Návštevníci Kremnických vrchov môžu mať k snehovým radovánkam ešte jeden atraktívny bonus navyše. Stretnutia s vlkmi sú tu v tejto sezóne takmer na dennom poriadku.

Na výzvu sa nám prihlásilo niekoľko ľudí, ktorým tieto majestátne šelmy skrížili cestu. Nevšedný zážitok sa pošťastil nielen viacerým bežkárom počas tréningu, ale napríklad aj Kremničanke, ktorá stretla vlka na prechádzke so svojím jazvečíkom. Štvorčlennú svorku pri love zaznamenal miestny dlhoročný poľovník, školák Filip zasa narazil na troch jedincov na inline dráhe v športovo-rekreačnom stredisku Skalka. Viacero ľudí dokonca nahlásilo veľkú 12-člennú svorku v katastri obcí Kremnické Bane a Krahule v blízkosti lyžiarskeho strediska.

Spolu s vysokou zverou sa do Kremnických vrchov
Spolu s vysokou zverou sa do Kremnických vrchov
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Prečo dochádza v tejto oblasti k častejším stretnutiam ako inokedy? Podľa našich informácií z poľovníckych zdrojov je dôvodom najmä fakt, že sa viac poľovalo v okolitých revíroch. Do kremnického chotára sa tak s vysokou zverou sťahujú aj vlky, ktoré navyše často migrujú po hrebeni v okolí Skalky. Pri častom pohybe ľudí sa potom stane, že inak veľmi plaché a opatrné zviera môžete zbadať na vlastné oči.

Nastal čas párenia

Aj keď sami sme na ne počas poldňovej túry hlbokým snehom šťastie nemali, ich stopy sa nám podarilo nájsť len dva kilometre nad obcou Ihráč. Pravdepodobne išlo o jedinca zo svorky, ktorý pomáhal vystopovať, kde sa nachádza potenciálna korisť. Len kúsok od cesty, pri potoku a blízko krmelcov. Ideálne miesto na vlčie hody...

Na túto vlčiu stopu sme narazili asi dva
Na túto vlčiu stopu sme narazili asi dva
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Bežná svorka má od šiestich do ôsmich jedincov, okrem rodičov ju tvoria čerstvé a ročné mláďatá. Momentálne by mali byť v slovenských lesoch vrcholovými a neohrozenými predátormi, keďže medvede oddychujú vo svojich brlohoch a povolený vlčí odstrel (od 1. novembra do 15. januára) sa skončil. Môžu sa teda plne sústrediť na zháňanie potravy, ktoré vyžaduje stratégiu a efektívnu taktiku. Lov, ktorý spočíva v naháňaní a uštvaní koristi, vôbec nie je jednoduchý, až deväť z desiatich pokusov býva neúspešných.

Takto vyzerá vlčí trus.
Takto vyzerá vlčí trus.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Okrem toho sa začal čas párenia. Rodičovský pár, ktorý má ako jediný právo na rozmnožovanie, odbieha mimo svorky, aby nebol rušený. Ostatné vlky potom pomáhajú pri výchove mláďat. Tie sa vlčici narodia po deviatich týždňoch, spravidla vrhne 4 – 8 potomkov. Viac ako polovica z nich však neprežije prvú zimu. Aj tu vládne pomerne krutá selekcia, zapríčinená chorobami, parazitmi, poraneniami a nedostupnosťou potravy. V lese môžete naraziť aj na vlka samotára. Ide buď o chorého, zraneného, alebo starého jedinca, no môže to byť aj mimoriadne silný kus, ktorý je schopný uloviť si potravu sám.

Šiesty zmysel

Na Slovensku sa pred dvomi rokmi sprísnili pravidlá lovu vlkov, ku každému zabitému musí byť privolaný pracovník Štátnej ochrany prírody SR. V súčasnosti je povolený odstrel 80 jedincov, ale kvóty sa nenaplnili. Vlani zastrelili 27 vlkov, tento rok 57. Môžeme však iba hádať, koľko ich bolo zastrelených bez záznamu, respektíve mimo obdobia povoleného odstrelu.

Aj takýto pohľad sa nám naskytol počas túry
Aj takýto pohľad sa nám naskytol počas túry
Zdroj: Jaroslav Slašťan

„Nepochybujem o tom, že sú takéto prípady,“ hovorí kremnický poľovník, ktorý si neželá byť menovaný. Sám ešte žiadneho vlka nezastrelil, hoci stretnutí s nimi už absolvoval viacero. Hovorí pritom o pozoruhodnom fakte, ktorý naznačuje akýsi šiesty zmysel týchto inteligentných šeliem. Narazil na ne totiž vždy len vtedy, keď mal na sebe namiesto pušky zavesený ďalekohľad či fotoaparát. Podobne ako u medveďov existujú aj v prípade vlkov extrémne rozdielne názory na ich počet. Kým poľovníci hovoria až o dvoch tisíckach kusov, odhad ochranárov je od 300 do 500. A rovnako ako u medveďov sa v prvej skupine s obľubou hovorí o ich premnožení. „Vlk patrí tiež do hory, musí sa niečím živiť. V miestach, kde je veľa zveri, je však aj veľa vlkov. A dostávajú sa na miesta, kde nikdy predtým neboli. Napríklad do okolia Lučenca,“ dodáva poľovník.

Doktor lesa

Pri odstrele vlka neplatia pravidlá čo do kvality jedinca, ako je to napríklad u jeleňov. Môže sa tak stať, že pri usmrtení člena alfa páru sa naruší fungovanie celej svorky. Ochranári argumentujú, že vlky by mali byť chránené celoročne.

„Les patrí medzi najzložitejšie ekosystémy a všetky lesné tvory v ňom zohrávajú dôležité úlohy. Vrcholové predátory ako vlk sú pre fungovanie lesa obzvlášť dôležité. Ich vplyv sa netýka len bylinožravcov, ktoré lovia, ale prestupuje celý ekosystém lesa. Bez vlka les nemôže naplno fungovať,“ hovorí docent Fakulty ekológie a enviromentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene Michal Wiezik.

Vlk dáva prírode rozmer, les s ním je živší,
Vlk dáva prírode rozmer, les s ním je živší,
Zdroj: Profimedia.sk

Vlk má podľa jeho slov aj ďalšie zásluhy. „Veľmi účinne tlmí besnotu a mor ošípaných, udržuje dobrý zdravotný stav jelenej a diviačej zveri, je lekárom lesa. Spoločne s medveďom či rysom patrí vlk medzi „duchov“ našich hôr, je pamiatkou na divokú Európu, necháva v nás rozoznieť možno zabudnuté, no stále živé pocity prepojenosti s prírodou. Dáva prírode rozmer, les s ním je živší, pestrejší, divokejší. A trochu z tej divokosti si po stretnutí s vlkom odnášame so sebou. V čase civilizačných stereotypov je sprostredkovanie tohto poznania pravdepodobne to najdôležitejšie, čo môže pre nás vlk urobiť. Jeho ochrana je zas to hlavné, čo môžeme my urobiť preňho,“ dodáva.

Ľudia, ktorí stretnú vlka, môžu hovoriť skôr o celoživotnom zážitku, ako o chvíľach strachu. História nepamätá, že by niekoho napadli. O ich extrémnej plachosti voči človeku svedčia aj prípady z histórie, keď vlčica nezaútočila ani vtedy, keď ubližovali jej mláďatám. Vieme si iste predstaviť, že u medveďa by to dopadlo celkom inak.

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Ilustračná snímka

Sklenaříková odložila modeling bokom: Za tento rozprávkový hotel získala ocenenie

Je takmer zázrak, že také obrovské dielo, ako je hlavný oltár z horľavého a škodcami ľahko napadnuteľného dreva, prežil na svojom mieste takmer päť storočí. Kostol pritom niekoľkokrát horel. Oltár vážne poškodila iba červotoč, napriek tomu sa zachoval v plnej kráse.

Klenot klenotov: Bazilika sv. Jakuba ukrýva jednu z našich najcennejších historických pamiatok

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 22. do 28. januára?

Brian Austin Green

Na Megan Fox rýchlo zabudol: BRIAN AUSTIN GREEN randí s touto kráskou

Donald Trump

Trump sa Bidenovej inaugurácie nezúčastnil, v Oválnej pracovni mu však nechal list

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia