Jej nemecký názov bol Honneshau. Po vysídlení obyvateľov nemeckej národnostnej menšiny v roku 1945 v nej zostalo žiť z pôvodných obyvateľov len 5 percent. Na Slovensku nájdete až tri obce s názvom LÚČKY, jedna z nich sa ukrýva v Kremnických vrchoch. A stojí za objavenie.

Nie všetky slovenské obce majú jedinečné názvy. Existujú obce, ktorých názvy sú rovnaké. Z 2 927 vidieckych obcí, miest a mestských častí u nás nájdete až 205 takých, ktoré nemajú jedinečný názov a delia si ho s inou, či dokonca viacerými obcami. V zozname obcí Slovenska sú zaevidované až tri obce s názvom Lúčky. Jedna sa nachádza v okrese Ružomberok, druhú nájdete v Michalovskom okrese a tretia, tá, ktorú vám dnes predstavíme, leží v okrese Žiar nad Hronom.

Priznám sa hneď v úvode. Len málo miest na tomto svete mi prirástlo k srdcu tak ako táto nenápadná dedinka. Poznám ju od detstva, trávil som tu prázdniny, hrával futbal, liezol na čerešne, ktoré lemujú cestu do obce, prežíval som tu prvé detské lásky a neskôr aj tie veľké skutočné. Dodnes tu mám spolužiakov a mnohých skvelých priateľov. Pred rokmi som práve tu počas svojich expedícií fotil medvede a plaché rysy, neskôr v rámci ekologického výskumu mapoval vzácne biotopy, rastliny i zvieratá.

Poznám tunajších ľudí, chatárov i komunitu, ktorá sa v miestnej Oáze stretáva. Jednoducho to tu mám rád, cítim sa tu ako doma. Prvý názov obce bol Willa sancti Joannes (dedina svätého Jána). Písomne je prvý raz uvedená v roku 1429, keď vtedajší panovník Žigmund Luxemburský dal do zálohy mestu Kremnica štyri okolité obce, ktoré dovtedy patrili kráľovskej komore, a to Willa sancti Michaelis (Kunešov), Willa Sclavorum (Horná Ves), Schwabendorf (Dolná Ves) a Willa sancti Joannes (Lúčky). Požičal si od mesta Kremnica viac ako 17-tisíc zlatých dukátov a ako zálohu ponúkol práve tieto štyri obce.

Z poddanského zväzku mesta boli uvoľnené až v roku 1848, dovtedy musela každá rodina žijúca v týchto obciach odpracovať každoročne 12 dní bezplatne v prospech mesta. Prvými obyvateľmi boli baníci z nemecky hovoriacich krajín. Osídlenie stredného Slovenska nemeckými kolonistami podnietili uhorskí králi, aby rozvíjali ťažbu nerastného bohatstva. V Slovenskom stredohorí, kde sa vplyvom treťohornej vulkanickej činnosti vytvorili ložiská drahých kovov, boli v 13. až 14. storočí založené banské mestá.

Neskôr sa v písomnostiach obec spomína ako Hannushaw, Hannshey, Lúčka (1808) a nakoniec od roku 1920 ako Lúčky. Podľa odhadov v nej v roku 1450 žilo okolo 600 obyvateľov, z toho asi 230 baníkov. Neskôr sa miestni obyvatelia živili nielen baníctvom, ale aj poľnohospodárstvom a čipkárstvom. V roku 1893 tu bola založená Štátna čipkárska dielňa, ktorej budova sa zachovala dodnes a je vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Čipky sa tu paličkovali až do konca druhej svetovej vojny, keď bolo nemecké obyvateľstvo vysídlené a z pôvodných obyvateľov zostalo v obci asi 5 percent.

Lúčky

Prvá písomná zmienka: 1429

 

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Žiar nad Hronom, orografický celok Kremnické vrchy

 

Počet obyvateľov: 191

 

Počet obyvateľov nad 15 rokov: 168

 

Počet obyvateľov do 15 rokov: 23

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese:

  • 2013 – 14,61 %;
  • 2014 – 13,34 %;
  • 2015 – 10,86 %;
  • 2016 – 8,6 %;
  • 2017 – 5,66 %;
  • 2018 – 4,24 %;
  • 2019 (november) – 4,22 %

Voda nad zlato

Malej obci ukrytej v Kremnických vrchoch šéfuje Vladimír Závadský (43). Na stoličke starostu je prvé volebné obdobie, ale vo veciach má jasno.

„Jednou z mojich priorít je vybudovanie infraštruktúry a vodovodu, ktorý už bol v minulosti riešený, ale nedoriešený. Dotiahnutý je asi kilometer nad dedinu. A, samozrejme, na rade budú ďalšie projekty. Predpokladám, že po doriešení týchto nedostatkov o život v našej obci prejavia záujem aj mladé rodiny. So stavebnými pozemkami v obci nie je problém, aj keď sú väčšinou v súkromnom vlastníctve. Niekoľko domov je tu aj dnes na predaj, vďaka svojej polohe a krásnej prírode sme zaujímavou lokalitou aj pre chatárov.“

Ako jednu z nevýhod tejto krásnej obce vidí menší počet obyvateľov. „Na výšku podielových daní pre obec má vplyv niekoľko faktorov, medzi nimi aj počet obyvateľov s trvalým pobytom v obci. Dnes hospodárime s rozpočtom okolo 50-tisíc eur a veľmi dobre vieme, čo si dovoliť môžeme a čo nie. Som však rád, že ešte tu medzi ľuďmi pretrváva záujem zúčastňovať sa na brigádach a dobrovoľníckej činnosti, ako sú kosenie cintorína či čistenie futbalového ihriska,“ hovorí starosta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Žena prežila pád z deviateho poschodia, VIDEO

Ilustračná snímka

Náročná príprava Milana Ondríka: Keď potrebuje vypustiť ventil, nevysedáva v krčme

Vzdelaná, inteligentná, pracovitá, ale v osobnom živote nešťastná. Taká bola ALICE MASARYKOVÁ.

Masaryk ju kŕmil aj prebaľoval. Prezidentova dcéra sa s otcom porovnávala, no obdivovala ho

Herečka a recitátorka s kamarátkou Jarkou Karasovou, ktorú už po druhý raz objavila v televízii.

Skutočné priateľstvo: Eve Kristínovej (91) sa splnil sen. Našla svoju dávnu kamarátku

Ilustračná snímka

Očkovať či neočkovať? Odborníci búrajú mýty súvisiace s vakcináciou

CO2 sa nikdy nezbavíme. Je to pravda?

Zbavíme sa niekedy CO2?

Zobraziť viac
Diskusia