Na námestí v Banskej Štiavnici vypukol v sobotu dopoludnia požiar v jednej z historických budov. Poškodil viacero objektov. Popoludní sa rozsiahly požiar podarilo zastabilizovať. Hasiace práce pokračovali aj v noci.

Na mieste zostala naďalej vyše stovka profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková. "Na mieste udalosti zasahuje viac ako 50 príslušníkov HaZZ s 29 kusmi techniky. Súčinných je až 50 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí a 45 vojakov," priblížila Zeleňáková. Ako dodala, pokračovať budú hasiace práce i ochladzovanie budov, ktoré má zabrániť ďalšiemu šíreniu požiaru.

Na snímke z roku 2020 rodný dom Maríny Sládkovičovej, kde je v súčasnosti zriadená známa Banka lásky v Banskej Štiavnici.
Zdroj: TASR

Pri rozsiahlom požiari v centre mesta sa nikto nezranil. Záchranári museli podľa Zeleňákovej ošetrovať len jedného člena Dobrovoľného hasičského zboru z Banskej Štiavnice, ktorý sa nadýchal splodín horenia. Požiar na námestí v Banskej Štiavnici vypukol v dopoludňajších hodinách v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Popoludní sa požiar podarilo zastabilizovať, hasiči predpokladajú likvidáciu lokálnych ohnísk minimálne do nedeľných ranných hodín. Historické centrum mesta Banská Štiavnica je pre verejnosť až do odvolania uzatvorené.

Na mieste boli viacerí členovia vlády aj dočasne poverený premiér Eduard Heger. Deklaroval, že vláda urobí všetko preto, aby dala zničené budovy do pôvodného stavu. Vládny kabinet bude mať k požiaru podľa Hegera separátne rokovanie. Viacerí politici vrátane prezidentky SR Zuzany Čaputovej a predsedu parlamentu Borisa Kollára vyjadrili ľútosť nad požiarom a poďakovali za pomoc pri jeho hasení. Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková verí, že i napriek veľkým škodám spôsobených požiarom sa pamiatkovým budovám v centre mesta podarí vrátiť ich pôvodnú krásu.

TIETO FOTO LÁMU SRDCE...
Diskusia