Kúpeľníctvo má na západe Česka dlhú tradíciu. My sme sa rozhodli navštíviť kúpeľný trojuholník, ktorý tvoria Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlove Vary. Všetky tri nádherné historické mestá boli len v roku 2021, zapísané na Zoznam UNESCO. Karlovarský kraj toho však ponúka ešte omnoho viac.
Prečo sme však v názve článku spomenuli slávneho nemeckého spisovateľa a nemenej známeho filmového tajného agenta? Obidvaja totiž majú s českými kúpeľmi mnoho spoločné. Ale o tom neskôr...
Františkovy lázně
Sú najmenšie zo spomínanej trojice kúpeľov a smerom od slovenských hraníc sa nachádzajú najďalej. Aj preto sme začali našu púť práve v nich a postupne sme sa prepracovali až do najväčších a najbližších Karlových Varov. Tamojšie pramene boli známe už v stredoveku, keď sa kyselka z nich ešte dovážala do Chebu a predávala sa ako stolová voda. Mesto aj kúpele vznikli až v roku 1793 nariadením cisára Františka I. a vďaka jednotnej klasicistickej architektúre majú kúpeľní hostia dodnes pocit, akoby sa vrátili do starých čias.
Františkovy Lázně sú malebné mesto so šachovnicovým pôdorysom a s množstvom empírových a klasicistických budov umiestnených uprostred krásnych parkov a lesoparkov v anglickom štýle. Malebné mestečko poctil svojou návštevou aj cisár Karol I. alebo František Jozef II. Časť svojho diela tam napísala Božena Němcová a Johann Wolfgang Goethe tam skúmal sopku Komorní hůrka kúsok za mestom, ktoré ako celok leží vo významnej vulkanickej oblasti.
ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MIEST AKO STVORENÝCH NA RELAX NÁJDETE V GALÉRIISymbol plodnosti
Architektúru z prelomu 18. a 19. storočia sprevádza podobne ako v iných kúpeľoch široká škála moderných rehabilitačných procedúr a bohatá ponuka liečebných a relaxačných pobytov. Najznámejšie sú Františkov a Luisin prameň – oba kúpeľné pavilóny, v ktorých pramene vyvierajú, patria medzi najkrajšie stavby a zároveň symboly Františkových Lázní.
Okrem iného sa tam liečia najmä gynekologické ochorenia vrátane neplodnosti, a tak keď v roku 1923 sochár Adolf Mayerl vytesal parkovú plastiku malého chlapčeka s rybou – symbolom plodnosti, čoskoro sa medzi pacientkami rozšírila fáma, že každá žena, ktorá sa dotkne palca ľavej nohy sochy, otehotnie. Legendu údajne vymyslel kúpeľný fotograf pán Škarda, ale dodnes je živá a chlapček, prezývaný František, sa od dotykov len tak leskne. Originál sochy nájdete v mestskom múzeu. Tradičná františkolázňanská kúra dokáže uľaviť aj od bolesti kĺbov a pomôcť so srdcovými, s cievnymi alebo kožnými problémami.
Článok pokračuje na ďalšej strane.