Silné kalifornské slnko, pravá hollywoodska atmosféra, vrtošivé vlny Tichého oceánu, americké palacinky aj noc na letisku. Presne v tomto duchu sa nieslo naše putovanie Kaliforniou a rozhodne stálo za to.

Názov Kalifornia sa často spája so slávnym rajom obývaným amazonkami, kde vládla kráľovná Calafia. Mýtus o tejto kráľovnej je zaznamenaný v knihe španielskeho dobrodružného spisovateľa Montalva. V nej opisuje kráľovstvo ako územie bohaté na zlato obývané griffinmi a inými čudnými šelmami. Calafia je v knihe prezentovaná ako maurská kráľovská černoška, odvážna, silná a vysoká, ktorá vládla v bájnom kráľovstve Kalifornie. V arabskom jazyku Calafia znamená „vláda Božia“.

Kalifornia
Kalifornia je štát na západnom pobreží Spojených štátov amerických s hlavným mestom Sacramento. Ďalšie známe veľké mestá sú Los Angeles, San Diego, San José a San Francisco. Kalifornia susedí na severe s Oregonom, na východe s Nevadou, na juhozápade s Arizonou a na juhu s Mexikom. Obklopuje ju Tichý oceán a svojou pestrou klímou, geografiou či etnickým zložením láka celoročne mnoho nadšených turistov. Kalifornia vstúpila do únie ako 31. štát a v súčasnosti je takmer so 40 miliónmi obyvateľov najľudnatejším štátom USA. Má 58 krajov. Zároveň patrí k najbohatším a ekonomicky najaktívnejším štátom USA. Priemyselne najdôležitejšou oblasťou je Los Angeles s okolím a Silicon Valley – centrum elektronického priemyslu.

V uliciach mesta zábavy

Na medzinárodné letisko LAX v Los Angeles sa z Las Vegas dostávame presne o 23:06 miestneho času a vyzerá to tak, že najlepšou voľbou bude prečkať noc na letisku a ráno sa ubytovať. A tak to aj robíme. Skoro ráno, keď sa už nevieme dočkať check-inu, prichádzame do typicky amerického motela s názvom Pod Inn v centre mesta. Ubytujeme sa, dospíme zameškané a vyrážame na obhliadku. Los Angeles je najväčšie mesto Kalifornie a druhé najväčšie v celých Spojených štátoch – hneď po New Yorku. Založil ho španielsky guvernér Filip de Neve v roku 1781. Je dôležitým centrom výroby populárnej zábavy, ako sú filmy, televízia a hudba. V meste sa nachádza aj množstvo múzeí, observatórium a okolie mesta láka ľudí svetoznámymi plážami či prístavmi.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z AMERICKÉHO ŠTÁTU ZALIATEHO SLNKOM NÁJDETE V GALÉRII

Zlatý trojuholník

Aplikáciou Lyft sa dovezieme priamo na hollywoodsky chodník slávy – The Walk of Fame. Ulice sú plné veselých turistov, kúzelníkov, zabávačov, imitátorov. Chodník slávy sa tiahne poz­dĺž Holly­wood Boule­vard a Vine Street v Hollywoode a predstavuje sieň slávy zábavného priemyslu. Na chodníku je zobrazených 2 500 hviezd s menami skutočných či fiktívnych celebrít, ktoré boli svojou činnosťou prínosom pre zábavný priemysel. Prvých osem hviezd osadili už v roku 1958.

Vchádzame do predajne so vstupenkami na vyhliadkový autobus do Beverly Hills a kupujeme si vyhliadku s miestnym sprievodcom, ktorý nám podá podrobný výklad. Vidíme, v ktorom kostole sa nakrúcal film Sestra v akcii, kde žije Bruno Mars a kde žil kráľ popu Mi­chael Jackson aj mnoho iných holly­woodskych osobností. Nečudo, že Beverly Hills s mestom West Hollywood a dvoma losangeleskými štvrťami – Belair a Holmby Hills, patria do takzvaného zlatého trojuholníka (The Golden Triangle) a sú jednou z najbohatších oblastí Kalifornie aj celých Spojených štátov amerických.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia