Po roku sa vrátila do školy, no o krátky čas ju opäť opustila. V šestnástich otehotnela, v roku 1945 sa jej narodil jej jediný syn Guy. Aby ho uživila, vystriedala niekoľko zamestnaní. Pracovala ako čašníčka, kuchárka, krátky čas si zarábala aj ako prostitútka. O rok sa vrátila do školy a ukončila ju maturitou. V roku 1952 sa vydala za gréckeho námorníka Anastasiosa Angelopoulosa a uzavrela prvé z troch manželstiev. Nemienila sa však usadiť ako žena v domácnosti. Naopak, začala si budovať kariéru tanečnice a speváčky v jednom z nočných klubov v San Franciscu pod pseudonymom Maya Angelou. Prezývku z detstva skombinovala s mužovým priezviskom.
Manželstvo jej nevydržalo, zato jej kariéra prekvitala. Účinkovala v opere Porgy a Bess a v rokoch 1954 až 1955 odišla so súborom na európske turné. V päťdesiatych rokoch sa venovala aj štúdiu moderného tanca u uznávanej tanečnice, choreografky a pedagogičky Marthy Grahamovej, s Alvinom Aileym, takisto významným tanečníkom a choreografom, vystupovala v televízii vo varietných programoch a v roku 1957 nahrala svoju prvú LP platňu Miss Calypso. Dalo by sa povedať: zlaté päťdesiate. Skladala aj básne a písala texty piesní a to ju čoraz viac lákalo do sveta spisovateľov. Aby si rozšírila obzory o spisovateľskom remesle, presťahovala sa do New Yorku.
Neoslavovala narodeniny
Po príchode do umeleckej mekky sa pridala k fóru Harlem Writers Guild, ktoré tvorili afroamerickí spisovatelia. Tam spoznala viacerých významných literátov a aj pod ich vplyvom rozvíjala svoj talent. Na ich popud sa zapojila do občianskeho hnutia za ľudské práva. Medzi aktivistami si našla ďalšiu lásku – Juhoafričana Vusumziho Makea. Pár sa aj s jej synom v roku 1960 preťahoval do egyptskej Káhiry, kde pracovala ako redaktorka v novinách Arab Observer. Z Egypta zamierili do Akkry, hlavného mesta Ghany, tam sa pripojili k prosperujúcim krajanom Afroameričanom. Opäť sa zamerala na žurnalistiku, písala pre magazín Africa Review a viaceré ghanské periodiká. Okrem toho na hudobnom a dramatickom oddelení univerzity v Akkre pôsobila ako asistentka tanca.
Po štyroch rokoch opustila Afriku i priateľa a vrátila sa do Ameriky. Ešte počas pobytu v Ghane sa zoznámila s disidentom Malcolmom X a po jeho návrate do Spojených štátov začali pracovať na založení Organizácie africko-americkej jednoty. Krátko po príchode ho však zavraždili a zanikli aj plány na vznik spoločnosti obhajujúcej ľudské práva. Na stretnutiach za práva Afroameričanov sa spoznala aj s Martinom Lutherom Kingom. Požiadal ju, aby sa stala koordinátorkou organizácie Southern Christian Leadership Conference, ktorá sa takisto venovala obrane občianskych práv, a zorganizovala pre ňu zbierku. Ani táto aktivita nebola odsúdená na úspech. Po spáchaní atentátu na Martina Luthera Kinga sa psychicky zrútila. Keďže ho zastrelili 4. apríla, v deň, keď mala narodeniny, dlhé roky ich neoslavovala.
Pokračovanie na ďalšej strane...