Reportáže

Vláda ruší diaľničné známky, NDS varuje: Bez nich prevádzku diaľnic nezabezpečíme

TASR
TASR
13.2. 2020 4:00
Diskusia ()
Ranná dopravná situacia na vjazde do Bratislavy z dialnice D1 zo Senca.
Ranná dopravná situacia na vjazde do Bratislavy z dialnice D1 zo Senca.
Zdroj: Archív NMH, Matej Jankovič
Reportáže

Vláda ruší diaľničné známky, NDS varuje: Bez nich prevádzku diaľnic nezabezpečíme

TASR
TASR
13.2. 2020 4:00
Diskusia ()
Ranná dopravná situacia na vjazde do Bratislavy z dialnice D1 zo Senca.
Ranná dopravná situacia na vjazde do Bratislavy z dialnice D1 zo Senca.
Zdroj: Archív NMH, Matej Jankovič

Diaľničné známky za užívanie vymedzených úsekov ciest by mali byť zrušené. Vláda v stredu schválila návrh na zrušenie zákona o diaľničnej známke, ktorý na rokovanie predložil predseda vlády Peter Pellegrini.

Návrh na zrušenie diaľničných známok sa ešte doladí v Národnej rade (NR) SR. Tak ako SNS signalizovala podporu sociálnym opatreniam, Smer-SD zasa vyhovie požiadavke národniarov a podporí zrušenie diaľničných známok. Uviedol to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu po rokovaní vlády.

Ministri za Most-Híd sa nezúčastnili na rokovaní vlády, zároveň strana avizovala, že sociálne opatrenia nepodporí v parlamente. "Je to ich odkaz ľuďom, že im tieto zvýšené prídavky a 13. dôchodky nechcú dopriať," myslí si Pellegrini. Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) neúčasť ministrov za Most-Híd vníma ako "klasickú volebnú obštrukciu, ktorú politické strany normálne robia".

Opatrenia považuje premiér za také zásadné, že o ich podpore netreba dopredu rokovať. Verí, že priamo na rokovaniach parlamentu nájdu širokú podporu naprieč celým politickým spektrom. Podľa Žigu Smer-SD dlhodobo hovorí, že vianočný príspevok pre dôchodcov sa postupne pretransformuje na 13. dôchodok. "A teraz to tak robíme," dodal.

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Edita Pfundtner, ktorá na zasadnutí zastupovala ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), po rokovaní zhodnotila, že k diaľničným známkam nebola takmer žiadna diskusia. "Diskutovalo sa o dvoch návrhoch z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a o ostatných veciach sa ešte bude diskutovať alebo sa očakáva väčšia diskusia na pôde parlamentu," poznamenala. Zároveň podotkla, že bola jediná, ktorá sa "kriticky ozvala" k skrátenému konaniu o týchto zákonoch.

Vláda v stredu schválila návrh na zavedenie 13. dôchodku a tiež zdvojnásobenie prídavku na dieťa. Súčasne schválila, že diaľničné známky za užívanie vymedzených úsekov ciest by sa mali zrušiť. Týmito návrhmi by sa mal následne zaoberať parlament na avizovanej mimoriadnej schôdzi.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) s príjmami z diaľničných známok počíta. Bez nich nie je schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic, investície do diaľnic v prevádzke a splácanie existujúcich úverov. Uvádza sa to v stanovisku NDS zverejnenom na sociálnej sieti v súvislosti s rozhodnutím vlády o návrhu na zrušenie zákona o diaľničnej známke.

V prípade výpadku týchto príjmov musia byť nahradené inými zdrojmi zo štátneho rozpočtu. V opačnom prípade nebude možné zabezpečiť prevádzkovú schopnosť diaľnic a ich bezpečnosť. Bude ohrozená platobná schopnosť NDS a hrozí cross default od bánk. Príjem z úhrady elektronických diaľničných známok predstavoval vlani 79.374.263 eur bez DPH a medziročne narastá. Oproti roku 2018 išlo o nárast o štyri percentá, uzatvára stanovisko.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia