Iba do konca júna?

Za marec a február ministerstvo vyplatilo 6 648 ubytovateľom sumu 2,5 milióna eur. Uchýlili spolu 24 463 ľudí utekajúcich pred vojnou. Dáta za apríl rezort ešte spracováva. Už teraz však vedia, že čísla boli vyššie. Predbežná poskytnutá suma je 4,6 milióna eur. Počiatočná informácia o tom, že štát bude peniaze poskytovať len do konca júna, vzbudila u tých, ktorí poskytli Ukrajincom a Ukrajinkám strechu nad hlavou, paniku. V Galante v miestnej ubytovni uchýlili na začiatku až 300 ľudí, čím sa zaradili medzi najväčších ubytovateľov na Slovensku. Riaditeľ Jaroslav Louda nám vysvetlil, že už v predstihu ľudí, ktorí ušli pred vojnou, upozornili na to, že za ubytovanie v mesiaci júl si budú musieť pravdepodobne zaplatiť sami.

Z vojnovej Ukrajiny mohli odísť iba ženy a deti. Muži musia ostať, keby bolo treba bojovať.
Zdroj: Andriy Andriyenko

Väčšina pracuje

„Spočiatku týmto ľuďom pomáhali naši obchodní partneri aj charitatívne organizácie. Naši zamestnanci pomáhali, ako sa dalo, koordinovali, triedili donesenú materiálnu pomoc. Veľa odídencov a odídenkýň sa zamestnalo, iní pokračovali v ceste smerom do západných krajín, niektorí sa vrátili domov. Dnes u nás býva asi sto ľudí.“ Pred galantskou ubytovňou sme náhodne oslovili niekoľko ukrajinských žien. Vysvetlili nám, že väčšina z nich pracuje v nitrianskom automobilovom závode. Zle sú vraj na tom iba štyri rodiny. Ide o dve matky malých detí do troch rokov, ďalšia pani je invalidná dôchodkyňa. V prípade štvrtej rodiny ide o starú matku so svojimi vnúčatami. Dotyčné rodiny pravidelne cestujú do Bratislavy, vzdialenej 55 kilometrov, odkiaľ si z výdajne potravín pre vojnových utečencov a utečenky donesú potraviny, aby mali čo jesť.

Tri mesiace

Náš štát už ľuďom z Ukrajiny nevypláca finančné dávky v hmotnej núdzi. Na dospelú osobu to bola suma približne 69 eur. Pomoc v podobnom objeme od mája zobrali na seba medzinárodné organizácie, a to Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, Detský fond OSN, Medzinárodná organizácia pre migráciu a Slovenský Červený kríž. „Táto dohoda je uzavretá na tri mesiace s možnosťou jej predĺženia na ďalšie tri mesiace. Treba zdôrazniť, že vo všetkých oblastiach pomoci ide o dočasnú podporu, ktorá reflektuje aktuálny stav utečencov na Slovensku a ich potreby tak, aby takto prijaté opatrenia nediskriminovali našich občanov. V oblasti zamestnávania odídencov sme nastavili všetky potrebné podmienky tak, aby sa ľudia, ktorí našli dočasné útočisko na Slovensku, mohli u nás zamestnať a plnohodnotne sa tak zaradiť k ekonomicky aktívnemu obyvateľstvu,“ informovali nás z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ako vyplýva z tlačovej správy Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, za marec poskytli dávku v hmotnej núdzi 16-tisíc poberateľom a poberateľkám z Ukrajiny. Ľuďom postihnutým vojnou pomohli za daný mesiac sumou takmer 2,17 milióna eur. Chorým ľuďom, invalidom a tehotným ženám vyplatili spolu 2 500 ochranných príspevkov.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia