Kupujú semená
Španielske médiá informujú, že vlani na jar ich krajinu sužovali mrazy, búrky, krupobitie. V lete to boli zase extrémne vysoké teploty a sucho. Konkrétne v Aragónsku a Katalánsku aprílové mrazy zničili až 60 percent úrody. Španielsko potvrdilo, že v dôsledku nepriaznivého počasia produkcia kôstkového ovocia je v ich krajine nižšia o 31 percent ako rok predtým. Sumy za škody, ktoré štát refunduje pestovateľom, stúpli medziročne o jedenásť percent. Takzvaná zeleninová kríza sa citeľne dotýka celého sveta. U našich susedov v Českej republike tamojší štatistický úrad konštatuje, že ceny zeleniny medzimesačne stúpli o 7,3 percenta a ovocie až o 9,8 percenta. Vo Veľkej Británii dokonca niektoré obchodné reťazce obmedzili predaj na stanovený počet kusov.
Ako informuje Daily Mail, ide o paradajky, uhorky, šalát, papriku, brokolicu, karfiol a maliny. Briti a Britky vykupujú z tohto dôvodu semená paradajok, aby si dopestovali vlastnú úrodu, pričom práve tento sortiment sa stal bestsellerom v rámci internetového predaja. O tom, že Spojené kráľovstvo je závislé od dovozu zeleniny a ovocia z južných krajín, svedčí fakt, že vlani iba zo Španielska sa k nim priviezlo 1,4 milióna ton ovocia a zeleniny.
Európsky trh
Ondrej Vaľko odišiel z regiónu Spiša pred osemnástimi rokmi do Veľkej Británie, dnes pracuje a so svojou rodinou žije v prístavnom meste Kingston upon Hull neďaleko východného pobrežia. Ako uviedol pre Život, zeleniny a ovocia je v supermarketoch podstatne menej ako obvykle. „Ide hlavne o paradajky. Kým donedávna sme mali na výber niekoľko druhov tejto zeleniny, dnes vidím v obchodoch nanajvýš tak dva druhy, na dôvažok sú nedozreté, miestami zelené. V našom okolí som však nezaznamenal žiadnu paniku. Iba v oblasti, kde bývam, sú v okruhu 500 metrov štyri veľké supermarkety. Čo nekúpim v jednom, dostanem v druhom.“ Ako ďalej hovorí, v jeho okolí sú síce záhradkárske osady, tomuto koníčku sa však venujú len ľudia v dôchodkovom veku. „Okolo domov prevládajú iba okrasné záhrady.“ Ceny potravín však všeobecne ako v celej Európe stúpli aj vo Veľkej Británii. „Olej stál priemerne 80 centov, dnes sa jeho cena blíži k dvom librám. Kým niekedy sme za 20 libier nakúpili potraviny na celý týždeň, dnes potrebujeme na tento účel minimálne 50 libier.“
Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič uviedol, že Slovensku zatiaľ nehrozí predaj zeleniny a ovocia na prídel. „Veľká Británia doplatila na to, že opustila jednotný európsky trh. Európa je najväčší svetový producent potravín, ako členská krajina máme preto zabezpečený dostatok potravín na našom trhu.“
Článok pokračuje na nasledujúcej strane