Na sútoku rieky Turiec a potoku Besná voda leží malebná obec DUBOVÉ. Jej názov je odvodený od množstva dubov, ktoré rástli v okolitých lesoch.

Dubové

Prvá písomná zmienka: 1262

 

Lokalizácia: okres Turčianske Teplice, kraj Žilinský

 

Počet obyvateľov: 701 (z toho 355 mužov a 346 žien)

 

Obyvatelia do 18 rokov: 110

Stromy robia náš svet krajším, znesiteľnejším a lepším. Chránia naše cesty pred vetrom a snehom, poskytujú tieň, plody, materiál na množstvo výrobkov. Vek niektorých vzbudzuje náš rešpekt a obdiv. Rovnako i podmienky, v ktorých dokážu prežiť. Stávajú sa symbolom celých národov, ale i značkou, ktorá nám nedovolí zabudnúť na miesta a spomienky, ku ktorým máme zvláštny vzťah.

Aj preto nemalá časť slovenských obcí má svoje názvy odvodené od drevín. Ich nekorunovaným kráľom je dub – symbol sily a dlhovekosti. Aj preto u nás nájdete obce s názvom Dubinné, Dubnica nad Váhom, Dubnička, Dubník, Dubno, Dubodiel, Dubová, Dubovany, Dubovce, Dubovec, Dubovica, Dúbrava, Dúb­ravica, Dúbravka, Dúbravy. A tiež Dubové, ktoré vám v dnešnej časti nášho seriálu predstavíme.

Doboa

Prvá písomná zmienka o osade zvanej Doboa je datovaná do roku 1262. „Názov obce zrejme vznikol na základe dubov, rastúcich v okolitých lesoch. Tento majestátny strom je zobrazený aj v našom erbe,“ predstavuje nám obec starosta Milan Lettrich (56), ktorý je vo funkcii prvé volebné obdobie.

Niekoľko volebných období bol poslancom obecného zastupiteľstva a vyznáva, že vždy mal záujem o veci verejné, rád pomáhal pri organizovaní rôznych spoločenských, kultúrnych i športových podujatí. Keď predchádzajúci starosta vyhlásil, že nebude kandidovať, začal vážne premýšľať nad tým, že by svoje schopnosti, vedomosti a skúsenosti zúročil v samospráve vo funkcii starostu.

„Vedel som, že nejdem do ľahkého, táto práca je mimoriadne psychicky náročná. Veľká časť výsledkov práce starostu nezávisí od jeho schopností, je tu množstvo bočných vplyvov a faktorov. Už po krátkom čase som si uvedomil, že starostovanie je práca s veľmi širokým záberom. Dnes si dovolím tvrdiť, že túto prácu by mali vykonávať ľudia, ktorí absolvujú akýsi základný starostovský kurz. Nejaké ročné diaľkové štúdium so záverečnými skúškami z legislatívy, verejnej správy a podobne.“

ANKETA

Anna Hufková (44)

 

Do Dubového sme sa s rodičmi prisťahovali z Liptovského Mikuláša, keď som mala 6 rokov. Na malú dedinu máme dobrú občiansku vybavenosť, je tu pošta, funguje tu materská škola a prvý stupeň ZŠ, máme tu Jednotu, dva súkromné obchody a jednu krčmu. Nechýba mi tu nič, máme tu krásnu prírodu a lesy plné húb.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia