Dokopy 185 rokov, štyri deti, deväť vnúčat, trinásť pravnúčat a onedlho úctyhodných sedem desaťročí spoločného manželského života. Pavel (95) a Mária (90) Chrapčiakovci sú pritom stále vitálni.

Spoznali sa na jednej z prednášok počas politického školenia v Rajeckých Tepliciach začiatkom roku 1951, teda v čase, keď začal vychádzať náš týždenník. Slovo dalo slovo, išli na tanec, Mária dala pri odchode Pavlovi svoju adresu. Vymenili si zopár listov a zaľúbený mládenec prišiel za svojou nastávajúcou na návštevu. O pár mesiacov, konkrétne 7. júla, bola v Mošovciach svadba. „A odvtedy sme spolu. V dobrom aj v zlom,“ hovorí Mária Chrapčiaková.

Najdlhšie 90 rokov, najkratšie 3 minúty

Aj na Slovensku sa občas objaví výnimočný pár, ktorý oslávi platinovú svadbu po 70 rokoch manželstva. Ako je to s rekordne dlhými manželstvami vo svete?

 

Podľa dostupných zdrojov to najdlhšie trvalo 90 rokov! V roku 2015 sa k tejto nepredstaviteľnej méte dopracovali britskí manželia, narodení v Indii, Karam (110) a Katari (103) Chandovci. Vtom čase sa pýšili 58 potomkami v podobe detí, vnúčat a pravnúčat. Muž vyhlásil, že jedným z dôvodov extrémne dlhého zväzku bolo to, že sa nikdy nehádali a nemali žiadne tajnosti. Karam zomrel v októbri 2016 mesiac pred oslavou 111. narodenín.

 

Pre zaujímavosť pridávame dva roky starý údaj o oficiálne najkratšom manželstve v histórii – trvalo tri minúty! Istý kuvajtský pár sa podľa servera Q8 News počas odchodu zo svadobnej siene dostal do roztržky, lebo nevesta spadla a ženích ju namiesto pomoci nazval hlúpou. Rozčúlená žena okamžite dala svadbu anulovať. Objavili sa aj také reakcie, že urobila správne, lebo manželstvo bez rešpektu je od začiatku odsúdené na zánik. Zrejme na tom niečo bude.

Lekcie samostatnosti

Z Rajeckých Teplíc, kde spočiatku bývali, Pavel odišiel na tri roky študovať na vysokú politickú školu do Prahy (neskôr popri zamestnaní vyštudoval aj Vysokú školu ekonomickú v Bratislave) a Mária so svojou mamou a vtedy už s troma deťmi sa musela o domácnosť postarať sama. Neskôr sa sťahovali do Dolného Kubína, kde Pavel Chrapčiak získal prácu tajomníka okresného výboru. Následne ho chceli preložiť do Trstenej alebo Čadce, on si však presadil rodný Liptovský Mikuláš. Od roku 1961 sa tak už v kompletnej šesťčlennej zostave nasťahovali do veľkého bytu na tej istej ulici, kde žijú dnes, len o pár bytoviek ďalej.

Dcéry Mária Holušová a Tatiana Moravčíková spomínajú, že otec býval dlho v práci a mama ako skladníčka v strojárňach robila na dve zmeny. Keď mala poobednú, deti sa museli učiť samostatnosti – nanosiť vodu zo spoločnej studne, poliať záhradu, pripraviť si večeru, poumývať riad. Popritom stihli čo-to povystrájať. Hrali sa na Indiánov a otcov remeň bol v častej permanencii. Mimochodom, má ho až doteraz. „Vnúčatám vždy povie – pozrite sa naň, tým som vašim rodičom dával po zadku! Samozrejme, len v rámci výchovnej príučky,“ zasmeje sa Mária Holušová.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE VÝNIMOČNÉHO MANŽELSKÉHO PÁRU NÁJDETE V GALÉRII

Partizáni a lyže

V čase druhej svetovej vojny bol Pavel Chrapčiak vedený v partizánskej jednotke Za slobodu Slovanov. Keďže doma chovali kone, podieľal sa na prevážaní potravín pre partizánov najmä do veľkej zásobárne v Demänovskej Doline. Po vojne vstúpil do Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, dlhé roky bol predsedom Základnej organizácie a Oblastného výboru SZPB v Liptovskom Mikuláši.

Otec mu zomrel ako 44-ročný na rakovinu, ale ešte v ňom stihol vypestovať lásku k lyžiam. „Začal som na starších, ktoré mi kúpil, neskôr som si zaobstaral lepšie. Chytili ma najmä bežky, to bola moja láska,“ spomína na Sokolovský beh na beskydských Pustevniach v roku 1948 alebo populárne preteky Biela stopa SNP. Na prvom ročníku mal na lyžiach zlý vosk, a keď sa v cieli vyčerpaný hodil na zem, manželka mu hovorí: Bolo ti to treba? Zjavne áno, lebo potom sa už na súťaži v Kremnických vrchoch zúčastňoval pravidelne.

Naposledy si veteránsky kilometer ako priamy účastník SNP „strihol“ v roku 2012 ako 86-ročný, a aby si predĺžil športovú kariéru, dal si vymeniť kĺby v obidvoch kolenách. Hrdo ukazuje medaily, ktorých má neúrekom, dole v pivnici ešte uchováva muzeálne lyže „skočky“ a staré bežky. Tie nové už odovzdal ako pomyselné žezlo vnukovi.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

NAJMOCNEJŠIE ČEĽUSTE: Viete, ktoré zvieratá majú najsilnejší stisk?

Populárne články
Ilustračná snímka

Oči sa nám stretli takmer po dvadsiatich šiestich rokoch. Je to vôbec možné?

Ilustračná snímka

Teraz budem hovoriť ja! Boj na súde graduje: Získa BRITNEY SPEARS späť svojprávnosť?

Naša prezidentka oslavovala narodeniny svojho miláčika.

Zuzana Čaputová s najmladším členom rodiny: Na nových fotkách celá žiari!

Marcel svoju prácu miluje a robí ju naozaj precízne.

Merčiak odomkol 13. komnatu: Odhalil starosti a radosti v rodine aj zákulisie náročnej práce

Janka pracuje na dialýze a pomáha ľuďom s poškodenými obličkami.

Sestrička s vlčou chorobou: Hoci má ťažké autoimunitné ochorenie, pomáha iným pacientom

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia