Reportáže

Slovákov zabíja rakovina hrubého čreva, vláda spúšťa národný skríning: Využite to!

11.2. 2019 15:00
Diskusia ()
Moderátori Patrik herman a Jana Španková šíria osvetu o prevencii onkologických ochorení.
Moderátori Patrik herman a Jana Španková šíria osvetu o prevencii onkologických ochorení.
Zdroj: Archív Nie rakovine
Reportáže

Slovákov zabíja rakovina hrubého čreva, vláda spúšťa národný skríning: Využite to!

11.2. 2019 15:00
Diskusia ()
Moderátori Patrik herman a Jana Španková šíria osvetu o prevencii onkologických ochorení.
Moderátori Patrik herman a Jana Španková šíria osvetu o prevencii onkologických ochorení.
Zdroj: Archív Nie rakovine

Ministerstvo zdravotníctva v týchto dňoch spúšťa národný skríning rakovinyhrubého čreva a konečníka. Masívna kampaň, ktorá má osloviť 20 000 ľudí,sa však môže minúť účinku.

Na Slovensku každý rok pribudne štyritisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Vo výskyte tohto ochorenia sme, vzhľadom na počet obyvateľov, žiaľ vo svetových štatistikách na prvom mieste(!).

Navyše až štvrtinu pacientov diagnostikujú v neskorých štádiách, keď už nádor metastázuje do pečene a ďalších orgánov a liečba je veľmi komplikovaná.

Aj to je dôvod, prečo na toto ochorenie u nás každý rok zomrie až tritisíc ľudí. Toto číslo je o to horšie, že rakovina hrubého čreva a konečníka sa dá zachytiť už v počiatkoch veľmi jednoduchým testom, tak­zvaným testom skrytého (okultného) krvácania v stolici. Pri diagnostikovaní v prvom štádiu je ochorenie takmer stopercentne vyliečiteľné.

Napriek tomu, že tento skríningový test je veľmi efektívny a bezplatne dostupný u praktického lekára, rovnako, ako sú dostupné bezplatné preventívne skríningové kolonoskopie, len veľmi málo ľudí tieto možnosti prevencie využíva.

Na preventívnom vyšetrení sa zúčastňuje len približne dvadsať percent rizikových ľudí:

„Skúsenosti z iných štátov potvrdzujú, že iba zvýšenie účasti tejto cieľovej populácie na skríningu nad päťdesiat percent pomôže znižovať krivku úmrtnosti a počty obetí rakoviny hrubého čreva,“ tvrdí MUDr. Rudolf Hrčka, CSc., z Gastroenterologickej kliniky SZU a UNB, vedúci skríningovej sekcie v Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.

Aj prezidentka medzinárodnej skupiny organizácie Europacolon, ktorá sa zaoberá prevenciou, Jola Gore Both uvádza, že základom úspechu v každom štáte je národný onkologický plán a funkčný „pozývací“ skríning. To však na Slovensku doteraz chýbalo. Až súčasná ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa rozhodla tento stav zmeniť.

„Kolorektálny karcinóm by mohol byť iba okrajovým zdravotným problémom, pretože ho vieme včas zistiť a následne definitívne odstrániť. Zatiaľ ani jedna rozvinutá krajina na svete nedokázala presvedčiť populáciu nad päťdesiat rokov, aby sa v dostatočnej miere zúčastňovali na skríningových vyšetreniach. Metóda adresného pozývania na skríning tohto ochorenia je najúčinnejšia, práve preto sa na Slovensku od januára zavádza,“ hovorí MUDr. Rudolf Hrčka.


Skríning je vyhľadávanie ľudí s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky, sú bezpríznakové, v populácii. Cieľom skríningu je ich zachytenie vtedy, keď sú ešte liečiteľné. Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka patrí medzi najznámejšie typy skríningov. Jeho význam je okrem včasnej diagnostiky potenciálne smrteľných chorôb i ekonomický – liečba je v skorých štádiách podstatne menej zložitá a nákladná, často stačí iba krátky zákrok.

Kvalitný skríning sa považuje za meradlo vyspelosti zdravotníctva krajiny. Celoštátny skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka je štátom riadený preventívny program, ktorý môže úspešne zastaviť zbytočné úmrtia na rakovinu hrubého čreva. Vznikol v úzkej spolupráci pacientskych organizácií so Slovenskou gastroenterologickou spoločnosťou – sekciou skríningu, štátnymi úradmi, zdravotnými poisťovňami, odbornými inštitúciami a médiami.


Slovákov zabíja rakovina hrubého čreva, vláda spúšťa národný skríning: Využite to!
Zdroj: Archív Nie rakovine

Bude mať ohlas?

Ministerstvo zdravotníctva teda v týchto dňoch spúšťa národný onkologický skríning karcinómu hrubého čreva a konečníka. Nasledovať by mal skríning dvoch ďalších vážnych onkologických diagnóz – rakoviny prsníka a rakoviny krčka maternice.

V týchto dňoch oslovujú zdravotné poisťovne 20 000 náhodne vybraných poistencov, mužov i žien, vo veku 50 - 74 rokov, ktorým posielajú testy na vyšetrenie okultného krvácania v stolici aj s vysvetľovacím listom.

Dostanú odberovú nádobku, platničku na vyhodnotenie stolice s návodom pre lekára. Podľa pokynov majú odobrať vzorku stolice a do troch dní ju s vyplneným formulárom a testovacou platničkou odovzdať svojmu všeobecnému lekárovi. Ten ju vyhodnotí na skryté krvácanie.

Ak je výsledok negatívny, takúto kontrolu človek opäť absolvuje o dva roky. V prípade, že je výsledok testu pozitívny, neznamená to hneď rakovinu. Je však dôležité, aby takýto človek absolvoval následné vyšetrenia u gastroenterológa – až ten určí presnú diagnózu.

Hoci sa vláda do prevencie chystá investovať stotisíce eur, už prvá fáza skríningu, ktorý sa v týchto dňoch spúšťa, nemusí mať žiadaný efekt. Priebežne o nej totiž informujú len médiá a mimovládne organizácie. Nepredchádzala jej nijaká štátom riadená osvetová kampaň, ktorá by ľuďom vysvetlila, prečo je dôležité prevenciu absolvovať.

Nehoďte list do koša

Urobenie testu skrytého krvácania v stolici je veľmi jednoduché a časovo nenáročné. Členovia občianskeho združenia Nie rakovine – Europacolon Slovensko, ktoré dvanásť rokov vyzývalo k vytvoreniu takejto národnej preventívnej kampane, sa však obávajú, že by ju ľudia, ktorí nevedia, o čo ide, mohli odignorovať.

„Predstavte si, že niekomu príde nejaký opečiatkovaný list, ktorý nečakal, ktorý si nevyžiadal, v ktorom ho byrokraticky a oficiálne vyzývajú, že sa má babrať so stolicou a jej vzorku ešte zaniesť k lekárovi... Hm, čo s takým listom bežný človek asi urobí?

Priatelia, budem úprimný. Skúšobný skríning sa rozbehol, ale veľmi málo sa robí preto, aby o ňom ľudia vedeli. Neviem prečo, ale zaváňa mi to alibizmom. Aj doteraz sa všetci oháňali tým, že kto chcel, k testu sa dostal.

A teraz to vidím podobne: „Pacienti, chceli ste skríning? Tu ho máte!“ Nikto o ničom nevie, návratnosť bude nízka a oni na konci povedia: „Vidíte, nie je záujem!“,“ napísal vo svojom facebookovom statuse na začiatku kampane moderátor Patrik Herman, ktorý je jedným zo zakladajúcich členov NIE rakovine – Europacolon Slovensko.

Zároveň vo svojom vyjadrení, ktoré videlo 880 000 ľudí, vyzval tých, ktorí takýto list dostanú, aby postupovali podľa pokynov a test si určite urobili. Neváhal sa ani odfotiť s rolkami toaletného papiera.

Takto vyzerá testovacia sada.
Takto vyzerá testovacia sada.
Zdroj: Archív Nie rakovine

Využite šancu

Odvtedy sa však veci našťastie pohli, hoci potrebné informácie od štátu a poisťovní neprišli včas, teda ešte pred samotnou kampaňou. Ministerstvo zdravotníctva a poisťovne však požiadali občianske združenia o spoluprácu pri propagácii kampane aspoň počas jej priebehu.

„Viac ako desaťročie upozorňujeme, že prevencia je lacnejšia ako liečba, pretože kolorektálny karcinóm zachytený v počiatočnom štádiu má v dnešnej dobe veľmi dobré výsledky liečby. Dlhodobo sme apelovali na najvyšších predstaviteľov vlády SR, neustále komunikovali s Ministerstvom zdravotníctva SR a naša vytrvalosť mala po dvanástich rokoch práce zmysel.

Ak vám príde test domov, urobte si ho, prosím. Zásielky zo schránok často zahadzujeme. Ale táto zásielka je mimoriadne dôležitá – pre váš život, ako aj pre zdravie celej populácie.

Na základe vyhodnotení celoplošného skríningu karcinómu hrubého čreva dokážeme v našej krajine zachrániť oveľa viac životov. Nezahoďte svoju šancu na život,“ píše na webovej stránke pacientskej organizácie Nie rakovine ďalšia zakladajúca členka, moderátorka Jana Španková.

K informovaniu vybraných ľudí sa pridávajú aj zdravotné poisťovne. Poisťovňa Dôvera avizuje, že týždeň po odoslaní listu adresátom pošle SMS. Neskôr, v závislosti od účasti na skríningu, budú kontaktovať tých poistencov, ktorí nereagovali na list ani na prvú SMS.

Union chce kontaktovať poistencov vybraných na skríning telefonicky, formou SMS aj mailom. Ak bude prvá fáza pozývacej kampane úspešná a zúčastní sa ho viac než päťdesiat percent oslovených ľudí, skríning by mal plynule pokračovať v ďalších rokoch.

Tak, ako je to v Nemecku či v Rakúsku. Iba tak sa dá zastaviť nárast úmrtí Slovákov na onkologické ochorenia. Premárnime túto šancu pre chýbajúce informácie?


Čo je to test na okultné krvácanie do stolice?

Jednoduchý a bezbolestný test môže doslova zachrániť život, pretože umožňuje odhaliť rakovinu ešte skôr, ako skutočne prepukne. Má význam pre ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky ochorenia. Dokáže odhaliť tzv. okultné, skryté, voľným okom neviditeľné, krvácanie do stolice. Ľudia starší ako 50 rokov by si ho mali urobiť aspoň raz za dva roky, a to aj ak nemajú žiadne iné problémy. Význam testu je najmä v tom, že dokáže odhaliť začínajúcu rakovinu v čase, keď ešte človek nemá žiadne príznaky, pre ktoré by inak išiel za lekárom.


Patrik Herman upozorňuje na dôležitosť skríningu.
Patrik Herman upozorňuje na dôležitosť skríningu.
Zdroj: Robo Hubač

Nebuďme voči tejto zákernej chorobe bezmocní

Moderátor TV Markíza Patrik Herman(45)sa angažuje v prevencii rakovinyhrubého čreva a konečníka už dvanásť rokov. Toto ochorenie mu totiž zobralo otca, ktorý zomrel vo veku 53 rokov.

Keď Patrik Herman hovorí o svojej prvotnej motivácii, prečo začal pracovať v pacientskej organizácii Nie rakovine – Europacolon Slovensko, aj dnes sa mu tlačia slzy do očí. „Môj otec, žiaľ, na túto diagnózu predčasne zomrel. Aj preto vždy zdôrazňujem, aby si ľudia vážili chvíle s tými, ktorých majú radi. Ja som s otcom nemohol stráviť toľko času, koľko by som chcel. Keď sa pri ňom počas ochorenia striedali spolupacienti a videl, čo všetko si museli vytrpieť, vravel mi – Patrik, veď ty predsa pracuješ v televízii, hovor o tom. Urob niečo pre to, aby ľudia menej zomierali na rakovinu. Tak sa o to snažím.“ Krátko po otcovej smrti sa začal venovať okrem svojej práce aj prevencii onkologických ochorení. „Chodíme po Slovensku s veľkým nafukovacím črevom, máme prednášky v školách, na námestiach. Dokola hovoríme o príznakoch, o prevencii. Prevencia nie je ísť k lekárovi už s ťažkosťami, ale ísť tam vtedy, keď sa cítim zdravý a žiadne problémy nemám,“ zdôrazňuje Patrik.

Môžeme tomu zabrániť

Rakovina hrubého čreva a konečníka, ak sa zachytí v skorom štádiu, je totiž často úplne vyliečiteľná krátkym zákrokom a pacient už zvyčajne nemusí podstupovať žiadnu ďalšiu liečbu. Patrik Herman je vďačný za to, že sa na Slovensku spúšťa pozývací skríning.

„Sme veľmi radi, že sa to konečne podarilo. Chceme poprosiť všetkých, aby túto možnosť využili, aby si test urobili a odniesli k lekárovi. Svojím statusom a aj fotkou s toaletným papierom som chcel vzbudiť pozornosť ľudí, a podarilo sa to. Bežne s nimi hovoríme o stolici, o toaletnom papieri, o vyprázdňovaní, pretože sú to normálne témy, ktoré nesmú byť tabu, ak máme tomuto ochoreniu účinne predchádzať.“ Patrik netají, že aj on má zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka, pretože sa v jeho rodine opakovane vyskytla.

„Našli mi polypy. Každé dva roky si robím test na okultné krvácanie do stolice a každých päť rokov chodím na preventívnu kolonoskopiu. Väčšina nádorov hrubého čreva vzniká práve z polypov, preto je dôležité ich odhaliť a odstrániť.“

Verí, že ľudia na Slovensku vážnosť situácie pochopia a z odoslaných testov sa vráti viac ako päťdesiat percent.

„Veľmi si prajem, aby sa môj sen a sen mojich priateľov o skríningu, zachránených životoch a zastavení zbytočných úmrtí konečne premenil na skutočnosť. Aby strata môjho otca a ďalších ľudí, ktorých som ľúbil, boli tými poslednými a aby už ani vaše rodiny nezažívali chvíle bezmocnosti, ktorým môžeme zabrániť.“


Aké sú príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka?

 • Krvácanie z konečníka, tmavá stolica
 • Ceruzkovitá stolica
 • Zmena spôsobu vyprázdňovania – striedanie hnačky a zápchy
 • Pocit neúplného vyprázdnenia sa pri stolici
 • Náhle bolesti brucha, plynatosť, kombinácia oboch, objavujúce sa bez zjavnej príčiny
 • Málokrvnosť
 • Nechuť do jedla, pocit plnosti, celkový pocit únavy
 • Výraznejšia strata hmotnosti bez inej zjavnej príčiny
 • Nevysvetliteľná únava, horúčky, závraty
 • Hrča v bruchu alebo pocit masy v bruchu
 • Čo je to národný onkologický skríning?

Marián Brožík
Marián Brožík
Zdroj: Miro Miklas

Odhalili mi rakovinu: Vďaka testu stále môžem žiť!

Marián Brožík (56) z Nového Mesta nad Váhom s humorom hovorí, že test stolice si urobil iba zo šetrnosti. Dnes vie, že mu zachránil život.

Marián je zaneprázdnený podnikateľ, miluje turistiku a hory. Svoju prácu a záujmy nestratil, hoci v roku 2011 mu ako 48-ročnému zistili rakovinu hrubého čreva a konečníka v 2. štádiu. Vďaka testu na okultné krvácanie zo stolice, ktorý si urobil len náhodou.

„Nič mi nebolo, len po jedle som mal rýchlo pocit plnosti. Zjedol som rožok a bol som najedený. Nechudol som, brucho ma nebolelo, vyprázdňovanie som mal normálne. Šli by ste s takýmito ťažkosťami k lekárovi? Asi nie,“ konštatuje. K testu na okultné krvácanie sa dostal preto, lebo jeho ťažko chorý otec po cievnej mozgovej príhode v tom čase krvácal z konečníka.

„Pýtal som sa jeho lekárky, čo urobiť. Povedala mi, aby som kúpil test na okultné krvácanie do stolice a prišli s výsledkom. Otec si ho však odmietol urobiť, nechcel už nič vedieť. Neskôr sa liečil na onkológii, no ešte v ten rok na rakovinu konečníka aj zomrel,“ hovorí Marián. Test teda zostal doma nepovšimnutý. Rozhodol sa preto, že si ho urobí on sám. Len tak.

„Keď som ho teda už kúpil, predsa ho nevyhodím,“ usmieva sa rázny muž, ktorý dnes vo voľnom čase pletie košíky. Aj k tomu druhu relaxu ho priviedlo ochorenie.

„Test má dve čiarky rovnako ako tehotenský. A ja som ho mal pozitívny. Prekvapilo ma to. Šiel som do lekárne a kúpil si ďalší. Znovu pozitívny. Šiel som teda k lekárovi. Nasledovala kolonoskopia a už to išlo,“ rozpráva Marián. V hrubom čreve mal nádor veľkosti menšieho pomaranča.

„Keď mi po operácii oznámili, že je to zhubné, bol som práve sám doma, lebo manželka odcestovala za dcérou. Boli to veľmi ťažké chvíle. Prečo rakovina, prečo ja... Veľmi mi pomohol čet s inými onkologickými pacientmi. Začali sme sa aj stretávať a pochopil som, aké som mal obrovské šťastie. Len vďaka testu, ktorý som si urobil, mi zachytili ochorenie ešte bez metastáz. Stačila iba operácia, nepotreboval som chemoterapiu ani ďalšiu liečbu. Mohol som pokračovať vo svojom živote,“ hovorí Marián.

Aj preto chce dnes odkázať všetkým, ktorí dostali test spolu s listom od zdravotnej poisťovne.

„Urobte si ho, prosím. Je to len chvíľa vášho času. Možno vás to zachráni. Tak ako mňa“.

Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia