Miliardy špinavých dolárov investoval Pablo Escobar do nepredstaviteľného luxusu stráženého armádou ozbrojencov. Väčšina z toho je dnes v prachu. Priamo v Medellíne sme sa boli pozrieť na miestach jeho zašlej slávy s pachuťou smrti.

Kto bol Pablo Escobar
Pablo Emilio Escobar Gaviria sa narodil v mestečku Rionegro v Kolumbii v štáte Antinoquia dňa 1. 12. 1949 do rodiny učiteľky a farmára. Kriminálnu činnosť začal už ako tínedžer, a to drobnými krádežami, únosmi a neskôr pašovaním drog a výrobou kokaínu. Stál na čele takzvaného medellínskeho kartelu, svojho času najväčšej drogovej organizácie zodpovednej až za 80 percent svetového obchodu s kokaínom. Ako 26-ročný sa oženil s vtedy 15-ročnou Mariou a mali spolu dve deti: dcéru Manuelu a syna Juana Sebastiána. Po jeho smrti dňa 2. 12. 1993 sa medellínsky kartel rozpadol.
Bos medellínskeho drogového kartelu Pablo Escobar, jeho manželka Maria Victoria Henaová a syn Sebastián na futbalovom zápase v Bogote.
Zdroj: Archív NMH

Aj keď je to už vyše 27 rokov, čo opustil tento svet s guľkou v hlave po naháňačke s pátracími jednotkami, meno jedného z najmocnejších zločincov svetovej histórie rezonuje dodnes. Minimálne z pohľadu nehnuteľností, ktoré po sebe tento muž, zodpovedný za smrť niekoľkých tisícok ľudí, zanechal. Z malého zlodejíčka áut a náhrobných kameňov sa stal neohrozený vodca obávaného medellínskeho drogového kartelu, zarábajúceho na vrchole svojich aktivít až 60 miliónov amerických dolárov denne. V roku 1989 časopis Forbes zaradil Pabla Escobara na ôsme miesto rebríčka najbohatších ľudí planéty s odhadovanou výškou majetku viac ako 30 miliárd dolárov (ekvivalent dnešných vyše 60 miliárd). Je celkom pochopiteľné, že takýto človek si nevystačil s jedným domom niekde na predmestí. Dnes už nie je možné zistiť, koľko nehnuteľností za svoj život vlastnil, niektoré sa však dodnes zachovali a vydávajú smutné svedectvo, ako svojho času tento drogový kráľ, prezývaný aj El Patrón (Šéf), žil. Iné postihol smutný osud, tak ako ich samotného majiteľa.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia