Už niekoľko týždňov s výnimkou niekoľkých dní v štatistikách prevažuje počet Ukrajincov, ktorí sa vracajú zo Slovenska späť domov. Upozornil na to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Na zníženie počtu utečencov reagovalo ministerstvo vnútra aj zmenou režimu vo veľkokapacitných centrách. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Trend podľa ministerstva potvrdzujú aj aktuálne čísla. V nedeľu (3. 7.) prešlo hraničnými priechodmi na vstupe do Slovenskej republiky 3238 osôb a na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu 4114 osôb.

"Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od 24. februára, je 575.350, celkový počet osôb na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od rovnakého dátumu je 326.289. Počet udelených dočasných útočísk od 1. marca presiahol 84.000," zhrnula hovorkyňa.

Veľkokapacitné registračné centrum v Žiline i Humennom zatvorili, registráciu dočasného útočiska je možné vybaviť na oddelení cudzineckej polície v Žiline, respektíve v Michalovciach. Pre tehotné ženy, rodiny s deťmi, starších ľudí nad 65 rokov a iné zraniteľné osoby je k dispozícii aj oddelenie azylu Policajného zboru v Humennom. "Zdôrazňujem, že pri opätovnom náraste počtu osôb utekajúcich pred vojnou sú veľkokapacitné centrá pripravené na opätovné spustenie do niekoľkých hodín," deklaroval minister vnútra.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia