Teherán bol vždy iný ako zvyšok Iránu. Nemá krásu Isfahánu, rajské záhrady Šírázu alebo atmosféru púštneho Jazdu, ale má v sebe život pretkaný bazármi, mešitami či palácmi, ktorému tak rýchlo podľahnete.

Iránsky Teherán nie je staré či starobylé mesto, hoci Perzia má svoje korene ďaleko pred naším letopočtom. Nepamätá si ani karavány Hodvábnej cesty, pretože keď ju križovali obchodníci, na jeho mieste stál Rey, ktorý dnes megalomanský Teherán pohltil do svojich útrob. Dejiny Teheránu ako dôležitého hráča sa začínajú písať až koncom 18. storočia, keď si ho za svoje hlavné mesto zvolila perzská dynastia Kadžarovcov. Ani oni zrejme netušili, že z Teheránu časom vyrastie obrovitánsky organizmus, v ktorom sa uvaria dejiny celej krajiny a tie ju zmenia na nepoznanie. Máloktoré iránske mesto je také rozdelené ako Teherán. Jeho južná časť je chudobnejšia, ošumelá, posiata nekonečnými bazármi, je naplnená hlukom, motorkami, davmi ľudí, počuť tu zvolávanie na modlitby a viac žien sa zahaľuje do čiernych čádorov. Severný Teherán je akoby opakom.

Teherán
Je najväčším a zároveň hlavným mestom Iránu. Na jeho ploche o rozlohe 730 km2 žije 8,7 milióna obyvateľov, spolu s metropolitnou oblasťou 13,3 milióna (údaj z roku 2016). Nachádzajú sa tu viaceré univerzity, múzeá a pamätihodnosti, svoje zastúpenie majú aj domáce a zahraničné inštitúcie. Južnú časť mesta zaberajú historické štvrte s množstvom pamiatok a pôvodných budov, v severnej časti dominujú moderné architektonické prvky. V Teheráne sú dve letiská, verejnú dopravu zabezpečujú autobusy a metro a dokonca trolejbusy československej výroby.

Rozdiel, ktorý šokuje

Jeho široké ulice posiate stromami zdobí architektúra s európskymi črtami, dievčatám z vlasov padajú hodvábne šatky, ľudia sa stretávajú v kaviarničkách pri kvalitnej káve, kúpite si tu značkové oblečenie či luxusné hodinky a je tu príjemnejšia klíma, pretože je bližšie k zasneženým horám Alborzu. Teherán rozdeľuje neviditeľná čiara, ktorá mení všetko od zmýšľania cez náboženstvo až po postavenie v spoločnosti. Ten rozdiel vás bude šokovať. Spojnicou týchto svetov je bulvár Vali Asr (kedysi známy ako bulvár Pahlaví). Má úctyhodných 17 kilometrov a kedysi sa o ňom dokonca hovorilo ako o najdlhšej ulici sveta. O pár rokov oslávi sté výročie a ak je len jedna ulica, po ktorej by ste sa mali v Teheráne prejsť, potom je to práve toto miesto. Vykročíte v južnom Teheráne a skončíte na severe, na námestí Tadžriš o 500 výškových metrov vyššie, udivení z toho, ako sa pred vašimi očami mesto každým krokom mení.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z IRÁNSKEJ METROPOLY NÁJDETE V GALÉRII

Paláce severného Teheránu

Srdcom severného Teheránu je námestie Tadžriš. Nie je to príjemné námestie, kde si sadnete s priateľmi a sledujete jeho pulz. Ide skôr o obrovský kruhový objazd, ktorý v sebe spája ulice naplnené životom. Neďaleko odtiaľto leží komplex palácov Sa´dabad. Ich meno zrejme nepovie nič, no ak spomenieme, že práve tieto paláce patrili poslednej perzskej dynastii Pahlaví, už sa rozsvieti kontrolka. Reza Šáh aj so svojím synom Mohammadom Rezom boli poslednými dvomi kráľmi Perzie, neskôr Iránu. Oblasť bývalého loveckého revíru pod horami Alborzu si vybrali za svoju rezidenciu a ich stopy tu cítiť dodnes. Mohammada Rezu Pahlavího strhla lavína islamskej revolúcie v roku 1979. Krajina sa z monarchie „za noc“ stala islamskou konzervatívnou krajinou postavenou na odlišných hodnotách a Irán sa navždy zmenil. Väčšinu spomienok po dynastii Pahlaví z Teheránu jednoducho vymazali, zmizli sochy, ulice sa premenovali na islamské heslá či revolučné postavy a svet noblesy 20. storočia lusknutím prstov vyprchal. Nie však tu v palácoch, ktoré tu dodnes stoja, a preto je to jedno z najzaujímavejších miest, na aké v Teheráne natrafíte.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Princezná Diana a jej bývalý komorník.

Dianin bývalý komorník bol obvinený z krádeže jej vecí: Zastala si ho samotná kráľovná

Bonnie Tyler

Nikdy nie je neskoro: Neuveríte, čo sa BONNIE TYLER naučila v 69 rokoch

Viera Szijartová na JIS pľúcneho oddelenia pracuje dvanásť rokov.

Sestrička z kovidovej JIS pracuje v kuse od októbra: Vidím, ako sa dusia moji rovesníci!

Separ a Tina s deťmi.

Opäť spolu? SEPAR vzal TINU aj s deťmi na luxusnú dovolenku do Dubaja

Pavel Trávníček

Pavel Trávniček pochoval svokru: Mala iba 58 rokov

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia