Štát postupne upúšťa od pomoci ľuďom, ktorí ušli PRED VOJNOU NA UKRAJINE. Počíta s tým, že po čase sa u nás zamestnali a osamostatnili sa.

Vynára sa však otázka, čo bude s odídencami a odídenkyňami, ktorí nemôžu pracovať. Ide hlavne o matky s tými najmenšími deťmi, invalidov či ľudí v seniorskom veku.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Aj v lete

Po novom už napríklad nebudú môcť ľudia z Ukrajiny cestovať zadarmo. Základná bezplatná preprava má platiť buď päť dní po vstupe na Slovensko, alebo päť dní po získaní statusu odí­denca. Bezplatne budú môcť cestovať už iba žiaci a žiačky do školy či ľudia hľadajúci si prácu, aj to len počas 60 dní. Výnimku by mohli mať napríklad osoby so zdravotným postihnutím. Po vypuknutí vojny štát poskytol majiteľom bytov, domov a podnikateľom finančné príspevky za to, že vo svojich priestoroch ubytovali ľudí utekajúcich pred vojnou. Za jednu dospelú osobu na jednu noc to bola suma sedem eur, za dieťa 3,50 eura. Prvotná správa znela, že pomoc sa bude poskytovať iba do 30. júna tohto roka. Ministerstvo vnútra na svojej webovej stránke oznamuje, že získať príspevok za ubytovanie bude možné aj počas letného obdobia. Presné detaily však ešte nie sú známe.

„Ministerstvo vnútra v spolupráci s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny a s ďalšími príslušnými rezortmi situáciu intenzívne rieši. V súčasnosti sa čaká na podpis pani prezidentky k novele zákona o azyle schválenej Národnou radou SR, v nadväznosti na to bude vláda Slovenskej republiky reagovať príslušným nariadením, ktorým sa má predĺžiť obdobie čerpania príspevku. Nariadenie má upravovať nielen príspevok za ubytovanie, ale aj stravovanie. Získať príspevok za ubytovanie utečencov z Ukrajiny tak bude možné aj počas letného obdobia. Finálna dohoda naprieč rezortmi bude následne podliehať ešte schváleniu koaličnej rady. Následne budeme informovať o detailoch,“ spresnila pre redakciu Života hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia