Reportáže

Objavovanie raja: Na Srí Lanke už pri prvých krokoch pocítite výnimočnosť tohto kúska zemegule

2.10. 2016 18:05
Diskusia ()
Pláž na juhu ostrova.
Pláž na juhu ostrova.
Zdroj: Shutterstock‎
Reportáže

Objavovanie raja: Na Srí Lanke už pri prvých krokoch pocítite výnimočnosť tohto kúska zemegule

2.10. 2016 18:05
Diskusia ()
Pláž na juhu ostrova.
Pláž na juhu ostrova.
Zdroj: Shutterstock‎

Tropický ostrov v tvare slzy zažíva boom. Podľa legendy prvý muž, ktorý sa tu ocitol, bol Adam a pre toho to bola slza radosti pripomínajúca raj. Mnohí sa tu tak cítia.

Domorodci chodia iba v sarongoch, ženy s výrazne harmonickými črtami tváre v pestrofarebných sárí sa neprestávajú usmievať. Pri príchode vás privítajú girlandou kvetov, úklonom so zopätými rukami a pozdravom ayubówan.

Môj obchodný partner Mahen je z vyššej kasty a takíto ľudia bývajú často nafúkaní a arogantní. Je pravý opak. Milý, nápomocný a ochotný, neďaleko hlavného mesta má na starosti sirotinec. Je stelesnením dobra. Robí ho, kde len môže. Mahen je kresťan, no správa sa ako väčšina Sinhalcov, ktorí sú buddhisti.

Malebné pláže na východnom pobreží s intímnou atmosférou.
Malebné pláže na východnom pobreží s intímnou atmosférou.
Zdroj: GEO

Srí Lanka ma prekvapila pralesmi, hustou džungľou a množstvom paliem, ktoré sú všade. V národnom parku Yala voľne pobehujú leopardy škvrnité, ich počet na kilometer štvorcový presahuje stavy v Afrike. Viem, prečo sa tu nakrúcala posledná Kniha džunglí o Mauglím. Srí Lanka je krajinou tretieho sveta, no objavili v nej náleziská drahokamov. Krajina prosperuje, ľudia nestrádajú, majú, čo potrebujú. Srílanské ženy sú štíhle, s veľkými mandľovými očami, ako vystrihnuté rozprávok o Tisíc a jednej noci, takto nejako vyzerali Arabky, kým v ich krajinách ešte neotvorili McDonald’s...

Tradície ajurvédskej medicíny

Ako lekára ma zaujíma aj ajurvéda, prechovávam k nej úctu. Napriek modernej medicíne je tu už 3 500 rokov a má čo ponúknuť aj v treťom tisícročí. Na ceste ostrovom sa vždy zastavím na fytofarme. Ferdinand nám ukazuje stromy, kríky a rastliny, vysvetľuje, na čo slúžia jednotlivé časti. Od klinčekov, vanilky, škorice cez kardamóm, kurkumu... Skúšame mimoriadne účinky rastlinných tinktúr, olejov a miestnych prírodných prípravkov. Ajurvéda rieši akútne problémy, účinná je aj v liečbe chronických ochorení, na ktoré je západná medicína často krátka. Človeka vníma komplexne, zjednocuje telo i myseľ a dáva ich do rovnováhy.

Na Srí Lanke si vždy vyberáme miesta, ktoré majú aj ajurvédske centrá. Často sú situované v blízkosti vodnej plochy ponorenej v zeleni, ktorú lemujú exotické rastliny a kvetiny. Jedno veľmi zaujímavé sa rozprestiera vedľa jazera, ktoré dal vybudovať ešte starý cejlónsky kráľ a ktoré patrí medzi najlepšie zariadenia svojho druhu v krajine. Aj keď mi nič nie je, vždy sa tu zastavím kvôli upokojujúcej atmosfére. Okolo nádherná príroda, vôňa a pohoda, terapeut vníma organizmus ako celok. Tu sa nelieči orgán, tu sa lieči človek.

Staroveká medicína je vyhľadávaná aj v treťom tisícročí, ajurvédske centrá liečia telo aj dušu.
Staroveká medicína je vyhľadávaná aj v treťom tisícročí, ajurvédske centrá liečia telo aj dušu.
Zdroj: GEO

Pred raňajkami si chodievam zabehať. Zabočím vľavo a pustím sa dole k jazeru Kandalama. V korunách stromov šantia opice, ľudia z blízkych dedín mieria k jazeru kvôli očiste. Viem, že takto to vyzeralo aj pred storočiami, nič sa nezmenilo. Cestou späť sa zastavia pri maličkom chráme, položia čerstvé kvety, uklonia sa a poďakujú bohom za priazeň.

Stačí zbehnúť dvesto metrov dole k jazeru a pozorovať rybárske loďky, starého bradatého Sinhalca zamestnaného ako „odháňača veveričiek“, alebo si zacvičiť jogu. Sú tu aj naturalisti – znalci miestnej fauny a flóry. Pozorovanie vtákov v ich prirodzenom prostredí je mimoriadne zaujímavá vec. Národným operencom je pralesný kohút, ktorý dokáže vzlietnuť aj do koruny stromov. Najpestrofarebnejším vtáčikom je rybárik kráľovský a aj páv pochádza z týchto ostrovných šírok.

Srí Lanka sa nedá porovnať so severným veľkým bratom. Je celkom iná ako India aj pokiaľ ide o gastronómiu. Určite treba ochutnať hoppers, kuchár vám ich pripraví aj s omeletou. Sú domorodou špecialitou, vyrábajú sa, ako inak, z ryžovej múky a kokosového mlieka a chutia trochu ako naše palacinky, no majú chrumkavý okraj. My by sme si na ne dali džem. V týchto končinách sa jedia väčšinou slané raňajky, a tak si do ryžovo-kokosového košíčka dáte čatní, karí alebo vajíčko.

Kultúra, tradície, mýty a legendy

Na Srí Lanke nemožno vynechať mesto Anuradhapura (UNESCO) založené vo 4. storočí pred n. l., ktoré bolo celých 1 400 rokov prvým hlavným mestom Sinhálska. Obklopujú ho škoricové a ananásové plantáže a sýtozelené ryžové polia. Spočiatku sa názov vyslovuje ťažšie, no potom si ho človek ľahko zapamätá. Práve tu sa nachádza najkrajšia pagoda na ostrove Ruwanwelisaya, ktorá je vysoká 103 metrov. Najdôležitejšou vecou (ak vôbec o strome môžeme hovoriť ako o veci) je figovník (ficus religiosa), pod ktorým princ Sigharta Gautama z rodu Šakjamúni dospel k osvieteniu a stal sa z neho známy Buddha. Deti silného indického kráľa Ašoka potom preniesli časť stromu z indickej Bodgaye práve sem. Bol som aj v Bodgayi, Anuradhapura však pôsobí omnoho pokojnejšie. Sri Maha Bodhiy je najposvätnejší strom buddhizmu, má vyše 2 300 rokov a je najstarším druhom, ktorý kedy vysadila ľudská ruka. A tak buddhizmus na Srí Lanke doslova zapustil korene.

Pre cudzinca až neuveriteľný pohľad na lov rýb pri pobreží so zlatými plážami.
Pre cudzinca až neuveriteľný pohľad na lov rýb pri pobreží so zlatými plážami.
Zdroj: Getty Images

Prečo sa buddhisti usmievajú a sú takí šťastní? Spýtajte sa na to mnícha, ktorý stojí neďaleko! Pútnici oblečení v bielom prichádzajú zďaleka, za rytmov bubnov prinášajú do chrámu tristo metrov dlhú šafranovo oranžovú šerpu. Niektorých sprevádzajú mnísi v šafranových rúchach. Skupinky zapaľujú sviečky, sedia v kruhu okolo pagody a na tráve pod obrovskými stromami. Jediný chaos spôsobujú opice. U nás by sme s nimi asi spravili krátky proces, ale Srí Lanka je krajinou mýtov a bájí a tu sú nedotknuteľné.

Práve na tomto ostrove sa odohráva dej najznámejšieho slávneho hinduistického eposu Rámájana. Hrdina Ráma spoločne s priateľom, opičím bohom Hanumanom, hľadá srílanského zlého kráľa Ravanu, ktorý uniesol princeznú Sítu. Na Srí Lanke sa tento príbeh interpretuje trochu inak ako v Indii a Ravana tu vystupuje ako silný srílanský kráľ. No opičie božstvo Hanuman je populárne a opice sú všeobecne tolerované.

Pomedzi tisícročné pagody

Srí Lanka je plná pamiatok a ich spoznávanie nie je jednoduché. Po rokoch sme s Mahenovou pomocou vytvorili akčnú cestu ostrovom plnú zážitkov. Pri jednej z ciest nasadneme do srílanských taxíkov, na domorodé vozíky, ktoré ťahajú zebu. Kníšeme sa medzi malými domami z hliny, prútia a bambusu, nasadáme do loďky a po jazere plnom lotosových kvetov sa necháme unášať smerom do džungle, kde žijú divé slony. Ľudia, ktorí žijú vo vnútrozemí, sú chudobní, no pozývajú nás dovnútra, urobia nám čaj a na banánový list prestrú domorodý obed. Máme niekoľko chodov s polievkou, šalátom a hlavným jedlom, ako dezert banán a ryžový koláč. Pokoj, pokora a jednoduchý šťastný život v raji. A – majú tu neuveriteľne čisto.

Silné puto medzi človekom a zvieraťom. Mahúti bývajú v jednoduchých domoch v tesnej blízkosti zvierat.
Silné puto medzi človekom a zvieraťom. Mahúti bývajú v jednoduchých domoch v tesnej blízkosti zvierat.
Zdroj: GEO

Neskôr si požičiame bicykle a šinieme si to pomedzi historické pagody. Jediná vec, na ktorú si treba dávať pozor, sú obrovské slonie exkrementy, na ktorých možno dostať šmyk. Na polceste sa občerstvíme kokosovým mliekom – v teple je to ideálny nápoj plný vitamínov a minerálov. Srílančania preferujú žlté kokosové orechy pred zelenými.

Ďalšou akčnou záležitosťou je výstup na 183 metrov vysoké bralo s bájnym hradom kráľa Kasyapu, ktorý je súčasťou UNESCO. Najväčším zadosťučinením sú nádherné výhľady na okolitú džungľu, jedna z najkrajších scenérií, aké má človek možnosť vidieť a zažiť. Zdá sa neuveriteľné zdolať skalu – ale dokážete to!

Buddhov zub

Víta nás Kandy, ktoré je tiež súčasťou UNESCO, kráľovské horské mesto a centrum sinhálskej kultúry. Daladamaligawa, chrám Buddhovho zubu, je najposvätnejším miestom Srí Lanky, miesto viery a hrdosti na tradície. Nachádza sa tu posvätný Buddhov zub. Mahen mi urobil službu a získal povolenie na návštevu. Kým ostatní pútnici čakali na zhliadnutie zuba niekoľko dní, my sme sa dovnútra dostali za pol hodinky. Vošli sme VIP bránou – a v presklenej vitríne som uvidel čosi ako malý strom. Oproti, z druhej strany prichádzali pútnici. Keď zbadali zub, hromadne omdlievali... Pri troche šťastia možno zažiť v Kandy procesiu, v ktorej najsvätejšiu relikviu v pulzujúcom a žiarivom sprievode tancujúcich ľudí, fakírov a za ohlušujúceho rytmu bubnov nesie vznešený maligawský slon.

K tradičným oslavám a sprievodom patrí hudba so zvukom bubnov.
K tradičným oslavám a sprievodom patrí hudba so zvukom bubnov.
Zdroj: GEO

V Kandy je najlepšie vybrať si niektorý z hotelov v horách, ktorými je toto mesto preslávené. Stáva sa, že musíme presadnúť do terénneho auta, aby nás vyviezlo hore na recepciu. Stojí to však za to! Malá, no praktická rada: zatvárajte si okenice, aby vám do izby nevliezla nejaká zvedavá opica.

Všetky chute čaju

Nad okolitými vrchmi pomaly stúpa ranná hmla a pri nádherných výhľadoch človek ocení unikátnu polohu hotela v horách. K tomu raňajky na terase s najlepším čajom priamo z plantáží. Dokonca je tu aj možnosť natrhať si vlastný. Denne tu vyrastie štyridsať miliárd čajových lístkov. Sme na Cejlóne preslávenom čajom najmä od čias Škóta Thomasa Liptona. Ak chcete najlepšie víno, choďte do známych viníc. Po najlepší čaj musíte zájsť na plantáže. A v malej fabričke potom asistovať pri sušení, fermentácii a ďalšom spracovaní. Človek zistí, že s kvalitou čaju je to ako s vínom a tie najlepšie sorty sú gurmánskym zážitkom. Horské masívy, malebné scenérie čajovníkovej krajiny a všadeprítomná vôňa pôsobia – zasa ako z raja... Kilogram čaju tu kúpite za 3 doláre, špecialitou je aj strieborný ihličkový čaj. Ide o najlepší biely čaj, najmenej zasiahnutý procesom spracovania a je veľmi vzácny.

Sýtozelené čajové políčka i veľké plantáže vo vnútrozemí sa pretekajú v kvalite sort.
Sýtozelené čajové políčka i veľké plantáže vo vnútrozemí sa pretekajú v kvalite sort.
Zdroj: GEO

DRAHOKAMY A KARMA

Vedeli ste, že mnohé drahokamy pochádzajú z Cejlónu? Marco Polo počas svojich objaviteľských ciest avizoval, že na ostrove sa vyskytujú mimoriadne cenné zafíry, topásy a ametysty. Star of India, 563-karátový zafír na britskej korune pochádza tiež zo Srí Lanky. Ak sa vám zapáčia domáce šperky, objednáte si ich v miestnych dielničkách, kde vám ich upravia na mieru a doručia do hotela. Sú však aj cennejšie veci ako zafíry, a tu je to karma. Už pri uvítaní a pri prvých krokoch pocítite výnimočnosť tohto kúska zemegule. Tá je v atmosfére, v ľuďoch, v ich láskavosti a prirodzenosti. O rubín tu môžete pri troche šťastia aj zakopnúť, najväčším bohatstvom Srí Lanky sú však ľudia.


Článok je prevzatý z magazínu GEO 10/2016


Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia