Jej muži

Prelom v jej živote nastal v roku 1919. Vtedy sa zoznámila s poľským maliarom Mauriceom Mendjiským. Práve on v Kiki objavil dovtedy netušené umelecké schopnosti. Pretože, ako neskôr povedal, aj modelka musí vedieť pózovať, nestačí len pekná tvár a dokonalé krivky. A dal jej aj prezývku: z Alice ju premenoval na Kiki. Zrejme podľa gréckej podoby jej mena Aliki. Svoju novú milenku zoznámil s japonským maliarom Cuguharuom Fudžitom. Ten sa svojím výzorom a netradičným odevom stal exotickou postavou umeleckých štvrtí.

Čierne vlasy ostrihané nakratučko dopĺňali okuliare v hrubom čiernom ráme, na sebe mal tuniku a na nohách sandále. Kiki obdivovala jeho extravaganciu, zo sympatií vzniklo celoživotné priateľstvo a z mladej ženy jeho najobľúbenejšia modelka. Jeden z jej aktov vystavil v parížskom salóne umenia a zberateľ zaň zaplatil osemtisíc frankov. Pre umelca, ktorý dovtedy žil z ruky do úst, to bola horibilná suma. Rozdelil sa o ňu s Kiki, pretože bol presvedčený, že mu priniesla šťastie. U tej sa peniaze dlho nezohriali. Pomíňala ich na luxusné šaty, alkohol, delikatesy...

Kiki celý život nevedela šetriť. V čase najväčšej slávy sa jej honoráre len tak hrnuli, no ona všetko hneď minula. Potom žila na dlh alebo odkázaná na láskavosti bohatých priateľov. No čosi predsa len vďaka Fudžitovi získala – slávu, ktorá jej otvorila ateliéry renomovaných umelcov. Z večera do rána sa stala populárnou, zvečniť ju chcel takmer každý: Jean Cocteau, Pablo Picasso, Pablo Gargallo... A každý ju miloval.

Bola spoločenská, rada sa zabávala, popíjala šampanské, pri pózovaní bez rozpakov zhodila odev. Telo ukazovala aj pri posedení v kaviarňach či v kabaretoch. Keď nálada vrcholila, vyskočila na stôl, tancovala a jej známi okrem nôh videli aj inú časť jej tela, pretože nenosila spodnú bielizeň. Evidentne bola iná než dovtedy obvyklý typ ženy. Nikdy si do ničoho nedala hovoriť, nemala len dar zaujať parížsku bohému, snažila sa nájsť spôsob, ako odpútať od myšlienok na prvú svetovú vojnu. Patrila k prvým emancipovaným ženám na začiatku 20. storočia. Vyznávala sexuálnu aj citovú slobodu, dopriala si voľnosť v myslení i vo vyjadrovaní, neriadila sa zaužívanými pravidlami.

Jej osudovým mužom bol MAN RAY (vľavo), americký sochár, maliar, fotograf.
Jej osudovým mužom bol MAN RAY (vľavo), americký sochár, maliar, fotograf.
Zdroj: Getty Images

To platilo aj v jej vzťahoch. Po troch rokoch spolužitia s Mendjiským sa rozišli. Možno to bolo šťastné rozhodnutie, pretože v roku 1921 stretla osudového muža. Bol ním Man Ray, sochár, maliar, fotograf a filmár pôvodom z Ameriky. Zoznámili sa kurióznym spôsobom. Majiteľ vyhľadávanej parížskej kaviarne La Rotonde Kiki požiadal, aby odišla, pretože nemá na hlave klobúk, personál ju vraj neobslúži. Temperamentná modelka sa s ním pohádala. Zvadu nakoniec urovnala petrohradská aristokratka, ktorá sa za Kiki prihovorila. A zoznámila ju s neznámym Američanom, ktorý sedel pri jej stole. Ich vzťah bol, jemne povedané, búrlivý.

Kiki na partnera žiarlila a prekážalo jej, že fotografuje aj iné ženy. Neraz schytila jeho fotoaparát a hodila ho doňho. Po výbušných hádkach však vznikli jej najznámejšie fotografie. Na jednej z nich sedí otočená k objektívu holým chrbtom a na ňom má dva husľové znaky v tvare písmena f. Táto snímka obletela Európu a len znásobila slávu parížskej modelky. Man Ray ju fotografoval v rôznych pózach, od detailných záberov až po akty, mnohé z jeho snímok sa stali ikonickými, napríklad Noire et blanche (Čierna a biela). Obsadil ju aj do svojich krátkych dadaistických filmov. Na umeleckom poli zožali úspech a Kiki bola presvedčená, že by sa ako herečka mohla uplatniť aj v Hollywoode.

Man Ray si to nemyslel a od amerického šoubiznisu ju odhováral. Zbytočne. Kiki sa s jeho dvomi priateľmi vydala na cestu do USA. Najmä jeden z nich, Mike, jej tajný milenec, ju presviedčal, že tam sa môže začať jej skutočná filmová kariéra. Nič také sa nestalo. Z angličtiny ovládala len základy a neoslnila ani talentom. Žiadne filmové štúdio o ňu neprejavilo záujem. Kiki zostala bez peňazí. Keď to jej milenec zistil, opustil ju. Zachránil ju Man Ray – poslal jej spiatočný lístok. Po tomto americkom extempore sa vrátila k svojmu partnerovi a vydržali spolu ďalších šesť rokov. Počas ich spolužitia sa naďalej objavovala v avantgardných filmoch, pózovala, navštevovala nočné kluby. V jednom z nich sa zoznámila s Ernestom Hemingwayom a Francisom S. Fitzgeraldom.

Jean Cocteau ju „zasvätil“ do užívania kokaínu. Rovnako ako pri alkohole, ani pri drogách sa nijako neobmedzovala. Stala sa od nich závislou a títo démoni sa jej držali celý život. Vyhľadávala amerických námorníkov a v ich spoločnosti vymetala prístavné bary. Keď sa po jednej bitke s prostitútkami pre námorníkov dostala do väzenia, von ju opäť dostal Man Ray. Bola to však jeho posledná podaná pomocná ruka. Po siedmich rokoch tento neľahký vzťah ukončil. Kiki to oznámil v reštaurácii, no len čo to dopovedal, musel ujsť. Kiki doňho začala hádzať všetky taniere, na ktoré dočiahla. Jeho odchod si vykompenzovala ďalším vzťahom.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
So sekerou na pleci sa tento 11-ročný chlapec vybral chystať drevo. Keby nebolo koronavírusu, sedel by v škole.

Zabudnuté deti: Žiaci z chudobných rodín nemajú podmienky ani na bežné vzdelávanie

Aveiro má prezývku portugalské Benátky.

Na konci sveta: V krajine pri oceáne s päťdesiatimi odtieňmi modrej

Emília Vášáryová

Syn Emílie Vášáryovej otvoril trinástu komnatu svojej rodiny. Prečo odmietol otcove priezvisko?

Ilustračná snímka

Poklady z nášho archívu: AKO SA OBLIEKALI SOVIETSKE DETI?

Zamrznuté rameno postihuje čašníkov i volejbalistov

Trápi vás zamrznuté rameno? Nezanedbajte zápal kĺbu!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia