Už 26. novembra pristála na Marse sonda InSight, ktorú tam vyniesla raketa Atlas V po lete trvajúcom 205 dní. Napínavý zážitok NASA vysielala naživo.

Na stránke NASA dokonca svietil countdown – odpočítavanie dní, hodín a minút, ktoré zostávali do začiatku celého procesu. Pristátie na Marse totiž nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Spolupracujú na ňom odborníci z rôznych odborov a to, ako bude celý manéver vyzerať, závisí od toho, aký druh poznatkov chce sonda zhromaždiť.

Červená planéta má veľmi tenkú atmosféru, ktorá poskytuje len malý vankúš na spomalenie rakety. Predchádzajúce kozmické lode počas pokusov o pristátie prišli neraz príliš rýchlo a vytvorili nové krátery na povrchu tejto planéty.

Sonda InSight použije kombináciu padákov a palubných motorov, pristátie by malo trvať len sedem minút a ak bude úspešné, sonda strávi ďalšie dva roky študovaním červenej planéty.

„Predchádzajúce misie na Marse študovali jeho povrch, kaňony, sopky, horniny a pôdu,“ vysvetľuje Bruce Banerdt z kalifornskej Jet Propulsion Laboratory a dodáva: „Stopy po procesoch, ktoré formovali planétu, môžeme nájsť len hlboko pod povrchom planéty. Práve to je úlohou misie InSight – študovať vnútornú stavbu Marsu a robiť to, čo robia lekári – merať pulz, teplotu a reflexy.“

Tieto údaje umožnia vedcom nahliadnuť v histórii slnečnej sústavy až do dôb, keď sa v slnečnej sústave formovali kamenné planéty. Úspešný výskum bude závisieť od dát z troch samostatných vedeckých prístrojov.

Video: Pristátie sondy InSight na Marse

Obľúbené miesto

Aby InSight mohol pracovať, musí pristáť vo vhodnej lokalite. Trojnohý lander sa nedokáže presunúť na iné miesto – vždy zostane tam, kde pristane.

„Pri vyhodnocovaní pristávacieho miesta na Marse sme museli zvažovať to, čo je pod povrchom. Nepotrebovali sme iba bezpečnú lokalitu na pristátie, ale tiež povrch, cez ktorý bude môcť preniknúť päťmetrová teplotná sonda,“ hovorí Tom Hoffman, projektový manažér misie InSight z JPL.

Lokalita zároveň musela byť dostatočne osvetlená a mať priaznivú teplotu. Dôvodom sú solárne panely, ktoré budú sonde dodávať elektrickú energiu, a elektronika, ktorá musí vydržať počas 26 mesiacov trvania misie.

„Oblasť musela mať nízku ,nadmorskú výšku‘, aby mala nad sebou dostatočne silnú vrstvu atmosféry pre bezpečné pristátie. Najprv bude zostava brzdiť štítom, potom padákmi a napokon raketovými brzdiacimi motormi, preto potrebujeme rovnú plochu na dosadnutie. Miesto by nemalo byť zvlnené a nesmeli tam byť kamene, na ktorých by sa trojnohý lander prevrátil,“ vysvetľuje Hoffman.

Sondu nesie na Mars robustná raketa.
Sondu nesie na Mars robustná raketa.
Zdroj: NASA

Z 22 potenciálnych lokalít základné podmienky inžinierov splnili tri a napokon vyhrala Elysium Plantia, ktorú nazývajú „najväčším parkoviskom Marsu“. Je to totiž obľúbené miesto pristávania na tejto planéte.

Tepelný štít kozmickej lode je navrhnutý tak, aby bol dostatočne hustý, aby odolal víriacemu sa piesku. Jej padáky majú závesné línie a boli testované tak, aby zvládli prípadnú piesočnú búrku.

V spolupráci s Európou

Elysium Plantia je 130 kilometrov dlhá a 27 kilometrov široká pristávacia elipsa na západnom okraji rovnej a hladkej lávovej planiny. Niekoľko hodín po dosadnutí sa roztvoria solárne panely sondy a inžinieri začnú prvý raz kontrolovať pracovné prostredie.

Potom bude nasledovať vyloženie prístrojov SEIS a HP3 na povrch, čo sa stane asi tri mesiace po pristátí. Až potom sa začne vedecká fáza projektu.

Asi len 40 percent misií, ktoré vesmírne agentúry poslali na Mars, splnilo svoj cieľ. Napriek tomu má NASA od roku 1965 na Marse za sebou úspešnú históriu. Treba dúfať, že sa do nej zaradí aj sonda InSight.

Pri skúškach zariadenia simulovali rozťahovanie solárnych panelov.
Pri skúškach zariadenia simulovali rozťahovanie solárnych panelov.
Zdroj: NASA
Takto vyzerajú roztiahnuté kolektory, pripomínajú zlatý dáždnik.
Takto vyzerajú roztiahnuté kolektory, pripomínajú zlatý dáždnik.
Zdroj: NASA

Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia