Do výbušnín aj do liekov

Dušan Brečka je majiteľ spoločnosti Beky. Rodinná firma od roku 1992 vyrába najmä nábytkárske polotovary. Spracovávajú predovšetkým bukovú guľatinu. Príbeh firmy sa začal ešte za komunistov, keď Dušan pracoval na železnici ako výpravca. „Robil som síce aj cez víkendy, ale mal som dosť času. Kolega, s ktorým sme začínali, bol takisto výpravca. V tom čase bolo na východe chudobné poľnohospodárstvo a komunisti akceptovali pridružené výroby, aby udržali ekonomiku a ľudí. Manželka bola členka družstva. Začali sme vyrábať palety a rôzne obaly z dreva a cez družstvo sme ich fakturovali odberateľom. To bol môj prvý kontakt s drevom. Neskôr sme postavili gáter na časti mestského smetiska a odkladiska stavebného materiálu a na ňom sme začali budovať. Ľudia nám pribúdali. Ako prví na Slovensku sme vyrábali drevené brikety. Spojili sme sa s americkou firmou. Tá kúpila fabriku, ktorá za socializmu vyrábala pre kapitalistickú cudzinu. Tradičné drevárske firmy na Slovensku v tom čase upadali. Svet potreboval spoľahlivých dodávateľov. Podarilo sa nám presvedčiť ho,“ spomína.

Priestranné hlavné Námestie centrum tvorí súčasť pešej zóny, vybudovanej v roku 1976.
Priestranné hlavné Námestie centrum tvorí súčasť pešej zóny, vybudovanej v roku 1976.
Zdroj: Vladimír Kampf

„S drevom treba pracovať, keď nechceme len vyvážať surovinu. Popíliť ho, vysušiť... Ak chceme dať drevu pridanú hodnotu, práca s ním trvá dlho. Štandardná dubová fošňa musí schnúť sto dní. S vysušeným drevom sa môžeme ďalej hrať, lepiť ho, vyrezávať, ohýbať až takmer do podoby nábytku. Dôležitá je finálna úprava. Dodávateľov je veľa a priestor obmedzený. Naša firma vyrába všetko pred tým, než sa z dreva stane nábytok.“ Pri práci s drevom treba mať cit. Len to sušenie je hotová veda, ktorú vyučujú na vysokých školách niekoľko semestrov. Bývalý výpravca sa to naučil a prekvapoval odborníkov. Spoločnosť sa rozrastala a jej portfólio je v súčasnosti široké. Priamo a nepriamo zamestnáva 210 ľudí. Nakupuje aj od malých firiem s niekoľkými zamestnancami, ktoré sú na Beky nadviazané. „Pracujú pre nás na miestach, kde prebieha prvotné spracovanie, od Sobraniec po Zvolen. Hranoly z guľatiny zo štyroch kamiónov tak naložíme na jeden, čo je efektívnejšie,“ vysvetľuje.

„Riadim sa heslom, že keď drevo rástlo sto rokov, my ho predsa nemôžeme odfláknuť za päť minút. Musíme mať k nemu úctu. Osemdesiatpäť percent našej produkcie putuje do zahraničia, väčšinou na sever Európy. Dvanásteho januára 2021 o 16.00 hodine budeme mať 30 rokov od spustenia prvého gátra.“ Dušan nenávidí blato. V priestoroch jeho podniku je všade pevná podlaha. V Snine vyrábajú aj mimoriadne kvalitnú drevnú múčku. „V každej výbušnine jej je dvanásť percent. Treba ju namočiť do peroxidu vodíka, ktorý obsahuje viac kyslíka. Výbuch je bohapusté horenie, pri ktorom treba čo najviac molekúl kyslíka,“ vysvetľuje. „Našu drevnú múčku ľudia aj konzumujú vo výživových doplnkoch, a ak si umývajú po práci ruky solvinou, aj tam je. Pridávajú ju aj do omietok.“

Majiteľ drevárskej firmy má vzťah k výtvarnému umeniu. Zbiera obrazy. Jeho srdcovou záležitosťou je slovenský impresionistický maliar Jozef Teodor Mousson. Môžeme ho prirovnať k Martinovi Benkovi Zemplína. „K zbieraniu umenia ma priviedol výtvarník Andrej Smolák. Raz mi vysvetľoval, že umeniu predsa rozumie každý. Veď aj rusínskej babe sa niečo páči. Keď si vystrihne ružu a pripne si ju na zrkadlo, robí to preto, lebo sa jej páči. To je prejav vzťahu k umeniu. Treba sa v ňom nájsť. Syn Peter má radšej modernejšie veci, Kompánka či Laluhu. Ja sa teším z klasiky a vyobrazení, ktoré si pamätám z detstva. So synom sme začali skupovať socialistický realizmus. Aj to predsa bola súčasť našej histórie.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Nový PCR test je ešte citlivejší, presnejší a takisto menší než pôvodný.

Koniec nepríjemným výterom? Testovať sa bude aj zo slín

Známy režisér si verejný pohreb neželal. Vdova Olga Menzelová tak rozhodla pre veľký záujem jeho najbližších.

Posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom bez vdovy! Prečo na nej chýbala?

Dcéru Adrianu Tessu pripomínajú manželom Bujňákovcom obrazy, ktoré im namaľovala počas poslednej návštevy.

Desaťtisíce opustených rodičov: Slovensko je na zozname starnúcich a vymierajúcich krajín

Členovia novovznikajúceho Slovenského rybárskeho klubu by privítali väčšiu angažovanosť členov Slovenského rybárskeho zväzu.

Ryba smrdí od hlavy! Ako sa hospodári v našich štátnych vodách?

Královná krásy Gessica Notaro predtým, ako ju priateľ polial kyselinou.

Expriateľ polial prekrásnej modelke tvár kyselinou. Teraz sa hrdo ukázala na červenom koberci

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia