Reportáže

Z prekliateho zámku zostala iba veža, jednu z jeho záhad odhalila rázna kastelánka

16.11. 2014 13:00
Diskusia ()
Z impozantnej budovy zostala iba jedna veža
Z impozantnej budovy zostala iba jedna veža
Zdroj: Miro Miklas
Reportáže

Z prekliateho zámku zostala iba veža, jednu z jeho záhad odhalila rázna kastelánka

16.11. 2014 13:00
Diskusia ()
Z impozantnej budovy zostala iba jedna veža
Z impozantnej budovy zostala iba jedna veža
Zdroj: Miro Miklas

„Videla som niečo zvláštne, no nikdy som týmto veciam neverila,“ hovorí Krasava Šerkopová, kastelánka z Nového zámku pri Lanškroune.

Z diaľky vidíte iba bielu vežu medzi stromami, v podstate nič zvláštne, poviete si, že je to obyčajná rozhľadňa. Nie je. Pri Lanškroune totiž kedysi stál zámok, ktorý bol údajne prekliaty. A práve táto vežička je to, čo z neho zostalo. Lenže ešte je tam niečo, tajuplné podzemie, z ktorého je sprístupnená iba časť. Zámeček, ako ho volajú miestni, je doslova obalený povesťami a legendami.

Tajomný kruh

Kastelánka Krasava Šerkopová je na návštevy zvyknutá, no vraví, že to, čo zažila pred štyrmi rokmi, by už nechcela znovu prežiť. Vo februári v roku 2010 sa totiž na nádvorí objavil v snehu kruh, v ktorom rástla zelená tráva. Čo na tom, že mrzlo. Kastelánka zobrala teplomer a zistila, že hlina má teplotu 17,5 stupňa. Bolo to prinajmenšom zvláštne. „Vravela som majiteľovi, že dám správu do ČTK a snáď sa nám niekto ozve, že mal niečo podobné v záhrade a čo to bolo. Poslala som ju a nastal masaker. Počas troch týždňov sa sem prišlo pozrieť sedemsto ľudí. Boli tu rôzni záhadológovia, psychotronici, bádatelia, čo skúmajú paranormálne javy, a, samozrejme, novinári. Z jednej redakcie sem priniesli detektor kovov a je zaujímavé, že im nič nezachytil,“ spomína.

„Máme tu deväť metrákov gombíkov,“ tvrdí Krasava
„Máme tu deväť metrákov gombíkov,“ tvrdí Krasava
Zdroj: Miro Miklas

Kruh sa v momente stal senzáciou, fanúšikovia záhad boli vo vytržení, bulvár ochkal. No ani psychotronici s virguľami nič nenamerali, záhadologické časopisy sa predbiehali vo fantazmagóriách, čo to môže byť. Správy o tajomnom kruhu sa dostali aj do zahraničia. Záhada stále zostávala záhadou, až kým kastelánka nestratila trpezlivosť a nevzala rýľ a situáciu do vlastných rúk. Výsledku sa nestačila čudovať.

Tajomný kruh prilákal stovky návštevníkov
Tajomný kruh prilákal stovky návštevníkov
Zdroj: Archív K.Š.

Senzácia vyriešená

„Chcela som mať pokoj. Vedela som, že príde bager, ale ten by vyhrabal všetko, čo tam bolo, a my by sme možno nezistili, o čo ide,“ pokračuje. Kopala, kopala, až vykopala staré vedro a senzácia spľasla. „Pred viac ako štyridsiatimi rokmi elektrikári opravovali elektrickú spojku a potom spolu s ňou zakopali aj obyčajné vedro, zrejme im spadlo do výkopu a nechali ho tam. Keď sa pred niekoľkými rokmi okolím prehnala víchrica, odstraňovali robotníci pomocou ťažkej techniky následky, párkrát cez miesto prešli nákladným autom, až zrejme spojku tlakom narušili,“ hovorí Krasava Šerkopová. Vlhkosť potom spôsobila, že spojka začala prebíjať, vedro fungovalo ako výhrevné teleso a záhada bola na svete.

Celá senzácia spľasla, keď kastelánka vykopala
Celá senzácia spľasla, keď kastelánka vykopala
Zdroj: Miro Miklas

Keď vyšla pravda najavo, začali sa kastelánke niektorí chytráci vyhrážať. „Dostávala som anonymy, že ma prídu zmlátiť, lebo robím z ľudí blbcov a zakopala som do zeme vedro a potom volala televíziu,“ tvrdí.

Ničivé požiare

Povesti hovoria, že Zámeček je prekliaty, pretože staviteľ sa spolčil s čertmi, ktorí mu ho pomáhali stavať. Neskôr si to rozmyslel, pomodlil sa a poprosil čertov, ktorí mu nosili kamene, či by s tým mohli prestať. V dedine zakikiríkal kohút, čertom vypadli kamene z rúk a pekelníci zmizli. Ďalšia povesť je o zlom správcovi Riedrovi, ktorému čert poradil, aby do každého rohu zamuroval živého človeka. Historické pramene však dokladajú, že je to trochu inak, i keď ktovie, ako je to s tým prekliatím...

„Dal ho postaviť Jan Adam Ondřej Lichtenštejn, pretože keď prišiel do Lanškrouna, nevedel sa zmestiť do launškrounského zámku, neraz mal totiž aj stočlenný sprievod. Výstavba prebiehala v rokoch 1698 až 1712 a slávnostne ho otvorili 25. júna 1712. Malo to iba jednu chybičku: Jan Adam Ondřej zomrel pätnásť dní pred ním,“ vysvetľuje kastelánka. Trojposchodový zámok s H-pôdorysom bol impozantný, mal štyri veže a na každom poschodí bolo štrnásť siení, priečelie bolo štvorposchodové. Okolo bol rozľahlý park.

Takto vyzeral zámok počas svojej krátkej
Takto vyzeral zámok počas svojej krátkej
Zdroj: Miro Miklas (reprofoto)

„Niektoré práce však ešte pokračovali, na budove bolo lešenie z dvetisíc kmeňov stromov. Keď 14. apríla 1714 remeselníci opravovali zhodený medený odkvap, bolo im chladno, tak si rozložili oheň, ktorý potom poriadne neuhasili. Požiar spôsobil obrovské škody, na treťom poschodí popraskalo dvadsať stĺpov, popukali rohy fasády a klenby, spadol komín a zhoreli celé krovy. Škoda bola okolo osemtisíc zlatých, čo je viac ako rozpočet na rok stavby. Keď bol v roku 1718 zámok konečne opravený, o rok neskôr doň udrel blesk. Vyhorel celý prostriedok stavby, znovu popraskali stĺpy, spadla klenba a zhorelo celé schodisko – 264 schodov,“ pokračuje a dodáva, že v starých textoch je zaujímavá veta, v ktorej správca píše, že horelo všetko až do najspodnejších pivníc, pritom pod zámkom je iba jedno podzemné podlažie. Ale nepredbiehajme.

Z impozantnej budovy zostala iba jedna veža
Z impozantnej budovy zostala iba jedna veža
Zdroj: Miro Miklas

Trikrát a dosť

Zámok opäť niekoľko rokov opravovali. Zdalo sa, že je konečne pokoj, no ohnivý kohút znovu vyvádzal v roku 1754, v dobových záznamoch sa nedochovalo, čo bolo príčinou požiaru. Zhoreli krovy, spadla strecha, z odkvapov zostali niekoľkometrákové hrudy medi. Vtedajší majiteľ Josef Václav z Lichtenštejna ho dal o dva roky neskôr zbúrať. Búranie trvalo niekoľko rokov a materiál využili na domy z neďalekých Rudoltíc a na tamojší kostol. Zo zámku napokon zostala iba jedna veža, ktorú v roku 1802 dal knieža Alojz opraviť, pivnice boli prispôsobené na skladovanie piva, skladovali ho tam po stopäťdesiat rokov. Istý čas tam dokonca pestovali šampiňóny.

Podzemné miestnosti po zbúraní časti sídla
Podzemné miestnosti po zbúraní časti sídla
Zdroj: Miro Miklas

„V starých textoch sa spomína, že vozili pivo aj v 19-hektolitrových sudoch. Taký veľký sud by do pivnice nedostali, takže sem ho pritiahlo na voze šesť koní, potom pivo prečerpávali do menších nádob,“ tvrdí Krasava Šerkopová. V pivnici dozrievalo štyri mesiace a potom ho rozvážali v päťdesiatlitrových sudoch do okolitých krčiem. Knieža si vraj zaistil odbyt tak, že zakázal čapovať akékoľvek iné pivo. Damníkovskému farárovi, ktorý takisto čapoval pivo, kontrola niekoľkokrát našla súdok piva z iného pivovaru. Keď mu ho chceli zhabať, bránil sa, dostal pokutu a aj bitku.

Duchovia?

V zámockom podzemí je poriadna kosa, kastelánka nás vodí po jednotlivých chodbách, kde horia sviečky, ukazuje, pokiaľ bola suť, pivnice totiž boli sčasti zasypané, takže jej vyviezli požehnane. Zrazu sa ocitáme v sále, kde je na jednej stene nakreslený kostlivec a vedľa, na druhej, nahá žena. „Keď ešte nebolo podzemie pre verejnosť sprístupnené, prišiel sem 84-ročný pán, ktorý už šesťdesiat rokov býval v Nemecku, a pýtal sa na kostlivca. Vyšlo najavo, že ako malý chlapec sa ho strašne zľakol a niekoľko rokov sa mu o ňom snívalo. Obe postavy sú nakreslené ílovitou hlinou a majú viac ako osemdesiat rokov,“ ukazuje.

Z prekliateho zámku zostala iba veža, jednu z jeho záhad odhalila rázna kastelánka

V ďalšej miestnosti sú vystavené fotografie zvláštnych úkazov, ktoré kastelánka v podzemí odfotografovala. Je na nich niečo ako hmla alebo opar, no mnohí v nich vidia postavy či tváre. „Videla som čosi zvláštne, tak som si to odfotila. Každý v tom vidí niečo iné. Nikdy som podobným veciam neverila, ale dvakrát sa mi prihodilo niečo, čo si dodnes nedokážem vysvetliť. Akoby ma niečo varovalo, čo mi neskôr zachránilo život,“ vraví. Na zámku už aj niekoľkokrát spala, no nič sa neudialo, iba zo starého komína vylietavali netopiere. No kastelánka si pomohla, sem-tam zbadáte strašidielko, škriatkom môžete hodiť korálik pre šťastie a v dutinách múrov sú obrovské pavúky. Smeje sa, že keď ich tam dávala, musela sa nasúkať dovnútra a zrazu ju seklo v krížoch. Horko-ťažko sa dostala späť, už si myslela, že sa stane súčasťou expozície ako kostra.

Kastelánka do dier v stenách umiestnila pavúky.
Kastelánka do dier v stenách umiestnila pavúky.
Zdroj: Miro Miklas

Jedna vec však kastelánke Krasave vŕta v hlave: spomínané druhé podzemné podlažie. „Starí ľudia vravia, že pod zámkom kedysi bolo, ale to zatiaľ nikto nepotvrdil. Po vojne tam ešte liezli ako malí chlapci,“ zamýšľa sa. Hovorí sa aj to, že zo zámku viedla podzemná chodba do Lanškrouna, ešte po vojne sa ňou dalo prejsť. Možno by pomohol výskum, ale na ten ani ona, ani majiteľ budovy nemá financie.

Tisíce gombíkov

Keď konečne vylezieme na zemský povrch, hneď nám tých štrnásť stupňov a chabé slnko pripadajú ako leto. Čaká nás ešte ďalšia expozícia, hotový gombíkový ošiaľ, nájdete ich tam deväť metrákov. „Jedna rodina nám darovala hromadu gombíkov. Najprv som napočítala stotisíc a zostala mi ešte poriadna kopa. Napočítala som ďalších 42 068, trvalo mi to dva mesiace. A to nespomínam ďalšiu hromadu,“ smeje sa. Z gombíkov uvidíte zopár vecičiek, tričko, na ktorom je tisícsto gombíkov, na čiapke trochu viac – 2 224 a na hlavu je priťažká... Pomocou gombíkov vymýšľa kastelánka rôzne charitatívne akcie na pomoc postihnutým deťom, už sa jej podarilo niekoľkým pomôcť.

Škriatkom môžete hodiť korálik pre šťastie.
Škriatkom môžete hodiť korálik pre šťastie.
Zdroj: Miro Miklas

Vyššie poschodie je ešte takmer prázdne, budove by pomohla rekonštrukcia. No výhľad stojí za to. Zámeček opradený legendami má isto svoje čaro. I keď v podzemí každý z návštevníkov vidí tých „svojich“ duchov.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia