Takýchto partií je na Slovensku viac. Našli sa, aby mohli pomáhať. Predtým sa nepoznali. Teraz ich zjednocuje Ukrajina.
Príklad z Prievidze je pre mňa zaujímavý aj preto, že s predsedom občianskeho združenia Berkat Ivanom Sýkorom sa poznáme ešte z čias, keď sme sa stretli v Človeku v ohrození. Už vtedy sme obaja vedeli, že nám je blízka adresná a čo najefektívnejšia pomoc. Riešili sme nielen krajiny vo vojne a po vojne, ale aj živelné pohromy či biedu v niektorých zapadnutých kútoch Európy. Ivan sa nedal. Založil vlastné občianske združenie, aby mal istotu, že to, čo zoženie, pôjde presne tam, kde treba. V súčasnosti je na Slovensku kopa drobných darcov, ktorí chcú pomôcť. Niektorí neriešia adresnosť pomoci, ale veria osvedčeným organizáciám, iní dávajú prednosť menším združeniam a informáciám, kde ten ich kúsok pomoci skončil.
VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...Euro na dvakrát
„Berkat je maličký, ale držíme sa pravidla jeho zakladateľky Petry Procházkovej, českej novinárky s dlhoročnými skúsenosťami z Ruska a jeho vojenských konfliktov, ktorá založila český Berkat. Význam slova Berkat je ‚hojnosť z mála‘. Ctíme pravidlo, že na druhej strane pomoci vždy máme konkrétneho človeka. Naše projekty zahŕňajú napríklad doktora Vahida v Afganistane, učiteľa Aziza v Maroku, teraz na Ukrajine otca Volodymyra či chirurga bojnickej nemocnice Luba Kletska. Pracujeme, akoby len tu vo vnútrozemí – doma, ale prenášame svoje úsilie prostredníctvom konkrétnych ľudí tam, kde to treba,“ vysvetľuje Ivan.
Súčasná situácia je podľa I. Sýkoru špecifickejšia v tom, že to je obrovská mozaika drobných príbehov, ktoré do seba zapadajú a za ktorými sú konkrétni ľudia. „Každý vie niečo – od obyčajnej opekačky s ukrajinskými rodinami za vlastné peniaze, na ktorú by rodina Igora Gatiala išla tak či tak, až po niečo, čo je zrazu veľké, ani nevieš ako. Trebárs predpoludním voláš kamarátovi, že o šiestej večer treba byť na ukrajinsko-poľskej hranici, čo je šesť hodín jazdy, a že tam treba deväťmiestne auto. Juraj Grom je schopný vyraziť do pol hodiny.“ Nech sa budem snažiť akokoľvek, všetky aktivity a vzájomné osudové prepojenia do jedného článku nenapchám. Našťastie je to len zlomok toho, čo sa každý deň deje.
„Osobitná kapitola je ukrajinská komunita okolo Antona Antochova a jej zázemie v Galérii Jabloň. Je to celý minikomplex vecí, ktoré do seba zapadajú. Napríklad zavolám svojej lekárke a ona mi do dvoch hodín zoženie kontakty a informácie o fungovaní pediatrov, lebo už máme požiadavku pre dve bábätká, ktorým prepadne termín očkovania…“ dodáva Ivan a nie a nie ho zastaviť.Skvelý nápad je kupovať od Ukrajincov hrivny zo zbierkových peňazí a tie potom posielať na Ukrajinu, kde ich môžu využiť napríklad za platenie energií v strediskách pre utečencov z oblastí postihnutých bojmi.
„Každé darované euro takto pomáha dvakrát: tým, čo prišli s hrivnami, ktoré sú u nás relatívne bezcenné papieriky, a ľuďom, ktorí zostali na Ukrajine. Všetko do seba zapadá vďaka náhodám.“ Dobrým príkladom sú autolekárničky. „Z firmy, ktorá sa zaoberá predajom a servisom elektroniky, som načas akoby odišiel a nechal som ju na kolegov. Pustil som sa naplno do pomoci Ukrajine. Celý život som obchodník v IT brandži. Mojou úlohou je spájať ponuku a dopyt. Takto ma oslovila ukrajinská komunita, ktorú som predtým nepoznal. Začali sme zdravotníckym materiálom a obväzmi. Vzápätí prišli s požiadavkou na autolekárničky, ktoré sú vhodné aj pre ľudí v krytoch, aj pre vojakov v boji.“ Tie však boli vypredané.
„Rozhodil som siete. Náhodou zabral kamarát z Česka, ktorý sa venuje náhradným dielcom na poľnohospodárske stroje. Mal ich v sklade. Prvých 65 nám hneď poslal vo svojej réžii a dal nám kontakt na spoločnosť, ktorá lekárničky distribuuje. Jej majiteľ povedal, že prvých tisíc kusov je na nich. Objednali sme ďalších tisíc za režijnú cenu. Povedali, že spustia výrobu, ale že nemajú tie pekné obaly. To je však krajine postihnutej vojnou úplne jedno. Mali sme ďalších tisíc kusov s tým, že omylom ich vyrobili dvetisíc. Tak sme zobrali všetko. Zrazu sme mali tritisíc autolekárničiek, ktoré sa na Slovensku takmer nedali zohnať,“ hovorí Ivan o kope náhod. Lekárničky sú už dávno na Ukrajine.
Pokračovanie na ďalšej strane...