Reportáže

Špinavý kšeft

4.11. 2006 11:00
Diskusia ()
Archív
Archív
Zdroj: Archív
Reportáže

Špinavý kšeft

4.11. 2006 11:00
Diskusia ()
Archív
Archív
Zdroj: Archív

Vojna medzi maďarskými a slovenskými poslancami v Nitrianskom samosprávnom kraji pokračuje. Bez ohľadu na výsledok sporu o novú budovu VÚC sa víťazom stala firma Gap Real, ktorá si odstúpenie od zmluvy vopred zabezpečila neuveriteľnou pokutou.

Na zastupiteľstvách Nitrianskeho samosprávneho kraja to opäť vrie, tak ako v predchádzajúcom volebnom období, samozrejme, medzi maďarskými a slovenskými poslancami. Nevyriešené kauzy z minulosti dotiahli novozvolení predstavitelia samosprávy aj do súčasnosti a ich voliči sú znova mimo hry. No práve daňoví poplatníci by mali zbystriť pozornosť, ako volení predstavitelia kraja hospodária s ich peniazmi a ako s nimi celkom beztrestne hazardujú. Napokon rozhadzujú zo spoločného. Pokutu súkromnej spoločnosti, ktorá pred dvoma rokmi postavila administratívnu budovu pre náročných poslancov a úradníckych šimľov z vyššieho územného celku NSK, zaplatia spoločne občania Nitrianskeho kraja. A reptanie im nepomôže. Spor o to, či predraženú novostavbu kúpiť, alebo radšej kúpu zastaviť a zaplatiť súkromnej firme šesťdesiatmiliónové odstupné, sa zvrhol na politikárčenie a záujem verejný ostal celkom mimo...

Neexistujúca budova
Od spoločnosti Gap Real hrozí NSK pokuta 60 miliónov korún, ak župan Milan Belica nepodpíše kúpnu zmluvu na novú budovu úradu. Poslanci preto zvolali mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré sa skončilo totálnym fiaskom. Poslanci SMK sa jednoducho v pravej chvíli nezaprezentovali a zastupiteľstvo stratilo zmysel. Vojna o budovu medzi predsedom NSK Belicom a bývalým zastupiteľstvom trvá už od jesene 2004. Stavbu na Palárikovej ulici za 267 miliónov korún už jej súčasný majiteľ skolaudoval a podľa zmlúv podpísaných bývalým podpredsedom NSK Miklósom Fehérom ju kraj mal do 15. októbra odkúpiť. Belica to odmietol, a prokuratúru požiadal o preskúmanie zákonnosti uznesenia prijatého bývalým zastupiteľstvom. Poslanci napriek tomu uznesenie opakovane schválili a odsúhlasili aj bankový úver vo výške 267,7 milióna korún, ktorým by budovu zaplatili. Nejakým „nedopatrením“ tiež zabudli na kúpu novej budovy vyhlásiť verejnú súťaž, a čuduj sa svete, napriek tomu sa rozhodli kúpiť objekt, ktorý v tom čase ani nestál... Iniciátorom „transparentného nákupu“ bol Miklós Fehér. Nitrianska župa vedie v súčasnosti niekoľko súdnych sporov, v ktorých sa domáha zrušenia platnosti zmlúv, ktoré podpísal, no vo väčšine z nich ešte súd neurčil termín pojednávaní.

Dve možnosti
Poslanci na zastupiteľstve zobrali na vedomie stanovisko župnej rady, ktoré ponúka viacero variantov riešenia problému. Prvým je postupovať v súlade so zmluvou o budúcej kúpnej zmluve s firmou Gap Real. Firma trvá na platnosti zmluvy podpísanej Fehérom, ktorý tvrdí, že tak urobil v čase Belicovej neprítomnosti. Belica zase trvá na tom, že na pracovisku bol a podal na Fehéra trestné oznámenie. Belica mal do polovice októbra podpísať kúpnu zmluvu, inak kraj riskuje pokutu šesťdesiat miliónov. „Z právneho hľadiska zmluvu podpísať nemôžem,“ vysvetlil nám svoje rozhodnutie, prečo sa úrad bude radšej so súkromnou spoločnosťou súdiť, Milan Belica. Spoločnosť Gap Real nedávno listom ponúkla kraju aj možnosť prenájmu budovy. „Nájom by bol pre mňa prijateľný, ak by to bol opčný nájom, čo znamená, že suma peňazí zaplatená za prenájom by sa v budúcnosti započítala do kúpnej ceny,“ povedal Belica.

Druhým variantom je odkúpiť budovu za podmienky prijatia nového uznesenia a novej zmluvy kúpnej alebo nájomnej. O tejto možnosti však ešte kraj s Gap Realom nerokoval. Podľa Belicu firma nesúhlasí s novým ohodnotením budovy, ktorú by urobil nezávislý súdny znalec. „Toto Gap Real tvrdo odmietol,“ potvrdila poslankyňa Lýdia Forrová. Ďalšou možnosťou je počkať na verdikt súdu o platnosti Fehérových podpisov. V prípade iných zmlúv, ktoré Fehér podpísal, už súd rozhodol v prospech Belicu. „Mne z toho vyplýva iba to, že budeme pokračovať v súdnom rokovaní,“ zhrnul Belica. Časť poslancov NSK presadzuje, aby sa pre úrad NSK zrekonštruoval existujúci Župný dom, v ktorom dnes sídli predseda kraja. Doň by sa podľa posudku zmestilo dvesto zamestnancov úradu, do budovy na Palárikovej ulici o desať menej. Úrad NSK má pritom v súčasnosti stosedemdesiatšesť zamestnancov. Líšia sa aj názory poslancov na cenu novej budovy. Podľa niektorých je primeraná, podľa iných je vysoko nadhodnotená.

Belica – Fehér
Napätie medzi poslancami SMK a slovenskou časťou zastupiteľstva Nitrianskeho VÚC teda naberá na obrátkach. Miklós Fehér verejne priznal, že podpísal viaceré problematické uznesenia a zmluvy, ktoré neskôr predseda Milan Belica označil ako protizákonné a pre kraj veľmi nevýhodné. Začala sa vojna, pričom voliči len s úžasom sledujú, čo sa vo VÚC deje a kam až môže viesť spor o to, v ktorej budove ich budú úradníci preháňať z jednej luxusnej kancelárie do druhej. Uvažovať o tom, že by sa ešte chvíľu úradníci VÚC mohli tiesniť v budove krajského úradu, ktorý sa onedlho bude rušiť, je v tomto príde úplne scestné a príliš odvážne.

Ovca celá, vlk sýty
Keď pred rokom poslanci schválili úver z OTP Banky na kúpu vtedy ešte neexistujúcej budovy, zrejme sa nepozastavili nad tým, že ho budú musieť splácať v osemstotisícových mesačných splátkach. Iba predseda Belica úver spochybnil a upozornil na to, že je ručený bianko zmenkou, ktorá má najvyššiu prioritu vymožiteľnosti. Niektorým poslancom sa nepáčilo ani to, že v tom čase mal NSK v OTP 436 účtov, čím sa spomínaná banka stala monopolnou bankou kraja, čo dnes už hádam netreba ani komentovať. To všetko zásluhou bývalého zastupiteľstva ovládaného SMK!

V každom prípade stojí za zváženie, či v súčasnosti predsa len nie je výhodnejšie novú budovu kúpiť a potom rozhodovať čo ďalej. Nový administratívny objekt by sa stal majetkom VÚC, ktorým by mohol úrad ďalej disponovať. Hrozí totiž, že ak sa predseda Belica nedočká súdnych rozhodnutí, VÚC bude musieť Gap Realu šesťdesiatmiliónovú pokutu zaplatiť. V tom prípade si na svoje prídu iba konatelia firmy Chalid Abbas, Radovan Graus a Peter Petrička. A možno si mastnou pokutou ich spoločnosť zvýši základné imanie, ktoré je dodnes iba dvestotisíc korún. V každom prípade v tomto spore prehrali obe strany, voliči aj volení predstavitelia samosprávy. Iba konatelia Gap Realu môžu zatiaľ spokojne spávať. Poistili sa tak, že za každých okolností zatiaľ iba zarobili.

Diskusia