Štvorročnú medvedicu z Nízkych Tatier zabila aj túžba ľudí po atraktívnom zábere. Jedlom sa ju snažili prilákať a urobiť si video či selfie na sociálne siete. Miša sa stala obeťou nezodpovednosti a jej smrť opäť otvorila otázku správania ľudí v prírode.
Štátni ochranári už dlhodobo upozorňujú na nevhodné vnadenie či prikrmovanie poľovníkmi a rovnako žiadajú turistov, aby medveďom neponúkali ľudskú potravu. Takéto nezodpovedné správanie vedie k zmene medvedieho správania a k strate plachosti, čo sa môže stať osudným ako pre človeka, tak pre medveďa. Svedčí o tom aj príbeh medvedice Miše.
VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...Túžba po selfie
V ostatných dňoch sociálne siete zaplavili fotky a videá medveďa, ktorý medzi Trangoškou a Chatou M. R. Štefánika vzbudzoval záujem turistov. Niektorí si so šelmou spravili selfie, tí opatrnejší ju fotili a nakrúcali z dostatočnej vzdialenosti. Jeden mladík si to namieril rovno k medveďovi, aby sebe i iným dokázal svoju odvahu. Medvedica mu jasne dala najavo, že o jeho prítomnosť nestojí, na čo on, pomerne dosť nerozvážne a riskantne, jej gesto zopakoval. Za svoje počínanie zožal patričnú dávku kritiky nielen na sociálnych sieťach.
V prípade tohto medveďa bol spúšťačom zmeny správania kuchynský odpad, ktorý zamestnanci Chaty M. R. Štefánika vyhadzovali dvesto metrov pod chatou do kosodreviny. Išlo o zvyšky potravín z kuchyne, ktoré objavili na jeseň v roku 2021 členovia spolku Prales dětem. Medveď začal kuchynský odpad využívať ako pravidelný zdroj potravy. Problém s kompostom pri horskej chate následne začala riešiť aj Štátna ochrana prírody SR. Zásahový tím pre medveďa hnedého telefonicky kontaktoval chatára hneď po nahlásení „kompostoviska“ pri chate a žiadal okamžité zastavenie vynášania kuchynského odpadu na miesto v blízkosti chaty.
S chatárom sa stretli aj osobne. Ako uvádza štátna ochrana prírody, „chatár bol oboznámený so situáciou a súhlasil s návrhom riešenia, ktorý spočíval v zabezpečení znášania kuchynského odpadu z horskej chaty“. Urobenie nápravy potvrdil aj chatár Igor Fabricius. „Po upozornení sme kompost prestali robiť a všetok odpad z kuchyne sa znáša dolu,“ vyhlásil. Pre medvedicu, žiaľ, už bolo neskoro. Hoci v kosodrevine pod chatou už kuchynský odpad na jar v roku 2022 nenašla, ľudská prítomnosť jej signalizovala, že v blízkosti je aj jedlo.
Pokračovanie na ďalšej strane...