Dramatický priebeh, menej ako polovičná šanca na prežitie, vysoká infekčnosť. To sú dôvody, prečo je ebola jedno z najnebezpečnejších ochorení v histórii. V Afrike zabíja dodnes.

Pôvod choroby, nazývanej aj krvácavá horúčka, siaha do roku 1976, keď sa objavila v pralesoch dediny Yambuku vo vtedajšom Zaire (dnes Konžská demokratická republika). Pomenovanie ebola dostala podľa miestnej riečky. Ochorenie, prenášané aj opicami, lesnými antilopami či netopiermi, sa krátko nato objavilo v západnom Sudáne a s väčšími či menšími prestávkami trápi najmä krajiny čierneho kontinentu až do súčasnosti.

Nakaziť sa možno priamym kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami živých alebo mŕtvych ľudí či spomínaných živočíchov, ale aj nechráneným pohlavným stykom – dokonca aj s vyliečenou osobou až tri mesiace po jej uzdravení. Úmrtnosť sa v závislosti od konkrétneho kmeňa eboly (poznáme ich päť), pohybuje od 50 do 90 percent.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Šťastie v nešťastí

Ochorenie sa klinicky prejavuje po dvoch až dvadsaťjeden dňoch náhlym nástupom horúčky, bolesťami svalov, hlavy, hrdla a celkovou slabosťou. Neskôr prichádza vracanie, hnačky, vyrážky, poruchy funkcie pečene a obličiek, niekedy aj silné vnútorné a vonkajšie krvácanie v dôsledku poškodenia ciev. Historicky najväčšia epidémia eboly vypukla v decembri 2013 v západnej Afrike. Zasiahla Guineu, Libériu, Sierru Leone a Nigériu.

Svetová zdravotnícka organizácia ju vyhlásila za oficiálne ukončenú až v polovici roka 2016 potom, ako si vyžiadala viac ako 11 300 ľudských životov. Na to, aké zničujúce dosahy malo vyčíňanie vírusu najmä na miestne deti, poukazuje dokument z produkcie HBO. Súrodenci Abu a Abdul z Wellingtonu v Sierre Leone prišli pre ebolu o sedem členov rodiny vrátane oboch rodičov. Starala sa o nich staršia sesternica Adama, ale aj tá sa nakazila a neskôr chorobe podľahla.

Ostala po nej malá dcérka, ktorej výchova sa stala v chudobnej rodine prioritou. Pre chlapcov už nebolo miesto, a tak ich musel strýko poslať preč. Abu teda opustil rodisko a odišiel do hlavného mesta Freetown k rodine matkinej mladšej sestry, jeho brat skončil u príbuzných v inej dedine. Obaja mali vlastne šťastie, lebo množstvo „ebolových“ detí bez rodičov si príbuzní zo strachu nezobrali vôbec.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Okrem toho, že je tvárou Trojky, 16 rokov moderuje obľúbenú reláciu Anjeli strážni na RTVS, kde mala možnosť vítať hostí z celého sveta.

Nový začiatok: ALENA HERIBANOVÁ (65) sa rozhodla podniknúť životné zmeny a je šťastná

Ilustračná snímka

Hrozná bolesť a srdce zaliate krvou. Vraj to bol iba sen, no po slovách lekára tomu neverím...

ERIK KOVÁCS pochádza z lekárnickej rodiny. Teší sa z každého nového exponátu.

Stačilo málo mobiliár mohol skončiť vo Švajčiarsku. Vráti sa niekedy do hlavného mesta?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Camilla Belle

Vraj je jednou z najlepšie sa obliekajúcich herečiek: CAMILLA BELLE odhalila svoje tajomstvo

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia