišská župa

 

Založenie osady: 1927

 

Počet obyvateľov: 13

 

Nadmorská výška: 915 m n. m.

Predvídavý hostinský

Tatranskú Lesnú na polceste medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou založili majitelia niekoľkých hotelov a penziónov pri Ceste slobody na území, ktoré patrilo neďalekej podhorskej obci Stará Lesná. Prvým odvážnym investorom v lukratívnej lokalite poniže ústia Studenej doliny bol Armin Eichner. Bol to majetný hostinský z dediny Matejovce v podhorí Vysokých Tatier, ktorý odhadol, aký turistický potenciál v sebe ukrývajú prvé tatranské osady i kúpele. Stavbu hotela i jeho zariadenie zveril výlučne podtatranským podnikateľom. Stavebné práce na hoteli mala na starosti firma popradského staviteľa Júliusa Marcsána, nábytok vyrobili v stolárskej dielni stolárskeho majstra Patakyho v Poprade-Veľkej, ostatné zariadenie dodala kežmarská firma Hart­mann a synovia.

Hotel Carpathia s veľkou slávou otvorili v roku 1928, dva týždne pred Vianocami. Prví hostia tu strávili vianočné sviatky v desiatich dvojposteľových a osemnástich jednoposteľových izbách. Na druhom poschodí boli dve podstatne lacnejšie turistické nocľahárne, ktoré dostal do podnájmu aktívny Turistický spolok priateľov prírody z Matejoviec, kde žil aj majiteľ hotela Armin Eichner. Z prosperujúceho hotela sa tešil 20 rokov, po znárodnení v roku 1948 sa vyhľadávaný hotel v najmenšej tatranskej osade zmenil na odborársku zotavovňu Karpatia.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z NAJMENŠEJ TATRANSKEJ OSADY NÁJDETE C GALÉRII

Rozrastajúca sa osada

Ďalšou budovou novej tatranskej osady bola ozdravovňa s romantickým názvom Detský raj. Dal ju postaviť kúpeľný lekár z Tatranskej Lomnice MUDr. Ladislav Jurecký. Jej typické vyčnievajúce balkóny majú okná na juhovýchod a juhozápad, takže slnečné lúče dopadajú do izieb na prvom a druhom poschodí od rána do večera. Neďaleko detskej ozdravovne kúpil jej majiteľ rozostavaný penzión, kde v roku 1931 zriadil detský chirurgický ústav na liečenie hltanu, nosných a ušných chorôb. Aj tento objekt sa zmenil na odborársku zotavovňu Úderník.

Zotavovňa odborárov Jánošík bola bola pred znárodnením penziónom pre rodinnú rekreáciu, ktorý postavil Ján Kozák. Revolučné odborové hnutie dostalo do vienka aj penzión Bohemia, ktorý postavil zubný lekár Artúr Fornousek z Popradu. Do roku 1990 fungovala pod menom Detvan, v reštitúcii bola vrátená bývalému majiteľovi, ktorý mal v tom čase 102 rokov, dlho sa z vráteného majetku netešil.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia