Rajeckej Lesnej, Terchovej i Banskej Štiavnici... Viaceré slovenské betlehemy sa pýšia prívlastkom naj.

Najmenší betlehem je v bobuľke nového korenia, jeho rozmery sú 6 x 6 mm a vytvoril ho výtvarník Jozef Praznovský zo Žiliny. Na svojom konte má vyše 1 000 betlehemov vyrobených za 11 rokov z rybích kostí, melónových šupiek alebo zo zemiakov, ale aj z iného ovocia a zeleniny. Vytvoril ich aj do citróna či pomaranča a umiestnil napríklad i do rôznych škrupín orechov – od lieskových cez vlašské až po kokosové.

Najvyšší a hmotnosťou najťažší je betlehem z lipového dreva v Novom Meste nad Váhom. Má vyše 30 postáv v životnej veľkosti a 4 zvieratá. Najväčšia postava má 2 metre, najmenšie, 30-centimetrové, sú ovečky. Drevené postavy vážia 20 až 30 kilogramov, najťažšia má 380 kíl.

Krásny pohyblivý betlehem je i v Terchovej. Má tri časti: prvá zobrazuje historickú Terchovú s tradičnými remeselnými dielničkami majstrov, v druhej sú skromné jasličky – miesto narodenia Ježiša – a v tretej je bohaté mesto Jeruzalem.

Najznámejší slovenský mechanický betlehem je v Rajeckej Lesnej. Jeho autorom je majster rezbár Jozef Pekara. Vyrezával ho 15 rokov z lipového dreva. V roku 1995, pred Vianocami, bol slávnostne sprístupnený. Dlhý je 8,5 metra, široký 2,5 a vysoký 3 metre. Má 300 postáv, z nich sa polovica pohybuje.

Práce na ňom začal majster v roku 1980 po odchode do dôchodku. Do jeho stredu umiestnil scénu Božieho narodenia, okolo nej všetky slovenské regióny so známymi miestami, sakrálnymi pamiatkami, štítmi, hradmi, ale aj moderné objekty. V betleheme sú Bratislavský, Oravský i Trenčiansky hrad, Bojnický zámok, významné mestá Levoča, Trnava a mnohé ďalšie. Medzi to pridal ukážky tradičných ľudových remesiel – sú tam obuvníci, tkáči, hrnčiari, stolári, kováči. Nechýbajú pastieri, vinohradníci, drevorubači... A ľudová muzika.

Vyrezal aj postavy žien a mužov pri ich každodennej činnosti okolo domu, na poli, v lese, pri podkúvaní koňa, zvážaní sena. Veselosť ľudí zachytil pri vinobraní, stavaní mája, dožinkoch... Majster Pekara nezobrazil len narodenie Krista, ale aj dejiny slovenského národa a pracovný i bežný život ľudí v minulosti.

Medzi jedinečné sa radí betlehem v Banskej Štiavnici. Vytvoril ho architekt Peter Chovan a neustále ho doplňuje a rozširuje. Má takmer 1 000 postáv, z nich asi 400 pohyblivých. Dlhý je asi 21 metrov, vysoký 3 a široký 2,5 metra. Základom tohto skvostu sú permoníci ako vládcovia podzemia, nasledujú výjavy zo života baníkov pri dobývaní zlata a striebra, narodenie Ježiša Krista, ktorému sa klaňajú Traja králi, baníci a pastieri.

Zachytené sú aj dominanty mesta ako Horný trotuár, Námestie sv. Trojice, Kalvária, Nový zámok, nechýba známa postavička štiavnického Nácka, salamandrový sprievod, šachtág – prijímanie do cechov, dielňa fajkárov a známe fajky štiavničky či vláčik Štiavnická Anča. Autorovi sa podarilo excelentne zachytiť tradície a históriu jedného z najkrajších slovenských miest.

Diskusia