Zelená farba v najrôznejších odtieňoch, fascinujúce výhľady, útesy padajúce do mora či nedobytný hrad. Turistický klenot menom Korfu ponúka nefalšovanú grécku atmosféru.

Zvýšky hľadíme na modrú plochu pod nami a snažíme sa nájsť malú bodku v mori, ktorá je naším cieľovým miestom. Ostrov Korfu začína vystupovať z Iónskeho mora a my obdivujeme jeho piesočnaté pláže, strmé skalné útesy a zeleň, ktorou je prikrytý. Je najsevernejším gréckym ostrovom a druhým najväčším z Iónskych ostrovov. Klesáme nižšie a nižšie a snažíme sa zahliadnuť pristávaciu dráhu letiska. Vyzerá to tak, že dosadneme priamo do mora. Pristávacia dráha je tu jedna z najkratších a človek má pocit, že to nedopadne dobre. O chvíľu však úspešne pristávame a vnoríme sa do vône morského vzduchu, ktorý nás privíta hneď, ako vkročíme na pevnú pôdu.

Korfu
Je druhý najväčší ostrov v Iónskom mori, je súčasťou Grécka. Má rozlohu 592 km² a vyše 100-tisíc obyvateľov, z ktorých viac ako 40-tisíc žije v hlavnom meste Korfu (po grécky Kerkyra). Korfu sa nazýva aj smaragdový či olivový ostrov vďaka nádherným prírodným farbám, ktoré ponúka. Darí sa tu ihličnanom, olivovníkom či palmám, ale aj orchideám. Najvyššou horou je Pantokrator (916 m n. m.). Miestne hospodárstvo stojí na turistickom ruchu, pestovaní olív, pestuje sa tu aj trpasličí pomaranč zvaný kumkvat.

Lodný prístav Paleokastritsa

Z letiska nachádzajúceho sa v hlavnom meste Kerkyra naše kroky smerujú rovno do osady Paleokastritsa. Tá bola kedysi prístavom pre priľahlú horskú dedinu Lakones, ktorá sa vypína na hrebeni zalesneného kopcovitého pobrežia a žije si tu svoj život po stáročia. Paleokastritsa sa rozkladá pri pokojnej tyrkysovej zátoke, ktorá sa člení na množstvo menších zátok. Pláž je síce kamenistá, ale to jej z krásy nijako neuberá. Práve naopak, idylické prostredie dotvárajú skalné útesy siahajúce stovky metrov nahor s bujnou vegetáciou. V tejto nenápadnej osade sa skrýva mnoho menších hotelov, apartmánov, taverien a obchodíkov spravovaných miestnymi rodinami. Tie sú roztrúsené po celej Paleokastritsi, ktorá nemá žiadne centrálne námestie. Zato sa však celkom našliapeme do kopca a z kopca, nech sa chceme dostať kamkoľvek.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z JEDNÉHO Z NAJKRAJŠÍCH GRÉCKYCH OSTROVOV NÁJDETE V GALÉRII

Kláštor na úpätí brala

Naše zraky už od príchodu priťahuje kláštor (Panagia Theotoku Tis Paleokastritsas) vystavaný na úpätí skalného brala, ktoré strmo klesá do modrastých vôd Iónskeho mora. Stúpame k nemu zavčas ráno, aby sme si mohli užiť jeho neopakovateľnú atmosféru v čo najväčšom pokoji. Kláštor je zasvätený Najväčšej bohorodičke z Paleokastritse a patrí k najnavštevovanejším pamiatkam na Korfu. Založený bol v 12. storočí, no budova s priľahlým kostolom pochádza z 18. storočia. Pôvodné stavby zničil v 17. storočí obrovský požiar. Najvzácnejšou ikonou kostola je dielo z roku 1653, ktoré zobrazuje troch cirkevných otcov kostola. Pod nimi je vyobrazená dramatická udalosť, ktorá sa odohrala v Kerkyre práve v deň, keď sa slávi sviatok týchto troch svätcov, teda 30. januára 1653.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia