Je smutné, ako u nás kvitne hazard s ľudskými životmi. Posledné zvýšenie hladín riek opäť ukázalo ľahostajnosť a nečinnosť zodpovedných.

Je nepochopiteľné, že v Jarovniciach na mieste, kde v roku 1998 voda spláchla chatrče a vzala si až 50 ľudských obetí, dnes opäť stojí osada. Stojí pri potoku bez protipovodňovej ochrany v oblasti, kde sa voda opäť raz rozleje. Je to len otázka času a prietrže mračien. Tentoraz sa voda v Jarovniciach nerozliala, ale po desiatich rokoch sa znova vylial Hornád v Krompachoch. Opäť v kolónii rozpadávajúcich sa domov s hustým osídlením. Tohtoročná povodeň bola menšia a nemuseli evakuovať až päťsto ľudí ako pred desiatimi rokmi. Našťastie hasiči majú základňu na druhom brehu. Mimochodom, pri mohutnejšom daždi možno aj ich raz vytopí.

Prozreteľnosť

Keď už prichádza veľká voda, akoby znenazdajky, veľa sa robiť nedá. V Krompachoch našťastie fungoval akýsi jednoduchý systém včasného varovania. „Pri moste stála rómska hliadka, boli tu aj policajti a hasiči. Len nám zakričali, že voda už ide, a hneď sme utekali,“ spomína Marcela Girgová (39), mama siedmich detí. „Vybehli sme z izieb. Trvalo to sekundy a tiekla nám pod nohami.“ Jedinými „odborníkmi“ na brehu bolo niekoľko ľudí bez vodohospodárskeho vzdelania, ktorí len odhadli situáciu na poslednú chvíľu. Varovanie hydrometeorológov a výstraha pred zvyšujúcimi sa hladinami bola uverejnená na stránke SHMÚ už niekoľko hodín.

„Po desiatich rokoch nás vytopilo znova. Našťastie nebolo až toľko vody ako minule. Aj tak sme museli vynášať bahno... Veď ako by sme tu spali?“ pýta sa mama Marcela Girgová od Hornádu. Deťom oprala a vyčistila oblečenie a topánky a potom sa pustila do ďalšieho upratovania tragicky vyzerajúceho domu. „Teraz sa snažíme vysušiť na dvore posteľ, nábytok, dvere... Všetko. O potraviny sme prišli,“ dodáva smutne. „Nič sme nestihli vyniesť. Keby sme boli mali viac času, boli by sme odniesli aspoň niečo na poschodie. Utekali sme tak, ako sme boli. Sme radi, že sme si zachránili život. To je najdôležitejšie. Potraviny si znova kúpime. Pred desiatimi rokmi to bolo oveľa horšie. Vodná hladina stúpla skoro až po strop prízemia.“ Ktovie, čo prinesú prudké dažde a mohutnejúci Hornád nabudúce. Možno zareagujú vodohospodári a konečne zvýšia hrádzu pri Hornádskej ulici. Bolo by to prozreteľnejšie, než vysvetľovať dôvody, prečo sa to nedá.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
ĽUDO (vľavo) a RADO (vpravo) PAMPURIKOVCI si v gastrobiznise v metropole východu vybudovali dobré meno.

Bistro na želanie: Bratia sa rozhodli pre spoločný biznis, varia aj podľa počasia

Ilustračná snímka

Recyklácia vo vesmíre: Už vyše pol storočia je súčasťou obežnej dráhy Zeme smetisko

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Manželia Obamovci

Problémy v raji: MICHELLE A BARACK OBAMOVCI priznali manželskú krízu

Iveta je na dcéru veľmi pyšná. Výborne si spolu rozumejú.

IVETA MALACHOVSKÁ túži po vnúčatku: Rázna reakcia dcéry!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia