Z kopca nad dedinkou Lupoč, na ktorom sa vraj udialo božie znamenie a stal sa pútnickým miestom, vraj dodnes sála zvláštna energia. Posledné roky ostal v zabudnutí, dnes však opäť ožíva.

Za zrodom legendy, ktorá vrchu nad dedinkou Lupoč prisúdila nadprirodzenú moc, stojí príbeh grófky Forgáčovej z neďalekého zámku Halič.

Ťažko chorej šľachtičnej sa raz v spánku zjavil kňaz a učiteľ cirkvi svätý Anton Paduánsky. Povedal jej, nech ráno vyhliadne z okna a uvidí rozkvitnutú hrušku. Blízko tohto miesta nájde kameň, pri ktorom sa má modliť, a studničku, z ktorej sa treba zakaždým napiť. Len tak sa uzdraví.

V čase, keď žiadne stromy nekvitli, zbadala grófka v diaľke skutočne malý biely bod a keď k nemu prišla, presvedčila sa, že hlas z jej sna neklamal. Chodila teda každý deň asi 3 kilometre cez lúky na toto zvláštne miesto a robila, čo jej svätý Anton Paduánsky prikázal, a nakoniec sa svojej choroby skutočne zbavila.

Z vďaky za grófkino vyliečenie dal v roku 1696 jej manžel Adam Forgáč postaviť neďaleko kameňa malý kostolík, neskôr pribudla pustovňa. Cirkev uznala túto zvláštnu udalosť za božie znamenie, a tak sa pri kostolíku vždy 13. júna konali bohoslužby spojené s púťou. Chodili na ňu ľudia až z Budapešti a traduje sa, že v roku 1780 sa na kopci stretlo až 10 000 ľudí.

Napili sme sa z legendárnej studničky a osviežení pokračovali v ceste.
Napili sme sa z legendárnej studničky a osviežení pokračovali v ceste.
Zdroj: Martin Mázor

Keď bol po ostreľovaní v závere 2. svetovej vojny kostolík zbúraný, odniesli dedinčania jeho zvyšky na cintorín v Lupoči, kde ho chceli postaviť nanovo. Do rána však všetky kamene zmizli a stavba doteraz nebola obnovená.

Na základe kresby z roku 1796 sa o to dnes snaží skupina nadšencov podporená viacerými samosprávami v novohradskom regióne s cieľom prinavrátiť lokalite Antolík niekdajšiu slávu.

Prílev energie

Miesto zázračného grófkinho uzdravenia leží neďaleko cesty medzi Haličom a Polichnom. Na jednej strane nájdete studničku, z ktorej sme si dali zopár dúškov na osvieženie, a pokračovali cez cestu ku kameňu a zvyškom základov kaplnky. Jej pôdorys je vyznačený šnúrou natiahnutou medzi drevenými kolíkmi.

K najaktívnejším propagátorom tohto miesta patrí známy zabávač a podnikateľ Jožo Pročko. Rád sem z času na čas vodí aj svojich hostí, ktorí zavítajú do jeho reštaurácie Zbrojnica.

„Kameň v tvare srdca je sopečného pôvodu a zrejme preto vydáva zvláštnu energiu, ktorú cítia na tomto mieste mnohí. Ja osobne tu vždy cítim silný prílev energie,“ vysvetľuje návštevníkom s tým, že toto miesto prirovnávali dokonca k Lurdám.

„Voda v studničke má špeciálne zloženie, dal som urobiť jej rozbor. Sú v nej rôzne prvky v optimálnej kombinácii pre ľudské telo, preto posilňuje a čistí organizmus,“ dodáva.

Jožo Pročko je jedným z tých, ktorí sa snažia spropagovať pútnické miesto a prinavrátiť mu niekdajšiu slávu.
Jožo Pročko je jedným z tých, ktorí sa snažia spropagovať pútnické miesto a prinavrátiť mu niekdajšiu slávu.
Zdroj: Martin Mázor

Na energetickú odozvu z kameňa sme boli, pochopiteľne, zvedaví aj my, zrejme by to však chcelo viac času a pokoja.

Bez ohľadu na to, čomu človek verí, je však výhľadová panoráma z posvätného vrchu priam božská. Obďaleč je grófkino sídlo, odkiaľ kráčala lúkami k modlitbám, pod ním Halič, Lupoč a ďalšie dediny v okolí, za nimi sa v opare rysujú siluety lučeneckých panelákov.

Kaplnka ako kedysi

V okolí kopca sopečného pôvodu, ktorý miestni nazývajú Vínny vrch, sú rozosiate lávové kamene.

„Nachádzajú sa aj na hornom konci obce, kam chodia ľudia cez leto meditovať a dobíjať si energiu,“ potvrdzuje starosta Lupoča Peter Tejiščák, že na ich blahodarných účinkoch zrejme naozaj niečo bude. Ani miestna voda nášmu organizmu nijako neuškodí, práve naopak.

„V dedine máme vlastnú studničku a návštevníci sa niekedy pýtajú, či je z toho zázračného prameňa, z ktorého pila grófka. V tomto ich musím síce sklamať, no kvalitná rozhodne je. Dali sme si urobiť rozbor a spĺňa parametre dojčenskej vody. Keďže vyteká z rovnakého kopca, môže mať veľmi podobné zloženie ako tá spod Vínneho vrchu,“ mieni starosta.

V posledných rokoch sa najmä vďaka aktivitám Joža Pročka a ďalších zanietencov čoraz častejšie hovorí o vybudovaní vernej repliky kaplnky svätého Antona Paduánskeho na pôvodnom mieste podľa dobového nákresu.

Starostu Lupoča Petra Tejiščáka by potešilo, ak by región turisticky napredoval.
Starostu Lupoča Petra Tejiščáka by potešilo, ak by región turisticky napredoval.
Zdroj: Martin Mázor

Dohodli sa na tom samosprávy viacerých obcí v okolí s podporou Občianskeho združenia Novohrad, Haličského občianskeho združenia a mesta Lučenec. Odohralo sa už k tomu viacero stretnutí.

„Keďže sa o pútnickom mieste opäť začalo písať v médiách, ľudia si tam znovu nachádzajú cestu. Dali sme už prísľub, že zo strany našej obce podporíme aktivity pri oživení tohto miesta. Tento rok plánujeme urobiť terénne úpravy na prístupových cestách a spíliť náletové dreviny, aby sa dalo ku kameňu a základom kaplnky pohodlne dostať autom,“ dodáva Peter Tejiščák.

Nadchol by aj grófku

V Lupoči by oživenie turistického ruchu privítali. Momentálne sú vďační už len za to, že tu na niekoľko hodín denne funguje obchod a pohostinstvo. Dedinu v ústraní míňa aj cesta na magický vrch, takže sa tu veľa turistov nepremelie. Ďalej „na konci sveta“ je už len susedná Praha, maličká menovkyňa českej metropoly založená v 15. storočí husitmi.

Nedávno bola delegácia slovenskej Prahy v meste Tábor, odkiaľ im sľúbili pomoc pri zriadení husitského múzea. Aj tento krok by mohol prispieť k nárastu návštevnosti obcí začlenených do mikroregionálneho združenia Novohradské Podzámčie.

Malebnému regiónu stále dominuje niekdajšie sídlo Forgáčovcov hrdo sa týčiace nad obcou Halič. Po desaťročnej rekonštrukcii ho opäť sprístupnili verejnosti v roku 2016. Vyzerá vskutku impozantne, nepochybne by nadchlo aj samotnú grófku.

Vstup do renesančno-barokovej stavby zdobí krásny park s fontánou, niekdajšie nádvorie premenil súkromný vlastník na štýlovú zámockú reštauráciu. Ubytovacie kapacity dotvára wellness v štýle antických kúpeľov.

Či už sa do tohto mýtmi opradeného kúta Novohradu vyberiete so skutočnou vierou v zázrak, alebo si aspoň prečistiť pľúca a dušu, návšteva sa určite oplatí. Možno už cez blížiace sa veľkonočné sviatky.


Svätý Anton Paduánsky

Narodil sa v roku 1195 v Lisabone v zbožnej šľachtickej rodine. Ako chlapec vstúpil do kláštora augustiánov neďaleko svojho rodiska. Keďže tu však pri návštevách príbuzných a priateľov nenašiel úplný pokoj, odišiel do Kláštora sv. Kríža v Coimbre. Tam bol vysvätený za kňaza. V roku 1220 si obliekol rúcho sv. Františka a prijal meno Anton. Predstavení ho poslali na misiu do afrického Maroka, neskôr sa dostal do rímskej provincie – malého Kláštora sv. Pavla pri Forlì. Tam býval v pustovni, neskôr sa stal učiteľom budúcich kňazov vo františkánskom ráde a vymenovali ho za kazateľa.

V roku 1223 sa stal profesorom teológie v Bologni, neskôr v Toulouse, Montpellieri a v Padove. Popritom ostal pokorným rehoľníkom a viedol k tomu aj svojich žiakov. V roku 1227 bol vymenovaný za provinciála územia celého severného Talianska. Neskôr sa vrátil do Padovy, kde pokračoval v kázaní. Ako 36-ročný však 13. júna 1231 nečakane zamdlel. Cítil, že sa blíži jeho posledná hodina a počas modlitby zomrel.

Pochovali ho 17. júna v Chráme Panny Márie v Padove. Vďaka početným zázrakom, ktoré sa začali diať pri jeho hrobe, ho necelý rok po smrti, 30. mája 1232, pápež Gregor IX. vyhlásil za svätého. Anton Paduánsky sa stal patrónom chudobných, sociálnych pracovníkov, manželov, žien, detí, pekárov, baníkov, cestovateľov a pastierov svíň.

Pri tomto lávovom kameni v tvare srdca sa grófka pravidelne modlila.
Pri tomto lávovom kameni v tvare srdca sa grófka pravidelne modlila.
Zdroj: Martin Mázor

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac