Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby deti bez očkovania nemohli navštevovať materskú školu. Rovnaké opatrenie platí už napríklad v Taliansku či v susednom Česku.

Ministerstvo zdravotníctva s týmto návrhom prichádza v situácii, keď vo východoslovenských okresoch po vlaňajšej epidémii opäť evidujú 133 ľudí nakazených osýpkami, v Bratislave sú aktuál­ne 2 prípady.

Česká republika čelí doteraz najväčšej epidémii, v Prahe len za minulý týždeň zaznamenali 184 chorých. S osýpkami bojujú aj ďalšie európske štáty. V celej Európskej únii bolo do konca vlaňajšieho októbra evidovaných viac než 13 000 prípadov osýpok, zomrelo 72 ľudí.

Najhoršia bola situácia vo Francúzsku, Grécku a v Taliansku, tiež v Rumunsku a v Spojenom kráľovstve. Odtiaľ boli osýpky zavlečené pravdepodobne aj k nám ľuďmi, ktorí žili dlhodobo v Anglicku. V Nemecku a na Slovensku bolo vlani približne 500 chorých.

Ešte horšia je situá­cia v USA. Zástupcovia mesta Rockland County v americkom štáte New York vyhlásili v súvislosti so šírením osýpok dokonca výnimočný stav. Deťom, ktoré neboli očkované, pritom zakázali nielen navštevovať materské školy, ale aj zdržiavať sa na verejných priestranstvách.

Na základe deklarácie, ktorá by mala byť v platnosti najmenej 30 dní, má každá osoba mladšia ako 18 rokov, ktorá neabsolvovala očkovanie proti osýpkam, zakázaný vstup okrem iného aj do nákupných centier, škôl, reštaurácií, kostolov a synagóg. Za porušenie nariadenia môže byť udelená pokuta 500 dolárov (v prepočte približne 440 eur) a tiež maximálne 6 mesiacov za mrežami.

Pri prijímaní tínedžerov a mladých ľudí na americké stredné a vysoké školy je žiadanie potvrdení o absolvovaní všetkých povinných očkovaní úplnou samozrejmosťou. Ani Česká republika nechce momentálne na zákaze prístupu neočkovaných detí k vzdelávaniu v materskej škole nič meniť.

Osýpky nie sú banálne ochorenie, veľmi často sa komplikujú zápalmi pľúc a zápalom mozgu.
Osýpky nie sú banálne ochorenie, veľmi často sa komplikujú zápalmi pľúc a zápalom mozgu.
Zdroj: Shutterstock

Počas epidémie je neskoro

Vírus osýpok sa prenáša vzduchom a jeho šíreniu je veľmi ťažké zabrániť.

„Osýpky sú bez ochrany očkovaním stopercentne nákazlivé. Keď sú však okolo chorého všetci očkovaní, vírus zahynie, lebo sa nemá ako šíriť. Šírením vírusu sú ohrozené najmä deti, ktoré ešte nie sú očkované, teda deti do 15 mesiacov, u ktorých ochorenie prebieha veľmi ťažko, často sa komplikuje vážnym zápalom pľúc alebo zápalom mozgu a vyžaduje si hospitalizáciu.

Navyše sú tieto deti vystavené riziku vzniku závažného degeneratívneho ochorenia nervového systému – subakútnej sklerotizujúcej panencefalitíde (SSPE), pri ktorej dochádza k postupnému ochrnutiu svalov a končí sa smrťou. Ide o neskorú komplikáciu osýpok, ktorá sa objavuje 10 rokov po ochorení.

Tiež sú ohrozené deti s onkologickými ochoreniami či po transplantáciách, ktoré nemôžu byť očkované a osýpky ich môžu usmrtiť,“ hovorí epidemiologička prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH.

Zároveň upozorňuje, že po prípadnom vypuknutí epidémie je na očkovanie dieťaťa neskoro. „Vytvorenie protilátok proti osýpkam trvá po očkovaní 14 dní, ak už prebieha epidémia, dieťa sa môže nakaziť skôr, než si vytvorí obranyschopnosť proti vírusu.“

Rodičia by si podľa nej mali uvedomiť, že očkovanie zdravie detí neohrozuje, ale chráni. „Pre dieťa je oveľa menej zaťažujúce očkovanie než prekonanie vážneho infekčného ochorenia,“ tvrdí MUDr. Krištúfková.

Očkované a neočkované

Rozhodnutie neprijímať neočkované deti do materskej školy by bolo podľa epidemiologičky zároveň logickou reakciou štátu na zodpovednosť či nezodpovednosť rodičov voči zdraviu svojho dieťaťa. Mnohí rodičia, ktorí očkovanie odmietajú, sa pýtajú, ako by ich neočkované dieťa mohlo ohroziť iné dieťa, ktoré očkované je.

„Neočkované dieťa môže ohroziť aj očkované deti, pretože očkovanie nie je 100-percentne účinné. Napríklad pri vakcíne proti osýpkam je účinnosť očkovacej látky 98 percent, 2 percentá detí zostávajú teda nechránené. Keď je však väčšina ľudí okolo nich očkovaná, platí, že dieťa chráni kolektívna imunita.

Rodičia neočkovaných detí túto ochranu zneužívajú. Tým, že sa znižuje počet očkovaných detí v populácii, ,otvárame dvere‘ vírusu. Ak sa zavlečie do populácie, môže sa ďalej šíriť, pretože na svoje prežitie potrebuje živý organizmus a musí sa ďalej prenášať z jedného dieťaťa na druhé.“

Niektorí neočkujúci rodičia chcú ako reakciu na prípadné rozhodnutie ministerstva vytvoriť súkromné „neočkovacie škôlky“, do ktorých by chodili len nezaočkované deti. Na tento nápad MUDr. Krištúfková reaguje: „V prípade zavlečenia nákazy do takéhoto kolektívu si rodičia môžu byť absolútne istí, že ich dieťa ochorie.“

Spôsobujú zápal mozgu i degeneratívne ochorenie. „Osýpky sú bez očkovania stopercentne nákazlivé,“ varuje odborníčka
Zdroj: Život

Čo im hrozí?

Ochorení, ktorými sa môžu v súčasnosti neočkované deti na Slovensku reálne nakaziť, je naozaj dosť.

„Môžu sa nakaziť osýpkami, obávame sa zavlečenia rubeoly. Je to tiež vírusové ochorenie, proti ktorému nemáme liek, liečba je len podporná. Môžu sa tiež nakaziť nebezpečnými typmi pneumokokov a hemofilmi. V súčasnosti evidujeme prípady nakazenia detí hemofilovou infekciou so zápalom mozgu a ťažkým priebehom.

Môžu tiež dostať čierny kašeľ a ak s nimi rodičia cestujú, tak aj záškrt či mumps, ktoré sa vyskytujú v cudzine, napríklad na Ukrajine. Dieťa sa tiež môže nakaziť hepatitídou B. Pamätám si prípad neočkovaného dieťaťa s ťažkým vírusovým zápalom pečene typu B, rodičia netušili, kde sa nakazilo,“ hovorí MUDr. Krištúfková.

Veľmi nebezpečným ochorením pre dieťa je aj tetanus. Rozhodne nestačí prísť, keď sa dieťa poraní.

„Aby sa vytvorila obranyschopnosť, je potrebné základné očkovanie, teda 3 dávky. Dospelému človeku stačí vďaka bunkovej pamäti opakovať dávku raz za 15 rokov, pretože ťaží zo svojho pôvodného základného očkovania tromi dávkami vakcíny. Ak nezaočkované dieťa ochorie na tetanus, napriek intenzívnej liečbe je až 50-percentná pravdepodobnosť, že zomrie.

Na Slovensku sme predvlani zaznamenali prípad 4-ročného dieťaťa, ktoré nebolo očkované a dostalo tetanus. Je to veľmi bolestivé ochorenie s ťažkými kŕčmi celého tela a len vďaka intenzívnej a finančne veľmi nákladnej liečbe prežilo.“

Len málo percent

Epidemiologička však zároveň dodáva, že absolútna väčšina rodičov na Slovensku svoje deti očkuje.

„Väčšina rodičov pristupuje k zdraviu svojich detí zodpovedne a dáva ich očkovať. Svoje deti neočkujú len asi 3 až 4 percentá rodičov. Aj toto malé percento neočkovaných však môže v populácii narobiť veľké škody na zdraví ostatných detí. Ak bude v každom ročníku narodenia pár percent neočkovaných detí, hrozí, že sa nahromadia a môžu vznikať veľké epidémie,“ hovorí.

Pokuty udeľované za odmietnutie povinného očkovania, ktoré sú napríklad v Taliansku až do výšky 3 000 eur za jedno očkovanie, nepovažuje za riešenie.

„Zaplatená pokuta dieťa pred ochorením neochráni. Aj preto sa rodičov snažíme presviedčať a vysvetľovať im, prečo je očkovanie potrebné. Pri očkovaní sa dieťaťu podá antigén, čo je bielkovina, na ktorú si dieťa vytvorí protilátky bez toho, aby ochorelo. Keď sa potom stretne s pôvodcom nákazy, vírusom alebo baktériou, je schopné ju vylúčiť a neochorieť, pretože jeho organizmus sa už vie proti nej brániť,“ vysvetľuje MUDr. Krištúfková.

Pediater dieťa vždy pred očkovaním vyšetrí. Existujú aj kontraindikácie očkovania, nie je ich však veľa.

Vakcíny odmietajú len 3 až 4 percentá rodičov. Ak sa však nahromadia neočkované deti z rôznych ročníkov narodenia, môže vzniknúť epidémia.
Vakcíny odmietajú len 3 až 4 percentá rodičov. Ak sa však nahromadia neočkované deti z rôznych ročníkov narodenia, môže vzniknúť epidémia.
Zdroj: Shutterstock

Nesúvisia s očkovaním

Po očkovaní môžu vzniknúť aj nežiaduce reakcie, väčšinou však trvajú 1-2 dni – zvýšená bolestivosť, svrbenie, zatvrdnutie v mieste vpichu. Môžu byť aj vážnejšie, tie sú však mimoriadne vzácne. Rodičia sa niekedy zdráhajú dať dieťa očkovať proti viacerým ochoreniam naraz.

„Očkovanie proti viacerým chorobám naraz má viacero výhod – dieťa sa menej stresuje, pretože je to iba jeden vpich, dostane tiež menej prídavných látok. Chcem zdôrazniť, že počet antigénov vo viaczložkových vakcínach nie je pre detský organizmus zaťažujúci.

V minulosti sa očkovalo celobunkovou vakcínou proti čiernemu kašľu a tiež proti pravým kiahňam, dieťa dostalo vyše 3 000 antigénov pri jednom vpichu a zvládlo to. Dnes je ten počet antigénov naozaj zredukovaný. Dieťa dostane maximálne 50 a jeho imunitný systém je pripravený zvládnuť oveľa vyššiu antigénnu záťaž,“ hovorí lekárka.

Riziko ochorenia je podľa jej slov oveľa vyššie než možnosť poškodenia.

„Poznám prípady detí, ktoré zomreli na ochorenie, proti ktorému neboli očkované. Nepoznám však prípad dieťaťa poškodeného očkovaním. Odporcovia očkovania často pripisujú očkovaniu vinu za vznik chorôb, ktorých príčina nie je známa. Zaplavujú internet takýmito prípadmi a je smutné, že zneužívajú nešťastie rodičov na antivakcinačnú kampaň.

Je jednoduché rodičovi povedať, že chorobu jeho dieťaťa zapríčinilo očkovanie. Uľaví sa mu, ale ide len o časovú súvislosť. To znamená, že ochorenie sa prejavilo približne v čase po očkovaní, ale očkovanie nebolo príčinou vzniku choroby. Je dokázané a mnohými štúdiami potvrdené, že očkovanie nespôsobuje autizmus, epilepsiu ani cukrovku. Treba naozaj odlišovať ochorenia, ktorých príčiny nie sú známe a nedávať ich za vinu očkovaniu.“

Spôsobujú zápal mozgu i degeneratívne ochorenie. „Osýpky sú bez očkovania stopercentne nákazlivé,“ varuje odborníčka
Zdroj: Život
Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Králiky rozhodne nepatria medzi tuctové obce, čaká vás tu nejedno prekvapenie.

Rarity horskej dediny: Na Králikoch pracujú na vytvorení lyžiarskeho raja

Každé štyri až päť rokov sa objavujú nové choroby zvieracieho pôvodu, proti ktorým nemáme imunitu ani vakcínu.

To najhoršie nás ešte len čaká! Podľa vedcov bude dochádzať k častejším a horším pandémiám

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

VTIPY ZO ŽIVOTA :) Z toľkej srandy pôjdete do kolien

Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.