Adrenalín. Sokoliar vypustil orla z rukavice, zajac v poli urobil niekoľko kľučiek a ušiel. Ďalšia neúspešná lovecká príležitosť.

Na stretnutiach sokoliarov či pri individuálnych lovoch dravými vtákmi je to zvyčajne tak. Korisť stihne ujsť. Len málo útokov býva úspešných. Orol skalný je najväčší z vtákov, ktoré používajú sokoliari.

Na stretnutiach, aké bolo napríklad na konci minulého roka v maďarskom Sárospataku, kde sa zišli sokoliari z krajín V4, chodia aj do terénu. Orliari ani tam nechýbali. Ich spoločný lov na zajace znamená zoradiť sa do línie a vybrať sa krížom cez polia.

Ak je orba hlboká a terén blatistý, je to riadna fuška. Orla pritom sokoliar nesie na rukavici. Keď zazrie korisť, zakričí: „Orol!“ To je znamenie pre ostatných v dlhom šíku, aby nevypustil lovca aj niekto iný.

˃˃˃ Fotografie z lovu nájdete v galérii. ˂˂˂

Biologickí ochrankári

Sokoliarstvo, to nie je iba lov. „Pre mňa znamená vyváženie súčasného životného tempa. Znamená kontakt s prírodou. Nie je to nič umelé, je to prírode prospešné a dobré aj pre zdravie človeka a jeho psychickú pohodu. Sokoliarstvo je pohyb v prírode. Je to spôsob života,“ vyznáva sa sokoliar a špecialista na orly Miroslav Micenko. Je to aj spôsob biologickej ochrany.

Dravce strážia letiská a plašia vtáky, ktoré by mohli nasať motory lietadiel, čo by ohrozilo životy cestujúcich a posádky. Je to jednoduché: stačí, aby si nad dráhami občas polietal nejaký dravý vták a nebezpečenstvo je z veľkej miery zažehnané. Pre nás nesokoliarov je ich činnosť užitočná aj inde. Okrídlení ochrankári môžu slúžiť aj v poľnohospodárstve.

„Strážia vinice, ovocné sady, plantáže ihličnatých stromov, z ktorých získavame šišky a semená na ďalšie lesy. Dravce ich ochránia bez strieľania či hlučného plašenia, ktoré dokážu niektoré druhy vtákov prekuknúť. Nebezpečný predátor pre ne navždy zostane nebezpečenstvom. Je lepšie zísť mu z očí,“ vysvetľuje M. Micenko.

Stačí, aby sokoliar vypustil dravca napríklad nad vinicu v čase, keď sa k nej približuje kŕdeľ škorcov. Škorce sa majú hneď na pozore. „Na to stačí jeden maličký ľahučký samček sokola, ktorý je pre ne nepriateľom tak akurát. Pred sokolom sa musia buď mať na pozore, alebo sa radšej odsťahujú.“ Poľnohospodári alebo vinári musia zvážiť, či im služba sokoliara stojí za to.

Nálet niekoľkodesaťtisícového kŕdľa škorcov môže trvať len pol hodiny, no na úrode môže napáchať veľké škody. Slovenskí sokoliari chodievali chrániť veľké plantáže čučoriedok do Kanady. Tam si vedia zrátať hodnoty, ktoré dokázali zachrániť, a nebolo im ľúto nákladov. Tak ako na poliach, práca sokoliarov môže byť užitočná aj vo veľkých mestách, kde dravce dokážu ochrániť sochy a stavby pred náletmi holubov.

Najmä holubí trus môže pamiatky rozožrať a znetvoriť. „Kolega v Poprade plaší havrany. Aj to sú vtáky, ktoré sa v obrovských kŕdľoch sťahujú do mestských parkov, kde znepríjemňujú život aj hlukom. Ochrana dravcami je najefektívnejšia. Dravec a sokoliar majú isto opodstatnenie aj v modernom svete,“ dodáva Miro.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Brooke Burke

Závideniahodná postava: Herečka Brooke Burke si kráti čas v karanténe cvičením

Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia