Chodil som ho obdivovať a do poslednej chvíle som veril, že v „šuflíčkoch“ bratislavskej lekárne U Salvatora má farmaceut vzácne liečivé látky, ktoré inde nemajú a liečia všetky neduhy.

Využil som príležitosť a trúfol som si tie „šuflíčky“ otvoriť. Perfektne zreštaurované zariadenie lekárne je v Novom Meste nad Váhom súčasťou expozície súkromného zberateľa a doktora farmácie Erika Kovácsa (52). Modernú budovu, do ktorej ho umiestnili, navrhla v spolupráci s architektom jeho manželka Alexandra (43). Žiaľ, v „šuflíčkoch“ som nenašiel žiadnu medicínu. Ani na hlúposť, ktorá dovolila jednu z najkrajších budov hlavného mesta predať a jedinečné zariadenie lekárne z nej odviezť... „Šuflíčky“ sú prázdne. Našťastie o mobiliár je naozaj mimoriadne dobre postarané. Je zachránený.

FOTOGRAFIE MOBILIÁRA NÁJDETE V GALÉRII

Veľká sláva

Novorenesančná budova s nápisom Lekáreň u Salvatora v troch jazykoch, ako sa na niekdajšiu Bratislavu patrí, v slovenčine, maďarčine a nemčine, kole oči v starom meste. Dal ju postaviť židovský lekárnik Rudolf Adler. Samotnú jezuitskú lekáreň pôvodne založil arcibiskup Juraj Lipai v 17. storočí. Menila majiteľov a aj sídlo. Jej posledná adresa je Panská 35. Fungovala tu 102 rokov, až kým ju v roku 1996 definitívne nezatvorili. Lekárenský nábytok z roku 1727 nebol vyrobený pre tento priestor. Z pohľadu laika či ohromeného návštevníka, ktorý ju zažil rovno v budove aj s posledným lekárnikom, však vyzerá, akoby to tak bolo.

Po dostavaní budovy ho do nej previezli z jezuitskej lekárne na Kapitulskej ulici. Prízemie budovy je v súčasnosti opustené. Nad ním je 10 bytov. Dom je od roku 1963 chránená pamiatka. Osud mobiliára z lekárne bol dramatickejší. Nakoniec je oň postarané asi najlepšie, ako mohlo byť. Je z toho veľká sláva. Jednu z najkrajších stavieb v Starom Meste chce primátor Matúš Vallo získať do stopercentného vlastníctva mesta. Snaží sa aj o návrat mobiliára do jej interiéru. V súčasnosti je polovičným vlastníkom budovy.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Dovolenkujeme na Slovensku: Tieto TECHNICKÉ A KULTÚRNE PAMIATKY musíte vidieť

Populárne články
Ilustračná snímka

Aj známe osobnosti sa ocitli v MILOSTNÝCH TROJUHOLNÍKOCH. Kto (ne)dokázal odpustiť neveru?

Ilustračná snímka

Dovolenkujeme na Slovensku: Tieto TECHNICKÉ A KULTÚRNE PAMIATKY musíte vidieť

Ilustračná snímka

Vo sne som videla ako otec havaroval. Ráno som mu napísala list, no prečítať si ho už nestihol

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. júla?

Brooke Shields

Extrémne tesné džínsy a pod nimi... Kam až boli dievčatá ochotné kvôli BROOKE SHIELDS zájsť?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia