S veterným mlynom, so záplavou farebných kvetov, s kostolom, ktorý vlastne nie je kostolom, či so zaujímavou maďarskou stopou. Nielen z tohto pohľadu má Podhradie neďaleko Martina čím prekvapiť.

Nie je Podhradie ako Podhradie, patrilo by sa azda spresniť v úvode tohto článku. A hoci sme dobre vedeli, do ktorého mierime, predsa len sme radšej k názvu obce pridali martinský domicil. Podhradia s takýmto samostatným označením sú totiž na Slovensku až tri, okrem zmieňovaného ešte aj v okresoch Topoľčany a Prievidza. Poštári tak mávajú niekedy trocha zmätok a o zábavné situácie nie je núdza. Napríklad keď priviezli nič netušiacim „martinským“ Podhradčanom lampy, ktoré si nikdy neobjednali. Hoci menom splýva s ostatnými, čo sa týka života v obci s bohatým kultúrnym zázemím a ambicióznymi víziami si Podhradie pod Sučianskym hradom vybudovalo vlastnú nezameniteľnú identitu.

Podhradie

Poloha: Žilinský kraj, okres Martin, región Turiec

Prvá písomná zmienka: 1699

Rozloha:  16,4 km2

Nadmorská výška: 500 m n. m.

Počet obyvateľov: 687 (k 31. 12. 2020)

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

2012 – 9,69 %

2013 – 10,13 %

2014 – 8,34 %

2015 – 6,17 %

2016 – 4,71 %

2017 – 3,39 %

2018 – 2,79 %

2019 – 3,07 %

2020 – 5,52 %

2021 (jún) – 5,73 %

Zregulovaný potok a „rozprávkový“ dom

Starosta Bohuslav Bella, ktorý vo funkcii úraduje siedmy rok, pokračoval v rozbehnutých projektoch svojich predchodcov a popritom realizuje vlastné vízie. Hovorí, že jedno funkčné obdobie je pre starostu z tohto pohľadu málo, zvlášť pokiaľ ide o väčšie projekty. Tým najväčším za posledné roky bolo riešenie problematickej situácie v miestnej časti Konské, ktorá sa ako kedysi samostatná obec pričlenila k Podhradiu v roku 1992. „Nachádza sa v doline, kde sa zbiera niekoľko potôčikov. Za normálnych okolností sú neškodné, keďže sa však nachádzame v hornatých oblastiach na úpätí Veľkej Fatry, prívalové dažde ich menia na divoké potoky. Miestnych ľudí pravidelne vytápalo, čo spôsobovalo materiálne škody aj zranenia. Už za bývalého starostu sme tak naštartovali proces regulácie vodného toku a ja som veľmi rád, že sa mi ho podarilo dotiahnuť do konca. Odvtedy majú miestni ľudia pokoj,“ predvádza starosta priamo na mieste dôležité stavebné dielo. Konské je príjemné a upravené miesto, pripomínajúce skôr tichú chatársku oblasť. Našli sme tu dokonca aj „rozprávkový“ dom martinského kamenára Milana Orsága plný originálnych stavebných detailov, s ktorými sa majiteľ pohral s naozaj obdivuhodnou dokonalosťou.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MALEBNEJ OBCE V TURCI NÁJDETE V GALÉRII

Nákladná kanalizácia

V obci je už vybudovaná základná infraštruktúra v podobe plynu, vody a elektriny, k nej pribudla rekonštrukcia miestneho rozhlasu, kamerový systém a rozšírenie verejného osvetlenia. Dôležitým procesom je práve prebiehajúca zmena územného plánu obce a pozemkové úpravy katastrálneho územia Konské. Veľmi náročnou úlohou a zrejme aj behom na dlhú trať bude v Podhradí riešenie otázky odpadového hospodárstva. Obec buduje prívod k čistiarni odpadových vôd vo Vrútkach z prostriedkov environmentálneho fondu za 1,5 milióna eur, jeho dokončenie je však v nedohľadne.

„Environmentálny fond poskytuje finančné prostriedky na tento projekt v ročných intervaloch – aj to nepravidelne. Keďže za posledný rok išla cena za prácu aj za materiál výrazne hore, tŕpneme, či vysúťažený dodávateľ bude schopný zákazku za túto cenu skutočne urobiť. Máme už zakopané rúry v zemi a tie sa stále nepoužívajú, projekt realizovaný takto na etapy nie je práve ideálnym riešením. Nezostáva nám však nič iné ako čakať, lebo z vlastných prostriedkov kanalizáciu nie sme schopní vybudovať,“ konštatuje starosta. Obec realizuje aj ďalšie aktivity. Momentálne opravuje dom smútku, ktorý už potreboval údržbu. 

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia