Pre žiakov a študentov nie je suplovanie nič zvláštne, ale keď im svedomie prikáže suplovať prácu štátu, to sa často nevidí. Je to aj signál, že tu čosi nefunguje tak, ako by malo.

Mladá generácia je často vystavená kritike starších ročníkov, že je apatická, nič ju nezaujíma, problémy, ktoré trápia celú spoločnosť, jej môžu byť ukradnuté. Gymnazisti z Vranova nad Topľou sú výrečným svedectvom toho, že to nie je pravda. Podobne ako tisícky študentov, ktorí v posledných týždňoch pochodujú ulicami európskych miest na protest proti zmenám klímy.

Štvrtáčka z Gymnázia Cyrila Daxnera Laura Breznická by sa rada stala právničkou, advokátkou, možno sudkyňou či prokurátorkou. Jej spolužiak Marek Valčo má v škole povesť top informatika, po maturite vidí svoju budúcnosť v štúdiu informačných technológií, o rok mladšiu Soňu Kolcunovú láka žurnalistika.

Zuzana Dragulová (51), riaditeľka gymnázia so 66-ročnou históriou, nepochybuje, že tejto trojici, ktorú napriek rôznym záujmom dalo dokopy neslávne preslávené odkalisko chemickej fabriky Chemko Strážske v katastri obce Poša, sa predstavy o ďalšom štúdiu splnia:

„Len zriedkakedy sa stane, aby sa absolvent nášho gymnázia nedostal na vysokú školu, aktuálne najviac našich bývalých študentov študuje informačné technológie a medicínu. Okrem veľkej úspešnosti pri prijímaní na vysoké školy ma teší aj to, že naši študenti nie sú ľahostajní voči tomu, čo sa deje za bránami školy. Svedčí o tom aj ich záujem o likvidáciu odkaliska Poša.“

Gymnazisti z Vranova nad Topľou, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné. Zľava: Laura Breznická, Soňa Kolcunová, ich učiteľka Viera Voľanská a Marek Valčo.
Gymnazisti z Vranova nad Topľou, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné. Zľava: Laura Breznická, Soňa Kolcunová, ich učiteľka Viera Voľanská a Marek Valčo.
Zdroj: Peter Ličák

Dedičstvo trojuholníka smrti

Presne tak, Luciu, Soňu a Lukáša, na rozdiel od mnohých dospelých a najmä tých kompetentných, trápi dedičstvo, ktoré v ich rodnom kraji, na dolnom Zemplíne, zanechali 3 fabriky tvoriace trojuholník smrti – Chemko Strážske, Chem­lon Humenné a Bukóza Hencovce.

Medzi dedinami Poša a Nižný Hrušov straší svojím jedovatým, životunebezpečným obsahom vodné odkalisko s najväčším obsahom toxických látok na svete. Reportáž o tejto pliage za humnami Nižného Hrušova sme priniesli v čísle 15.

Keď pre stredoškolákov vypísali celoslovenskú súťaž na zaujímavú tému, či politika patrí alebo nepatrí do škôl, trio z vranovského gymnázia sa rozhodlo po svojom: nanajvýš konkrétne odpovedať na túto otázku, v ktorej často nemajú jasno nielen študenti, ale ani mnohí pedagógovia. Nečudo, lebo nájsť správnu odpoveď nie je jednoduché. Čo pedagóg, študent, rodič – to iný názor. A v každom trochu pravdy.

Trojica študentov si myslí, že ak majú školy naozaj správne formovať osobnosti žiakov, nemôže byť politika v školách tabu.

„Aby sme v našej súťažnej práci len akosi jalovo neteoretizovali, neopisovali z kníh a politologických štúdií, ako sa napríklad vo svete či na Slovensku vyvíja demokracia, ako sa dodržiavajú ľudské práva, či sa spravodlivosť odmeriava rovnakým metrom politikom aj ostatným občanom bez vplyvných známostí, tak sme sa pozreli našimi očami na konkrétny problém. Ten, ktorý môže životy ľudí na dolnom Zemplíne negatívne poznačiť aj na desiatky rokov.

A tým je odkalisko Chemka Strážske, na ktorého likvidáciu sa zatiaľ neodhodlala žiadna vládna garnitúra. Takže tento vysokotoxický problém siaha aj do politiky, likvidácia odkaliska po 40 rokoch jeho existencie je predsa vec verejného záujmu, a to by malo byť hlavným cieľom politiky,“ hovorí maturant Marek Valčo.

Odkalisko Poša obsahuje 2 milióny kubických metrov toxických látok.
Odkalisko Poša obsahuje 2 milióny kubických metrov toxických látok.
Zdroj: Imrich Makó

Učiteľka dejepisu a občianskej náuky Viera Voľanská (45), ktorá pomáhala trojici dobrými radami, sa teší, že ich prezentácia starého environmentálneho problému zaťala do živého a navyše ukázali kompetentným úradom, ako by mali postupovať, aby zbavili ľudí v dedinách poniže odkaliska veľkej hrozby.

„Keď sa vo vestibule školy objavila petícia za zrušenie odkaliska, požiadali sme o stanovisko k tomuto problému aj štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR Norberta Kurillu. A po všetkých stretnutiach sme zistili, že riešenie tohto problému je stále v nedohľadne.

Keď sme so spolužiakmi či s ľuďmi v ohrozených dedinách začali hovoriť o tom, že je už naozaj najvyšší čas začať likvidovať odkalisko Poša s jeho jedovatým obsahom – s arzénom, polychloróvanými bifenylmi, zinkom, kadmiom, chrómom, meďou i ortuťou –, ukázalo sa, že najmä mladí ľudia o tejto veľkej hrozbe takmer nič nevedia.

Chýbajú im dôveryhodné informácie o tom, aké nebezpečenstvo predstavuje odkalisko pre prírodu i zdravie ľudí z tohto regiónu. Náš súťažný projekt sme postavili na tom, že v prvom rade treba zmeniť myslenie ľudí. Aby sme len nedávali rady iným, začali sme od seba,“ povedala pre Život Soňa Kolcunová.

Na mieste činu

Začali rovno na mieste činu: vybavení aspoň rúškami na tvárach odobrali z odkaliska vzorky jedmi zamorenej vody. Dosť ich zaskočilo, že kompetentné úrady – a nie je ich na riešenie tejto environmentálnej záťaže málo – nikdy vzorky z odkaliska neodobrali.

„Tak to vlastne môžeme považovať za historický odber, čo je na hanbu štátnych orgánov,“ triafa klinec po hlavičke gymnazistka Laura Breznická.

O všetkom, čo sa im podarilo o 40-ročnom odkalisku zistiť, budú informovať kompetentných štátnych úradníkov na ministerstve zahraničných vecí. Keď bude mať vláda výjazdové rokovanie aj tam dole na Zemplíne, chceli by jej tiež predostrieť svoje návrhy, svoj pohľad na vec.

Študenti si sami zadovážili vzorky vody z odkaliska, hoci to nebolo nič príjemné.
Študenti si sami zadovážili vzorky vody z odkaliska, hoci to nebolo nič príjemné.
Zdroj: Peter Ličák

„Ale chceli by sme sa vlády opýtať, ako môže tolerovať, že toxické látky stále odtekajú z odkaliska cez mŕtvy Kyjovský potok až do Ondavy a všetky tie jedy posielame dole vodou Maďarom.

Ak nám umožnia stretnutie, vyzveme členov vlády, aby našli guráž a išli sa na vlastné oči presvedčiť, ako odkalisko stále mení Zemplín na mŕtvu krajinu. Ale máme pripravený aj návrh riešenia, ak si s týmto problémom nevie poradiť štát. V prvom rade navrhujeme čo najskôr uzavrieť prítok toxických látok z Chemka do odkaliska.

A potom treba odčerpať tekutý odpad, odstrániť ťažkými mechanizmami usadeniny popolčeka z dna odkaliska a zbaviť okolie kontaminovanej pôdy. Po týchto krokoch navrhujeme zabetónovať dno odkaliska ľahším betónom. Vidíte, žiadna veľká veda, chýba len ochota s tou­to environmentálnou záťažou skoncovať. Skúsime, či sa nám s tým podarí pohnúť,“ nádeja sa Marek Valčo.

Za pokus, aj keď s neistým výsledkom, to rozhodne stojí. Najmä v dnešných časoch, keď je odvaha dosť vzácnym artiklom. V niektorých sférach, predovšetkým u ľudí platených štátom, je aj pojmom dosť abstraktným. O to viac treba držať palce Lucii, Soni a Marekovi.

Poslať emailom
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac